Każda kobieta marzy o kolekcji pięknej biżuterii. W studiu jubilerskim KLENOTA wierzymy, że piękne ozdoby powinny być przede wszystkim noszone, a nie schowane. Jeśli jednak muszą zostać gdzieś przez jakiś czas, powinno to zagwarantować im zachowanie piękna. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak przechowywać biżuterię po jej zdjęciu.

Najważniejsze warunki poprawnego przechowywania biżuterii

Najważniejsza kwestia to zachowanie odpowiednich warunków podczas przechowywania biżuterii: suche otoczenie, pokojowa temperatura i osłona przed słońcem. Jest także ważne, aby przechowywać ją oddzielnie, by jedna nie porysowała drugiej. Wszystkie pojemniczki z chropowatą powierzchnią, ostrymi krawędziami i gwoździkami nie są także dobre do jej przechowywania. Najlepszym wyborem będzie szkatułka na biżuterię, wyłożona miękką tkaniną, która ochroni dodatki.

złote zawieszki klucz i zamek z różowego złota - KLENOTA

Co zrobić z konkretnymi rodzajami biżuterii

Złoto

Podczas chowania złotej biżuterii należy przede wszystkim pamiętać, iż jest to stosunkowo miękki materiał. Idealnie będzie umieścić je na gładkiej, miękkiej powierzchni, oddzielone od siebie, by się nie dotykały. Nalezy uważać także na twardsze klejnoty, które powinny być oddzielone od złota, by uniknąć zarysowań.

Platyna

Szczególnie w przypadku platynowej biżuterii należy przechowywać ją oddzielnie od innych. Należy wystrzegać się wszystkich ostrych obiektów, które mogłyby ją zniszczyć.  

złote naszyjniki z kluczem i zamkiem - KLENOTA

Srebro

Ciemność i suche otoczenie są naprawdę ważne dla srebrnej biżuterii, aby ochronić ją przed korozją i przebarwieniami. Najlepiej będzie owinąć każdy element w chusteczkę i umieścić w przegródkach szkatułki.

Kamienie szlachetne

W kwestii biżuterii z kamieniami szlachetnymi możemy zarekomendować przechowywanie jej oddzielnie, aby poszczególne ozodby się nie dotykały. Ze względu na to, iż każdy klejnot ma inne właściwości, należy bezwzględnie chronić je od słońca i wysokich temperatur. Warto także zważać na ich kontakt z chemikaliami, które mogą spowodować uszkodzenia, pęknięcia i zmiany w kolorystyce.

Perły

Perły są najdelikatniejszym rodzajem biżuterii. Dlatego zawsze wymagają przechowywania ich w pudełku, które zostało zaprojektowane specjalnie dla nich. Bez wątpienia warto każdy element owinąć w ochronny materiał i schować oddzielnie. Warto pamiętać, że perły wymagają odrobiny wilgoci i powietrza, dlatego szkatułki nie mogą być zupełnie pozbawione dostępu powietrza.

 przechowywanie złotej biżuterii - KLENOTA

Przechowywanie różnych typów biżuterii

Każdy rodzaj biżuterii zasługuje na swoje specjalne miejsce, dlatego każdy, kto ją posiada, powinien także posiadać specjalną szkatułkę.

Każda ozdoba powinna być przechowywana oddzielnie, zwłaszcza pierścionki i inne rodzaje biżuterii z diamentami zasługują na osobne miejsca, aby nie porysowały pozostałych dodatków.

Naszyjniki i bransoletki zawsze należy przechowywać w taki sposób, aby nie mogły się poplątać. Warto zadbać także o schowanie każdej pary kolczyków razem. Bez wątpienia ostatnia rzecz, której pragniemy, to poszukiwanie drugiego z nich do pary przed ważnym wyjściem. Nie można zapominać o upewnieniu się, iż każde zapięcie jest bezpieczne i nie ulegnie uszkodzeniu.

Pierścionki można schować w specjalnych rowkach, przykrywając specjalnym materiałem.

 przechowywanie biżuterii złotej z brylantami - KLENOTA

Kilka dodatkowych sugestii

Jeśli chcemy dodać coś specjalnego do swojej biżuterii, można umieścić w szkatułce czy organizerze specjalne paski, które chronią przed wilgocią. Ich zadaniem jest wyłapać wilgoć, dzięki czemu biżuteria nie straci połysku i nie pociemnieje. Można także każdy element schować w zapinanej torebce, co przyniesie ten sam efekt.

W przypadku wyjątkowo cennej biżuterii, warto ją sfotografować i zachować sobie zdjęcie. Może być pomocne w sytuacji, w której dodatek będzie wymagał renowacji albo gdyby policja lub firma ubezpieczeniowa poprosiły o dokumentację.

Zachowanie biżuterii w porządku i dobrym wyglądzie czasem stanowi wyzwanie. Dlatego zebraliśmy tutaj wszystkie porady z tym związane, by uczynić to łatwiejszym. Podążając za nimi, można bez problemu zachować biżuterię w oryginalnym, doskonałym stanie, co sprawi, iż będzie cieszyła kolejne pokolenia w rodzinie.