Jakiś czas temu zaprezentowaliśmy naszą nową, oryginalną kolekcję Seasons, w której - jak sama nazwa wskazuje - inspirowaliśmy się naturą. Biżuteria z tej kolekcji posiada oryginalny wygląd i łączy złoto z różnorodnymi kamieniami szlachetnymi, nawiązującymi do barw obecnych w danej porze roku. Kamienie szlachetne i półszlachetne prezentują w niej całe swoje piękno i towarzyszą im naturalne motywy, nawiązujące do konkretnej pory, na przykład niewielki listek.

Złoty naszyjnik i bransoletka z liściem, księżycem i kamieniem słonecznym z kolekcji Seasons - KLENOTA

Podczas projektowania kolekcji Seasons, zaprezentowaliśmy wiele mniej znanych kamieni - niektóre z nich pojawiły się w naszej ofercie po raz pierwszy. Jednocześnie, prezentują one nowe kształty: nie posiadają fasetek, ale są szlifowane w prosty, zaokrąglony sposób, z reguły w kształt kuli lub kropli. A zatem, jakie nowości przyniosła ze sobą jesienna odsłona kolekcji?

Złote naszyjniki z liściem, kamieniem księżycowym i koralem z kolekcji Seasons - KLENOTA

Kamień słoneczny i księżycowy

Kamień słoneczny i kamień księżycowy to dwa typy skaleni. Jednak nie tylko ich pochodzenie jest cechą wspólną - oba kamienie charakteryzują się przede wszystkim niejednorodną barwą, w której możemy zaobserwować cały szereg efektów wizualnych. Jest to ich unikatowa cecha.

Naszyjnik wykonany z kamieni słonecznych z kolekcji Seasons - KLENOTA

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY, znany także jako adular, jest z reguły mlecznobiały i posiada srebrzysto-perłową poświatę w ciemnościach. Można znaleźć go również w odcieniach szarości, w kolorze brzoskwiniowym i brązowym. Jego druga nazwa, adular, pochodzi od szwajcarskiego pasma Adula, gdzie po raz pierwszy odnaleziono jego złoża. Kamień księżycowy jest znany z adularyzacji (rodzaju opalescencji) - efektu rozproszenia światła przez cienką warstwę kamienia. Powstaje magiczny efekt, dzięki któremu wydaje się, iż perłowe światło wydobywa się z wnętrza kamienia.

W mitologii hinduskiej, kamienie księżycowe są zaklętymi, namacalnymi promieniami księżyca. Są uważane za kamienie wspierające płodność, chroniące kobiety w czasie ciąży i ich mające przyjść na świat dzieci; a także posiadające pozytywny wpływ na kobiece przypadłości.

Kamień księżycowy - KLENOTA

W opozycji do chłodnego adularu stoi ciepły KAMIEŃ SŁONECZNY - heliolit. Nazwa ta dotyczy wszystkich skaleni, które są podobne z wyglądu i przypominają naszą ogromną gwiazdę, tak potrzebną do życia na Ziemi. Jednakże z analitycznego punktu widzenia, mogą mieć one różny skład. Występują w kolorze żółtym, pomarańczowym, a także brązowym. Można zaobserwować u nich zjawisko awenturyzacji - migotania - które jest charakterystyczne dla kamieni słonecznych i sprawia, że wyglądają metalicznie. Efekt ten wywołany jest dzięki licznym inkluzjom, z których mniejsze dają czerwonawe i złote refleksy, a większe migotliwe, metalicznie żółte.

Kamień słoneczny, jako symbol słońca, przynosi ciepło, światło i jasność. Jest wykorzystywany do odegnania strachu i przygnębienia. Uczy pozytywnego myślenia i miłości do samego siebie.

