MENU

Pielęgnacja biżuterii

Wierzymy, że biżuteria - od najbardziej luksusowej do najprostszej - powinna być noszona każdego dnia, a nie schowana bezpiecznie w domu. Możliwe, że straci przez to nieco blasku i pojawia się na niej rysy, ale to jest akceptowalne. Dzięki temu widać, że żyje wraz z właścicielką. Większość biżuterii wymaga minimalnej opieki, wystarczy je nosić i się nimi cieszyć. I pamiętać o kilku prostych zasadach:

Jak czyścić biżuterię w domu

Po pierwsze warto wspomnieć, czego się wystrzegać. Nie należy używać żadnych agresywnych domowych środków czyszczących. Pasty do zębów nie są odpowiednie, tak samo jak suche lub mokre, sztywne serwetki. Nie rekomendujemy także żadnych chemikaliów, które nie są dedykowane do biżuterii. A jeśli chcesz nosić rękawiczki podczas czyszczenia biżuterii, wybierz bezpudrowe, żeby nie pozostawić smug.

Najlepszym sposobem czyszczenia biżuterii będzie robienie tego czystą, delikatną ściereczką po każdym użyciu (codziennie). To usunie kosmetyki, tłuszcz, pot i inne pozostałości, które mogły osadzić się na niej w ciągu dnia. Inny sposób to umycie delikatną, miękką szczoteczką do zębów. Na początek należy namoczyć biżuterię w ciepłej wodzie, w której znajduje się odrobina mydła lub łagodnego detergentu. Następnie należy ją ostrożnie wyszczotkować i przepłukać ciepłą wodą, osuszyć ręcznikiem i pozostawić do dalszego, samoistnego wyschnięcia.

Wybierając specjalny środek czyszczący do biżuterii w formie pianki, należy przestrzegać rad na opakowaniu. Należy jedynie pamiętać, aby zwrócić uwagę, czy wybrany środek nadaje się do czyszczenia danego rodzaju biżuterii i kamieni szlachetnych, które się w niej znajdują. Przykładowo, opale i perły są czule na chemikalia i mogą nie tolerować żadnego środka.

pierścionek zaręczynowy z diamentem - KLENOTA Pierścionek z diamentem wyhodowanym w laboratorium w żółtym 14k złocie - KLENOTA

Opieka zgodna z danym materiałem

Opieka nad złotem

W przypadku złota zalecamy, aby wystrzegać się preparatów z chlorem, które mogą zmienić jego kolor na stałe. Jest to szczególnie częste w przypadku niskokaratowego złota, wykorzystywanego w wielu krajach. Nawet jeśli stopy złota są relatywnie odporne, nie polecamy noszenia biżuterii wykonanej na przykład ze stali na sąsiednim palcu. Stal jest twardsza i może porysować powierzchnię złota.

Jeśli złota biżuteria straci swój połysk, najczęściej wystarczy wypolerować ją za pomocą bawełnianej ściereczki lub specjalnej wełny czyszczącej. Można ją dostać w salonach jubilerskich i jest nasączona specjalnymi czyszczącymi roztworami. Istnieją także pianki i kremy do domowego czyszczenia złota, które należy nałożyć na jego powierzchnię przed polerowaniem. Jeśli istnieje konieczność wyczyszczenia nierównej powierzchni złota lub oczek (w łańcuszku), najlepiej jest użyć ciekłego preparatu. Wystarczy zanurzyć w nim biżuterię na jakiś czas i lekko poruszać, co usunie zabrudzenia ze wszystkich zakamarków.

luksusowy pierścionek zaręczynowy z diamentem - KLENOTA luksusowy pierścionek zaręczynowy z diamentem - KLENOTA

Czasami zielonkawe lub niebieskawe plamki mogą pojawić się na biżuterii. Można spróbować je usunąć z pomocą kwasku cytrynowego albo soku z cytryny. Jeśli to nie pomoże, lepiej zabrać biżuterię do profesjonalnego czyszczenia. Podobnie jednak jak czernienie, proces ten pojawia się rzadko i to nie złoto reaguje, tylko inne metale z jego stopu, co powoduje zmiany kolorystyczne. Przykładowo, niektóre lekarstwa, pot i reakcje alergiczne skóry, a także kosmetyki zawierające jodynę lub siarczany mogą do tego prowadzić. Biżuteria z białego złota jest zazwyczaj chroniona przed czernieniem dzięki naniesionej na nią warstwie rodu, którą wystarczy odnowić raz na jakiś czas. Czasem jest to konieczne co kilka miesięcy, ale zazwyczaj biżuteria z białego złota jest tak odporna, że nie wymaga tego częściej niż na kilka lat.

Posiadając wiele biżuterii, można zainwestować w płuczkę ultradźwiękową. Domowe czyszczenie ultradźwiękami jest doskonałe w przypadku łańcuszków, bransoletek, pierścionków bez kamieni lub z niewielkimi diamentami. Nie może być jednak stosowane do perłowej biżuterii, która mogłaby ulec zniszczeniu pod wpływem fal ultradźwiękowych. Nie nadają się także do opali, koralu i kilku innych klejnotów. Nie polecamy także domowego czyszczenia ultradźwiękami dużych klejnotów i szmaragdów. Mogą zawierać inkluzje i tylko doświadczony jubiler wie, czy ultradźwięki nie spowodują u nich zniszczeń.

czyszczenie biżuterii - KLENOTA

Opieka nad srebrem

Srebrna biżuteria może być każdorazowo owijana samodzielnie w niewielką bibułkę i zamykana w specjalnej szkatułce. Powinna być przechowywana w suchym miejscu, chroniona przed powietrzem i kurzem. Srebro jest podatne na czernienie, dlatego warto wybierać takie, które było rodowane i od czasu do czasu odnowić jego powierzchnię (np. raz na rok, zwłaszcza w przypadku pierścionków i kolczyków). Najłatwiejszy sposób czyszczenia srebra to wykorzystanie specjalnego chemicznego preparatu. Wystarczy nalać go do miseczki i zanurzyć w nim biżuterię, mieszając. Do przytrzymania najlepiej będzie użyć plastikowego haczyka lub klipsu. Następnie należy opłukać biżuterię pod wodą i lekko osuszyć. Podobnie jak w przypadku złota, należy następnie pozostawić biżuterię do samodzielnego całkowitego wyschnięcia.

Produkty przeznaczone do czyszczenia srebra zawierają amoniak, zalecamy więc zachowanie środków ostrożności opisanych w instrukcji. Najlepiej nie dotykać ich rękoma i nie wdychać oparów. Nie należy także pozostawiać biżuterii zbyt długo w roztworze, bo może stracić połysk i będzie wymagała polerowania.

biżuteria KLENOTA biżuteria KLENOTA

Opieka nad perłami

Biżuteria z perłami powinna być przechowywana w specjalnym pudełku, każda ozdoba oddzielnie od drugiej i w ochronnym woreczku. Szkatułka nie powinna być zbyt szczelna, bo perły muszą oddychać.

Perły wymagają uwagi, aby stale były piękne. Muszą być także noszone. Kochają kontakt ze skórą. Ich blask i piękno pochodzą między innymi z naturalnego sebum z ludzkiej skóry. Najgorsze, co może się stać w przypadku pereł, to ich wyschnięcie. Ich powierzchni może wówczas popękać i zacząć odpadać, co można dostrzec pod lupą. Jeśli to się stanie, perła straci swój blask i zacznie się kruszyć. Niektóre z nich mogą być jeszcze uratowane poprzez “naoliwienie” ich powierzchni. Również po umyciu ich wodą z detergentem lub alkoholem, należy ja na koniec natrzeć olejem, najlepiej jak tylko wyschną po myciu. Jeśli to możliwe, nie należy jednak myć w ten sposób perłowych naszyjników, a jedynie je przecierać wilgotną ściereczką. Nigdy nie mogą też być myte z pomocą roztworów zasadowych lub kwaśnych, np. octu lub kwasku cytrynowego.

minimalistyczne obrączki z prawdziwego 14k złota - KLENOTA kolczyki pierścionki z perłami w żółtym złocie 14k KLENOTA

Perły sa delikatne i wymagają opieki. Są delikatne i miękkie, dlatego nie należy ich czyścić niczym, co zawiera metalowe elementy, by nie uległy zniszczeniu. Nie powinny być eksponowane na ekstremalnie wysokie temperatury, gdyż mogą popękać, sczernieć, stracić połysk, a nawet rozpaść się na proszek. Nie powinny być także narażone na kontakt z kosmetykami, takimi jak perfumy, makijaż, czy kremy. Dlatego należy zakładać je ostatni i zdejmować pierwsze.

Jeśli perła jest zamocowana do metalu z pomocą kleju, może ulec odklejeniu po jakimś czasie, nawet przy najlepszym kleju. Dlatego doradzamy sprawdzać je regularnie. Wystarczy chwycić je w palce i delikatnie spróbować przekręcić. Jeśli się poruszy, lepiej na tę okazję wybrać inną biżuterię, a perły oddać do sprawdzenia przez eksperta.