Kamień słoneczny - KLENOTA

Labradoryt (labrador)

To prawdziwy kamień intuicji. Ma wyjątkowo charakterystyczny wygląd, dzięki któremu praktycznie nie da się go pomylić z żadnym innym kamieniem. Swoją nazwę zawdzięcza kanadyjskiemu regionowi Labrador, gdzie został odkryty. Nadał mu ją przebywający tam czeski misjonarz. Podobnie jak kamień księżycowy i kamień słoneczny, labradoryt to rodzaj skalenia. Efekt wizualny, który na nim występuje, otrzymał swoją własną nazwę - labradoryzacja. Kiedy jest on powoli obracany, na jego ciemnej, nieco ziemistej powierzchni pojawia się prawdziwy taniec kolorów: niebieskiego, fioletowego, zielonego i złotego. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy wszystkie barwy mogą być dostrzeżone jednocześnie, nazywany jest spektrolitem.

Labradoryt (labrador) uważany jest za kamień pełen mistycyzmu, który wspiera intuicję i kreatywność, pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę i pokonać stres. Z każdą chwilą zdobywa sobie coraz większą popularność w jubilerstwie.

Labradoryt - KLENOTA

Karneol 

Kolejnym nowym kamieniem w naszej ofercie jest półszlachetny karneol. Z chemicznego punktu widzenia jest krzemianem z żelazem w roli drugiego, głównego składnika. To mineralogiczny rodzaj chalcedonu, wyróżniający się pomarańczowo-czerwoną barwą. Karneole zazwyczaj są półprzezroczyste, co nadaje im delikatnego i mistycznego wyglądu. Nieskazitelnej jakości karneole mogą być znalezione między innymi w Republice Czeskiej, w pobliżu regionu Velká Paka w Karkonoszach.

Karneol zawsze był wyjątkowo popularny w jubilerstwie i rzemiosłach artystycznych. W wielu kulturach używany był do tworzenia pieczęci i rodowych pierścieni z pieczęcią, a w Egipcie talizman z karneolem miał pomóc duszy osiągnąć życie pośmiertne. Jedną ze znanych osób, które posiadały pierścień z karneolem, był Angielski poeta Byron. Za sprawą swojego czerwonego koloru, karneol był powiązany z chorobami (i zdrowiem) układu krwionośnego. W przeszłości wierzono, że miał moc tamowania krwawienia, dlatego kobietom zalecano posiadanie go podczas porodu.

Karneol - KLENOTA

Koral 

Kamieniem, który ma najbardziej krwisty kolor w całej kolekcji, jest koral. W kolekcji “Seasons” wykorzystaliśmy najbardziej popularny jego rodzaj: z ciepłym, wyrazistym, czerwonym kolorem. Jego unikatowość polega przede wszystkim na tym, iż ma on pochodzenie organiczne - powstał w wyniku naturalnych procesów, oddziałujących na obumarłe morskie organizmy: koralowce. Kolonie koralowców posiadają wyjątkowe, różnorodne kształty i kolory, w zależności od zasiedlającego je gatunku. Najbardziej znane są te, które swymi rozgałęzieniami przypominają podmorski las.

W przeszłości, koral uważany był za kamień związany z macierzyństwem i płodnością, miał mieć także właściwości ochronne. Jest wyjątkowo miękkim minerałem, ze względu na co musi być traktowany z ostrożnością. Nie powinien być wystawiany na oddziaływanie skrajnych i szybko zmieniających się temperatur. Należy chronić go przed działaniem środków chemicznych i kosmetyków, między innymi perfum lub lakieru do włosów.

Czerwony koral - KLENOTA

Posiadając tak wiele możliwości, na pewno nie będzie łatwo zdecydować się na jeden, idealny kamień. Dobrym pomysłem może być zatem kierowanie się ich powiązaniami ze znakami zodiaku:

  • Kamień słoneczny: Lew
  • Kamień księżycowy: Rak, Koziorożec, Ryby
  • Labradoryt: Koziorożec, Ryby
  • Karneol: Baran, Bliźnięta, Waga, Rak
  • Koral: Skorpion, Baran

Naszyjnik wykonany z labradorytów- KLENOTA