W przypadku perłowych naszyjników, należy upewnić się, jak są wykonane. Jakość perłowego naszyjnika można łatwo sprawdzić, gdyż zawsze powinien być przewiązany supełkami pomiędzy poszczególnymi perłami. Dzięki temu nie obijają się one wzajemnie, a gdyby naszyjnik pękł, nie spadną. Supełki muszą być przy tym mocne, a po pociągnięciu za dwa końce naszyjnika, nie powinno być przerw pomiędzy perłami. Tym bardziej żadna przerwa nie powinna pozostać, gdy już naszyjnik zostanie rozluźniony. Jeśli pozostaną, nie jest on dobrze wykonany. 

naszyjniki z pereł i łańcuszki złote - KLENOTA

Opieka nad diamentami i innymi klejnotami

Rekomendujemy chowanie takiej biżuterii osobno, aby poszczególne kamienie szlachetne nie uległy zniszczeniu. Zazwyczaj nie lubią one wysokich temperatur ani ekspozycji na nadmierne słońce, a niektóre są czułe nawet na nagłe zmiany temperatur w otoczeniu. Nie lubią także środków chemicznych. Większość nie powinna być narażana również na kontakt z kurzem, który osiada na powierzchni i jest trudny do usunięcia.

Wilgotna ściereczka lub ciepła woda (z lub bez mydła) zazwyczaj wystarczają do domowego czyszczenia kamieni szlachetnych. Diamenty można także oczyścić miękką szczoteczkę, namoczoną w ciepłej wodzie z detergentem, a następnie opłukać wodą. Każdy klejnot należy regularnie sprawdzać, czy jest dobrze osadzony w metalu, aby go nie stracić.

Ostatnia porada: piękno pereł i kamieni szlachetnych można przywrócić, używając czystego oleju z wiesiołka. W przypadku kamieni polecamy nakładanie grubej warstwy, pozostawienie jej na kilka godzin, aby została maksymalnie zaabsorbowana, a następnie wytarcie suchą ściereczką lub miękką serwetką. Na pewno jednak nie należy zanurzać kamienia w całości w oleju!

pielęgnacja biżuterii z diamentami - KLENOTA pierścionek z diamentem i szmaragdem w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Jak profesjonaliści czyszczą biżuterię

Od czasu do czasu biżuteria wymaga profesjonalnego czyszczenia. Jubiler może zagwarantować również najlepsze sposoby na odnowienie biżuterii. Jeśli powierzchni jest porysowana, a metal stracił połysk, najpewniej musi zostać poddana piaskowaniu. Po wygładzeniu powierzchni, zostanie ona wypolerowana. Na koniec ultradźwięki usuną resztki pasty polerskiej, a jeśli będzie to konieczne, powierzchnia zostanie poddana platerowaniu. Jednakże czyszczenie ultradźwiękami nie może być stosowane do pereł, korali i niektórych innych kamieni szlachetnych, dlatego czasem muszą zostać usunięte przed tym etapem. 

W studiu jubilerskim KLENOTA zapewniamy czyszczenie ultradźwiękami, platerowanie rodem, a także czyszczenie pereł słodkowodnych i ich rzadszych gatunków. Jeśli biżuteria była kupiona u nas, takie usługi są darmowe przez dwa lata.

Czyszczenie i serwis podstawowy KLENOTA

Jak przechowywać biżuterię

Idealny sposób przechowywania biżuterii to specjalna szkatułka, miękko wyściełana i podzielona na małe przegródki, aby biżuteria się ze sobą nie stykała. Idealne warunki przechowywania to suche powietrze, temperatura pokojowa i ciemność. Sprzyjają one zwłaszcza kamieniom szlachetnym. Podczas wyjazdów z biżuterią należy opakować ją w niewielkie plastikowe torebeczki albo chusteczki. Nie należy wkładać jej do portfela z monetami. Podczas podróży dobrym pomysłem może być schowanie jej np. do pojemniczka na leki.

jak słodzić złotą biżuterię - KLENOTA diamentowa bransoletka flexi w żółtym złocie - KLENOTA

Kiedy nie nosić biżuterii

Najprostsza zasada jest taka: nie należy jej zakładać, jeśli istnieje duże ryzyko jej zniszczenia. Kiedy więc powinni Państwo ją zdjąć?

  • Przed kontaktem z chemikaliami, które mogą zniszczyć powierzchnię albo doprowadzić do zmiany koloru (na przykład w czasie sprzątania)
  • Przed wykonywaniem większych lub brudzących prac manualnych (mogą to być zajęcia w ogrodzie, w domu, renowacja czy prace budowalne)
  • Przed użyciem kosmetyków (należy uważać na perfumy i lakiery do włosów. Po aplikacji kremów czy balsamów, należy odczekać minimum 10 minut, aby się wchłonęły, przed założeniem biżuterii)
  • Przed uprawianiem sportów (pot może być powodem szybszego brudzenia)
  • Przed pływaniem (zwłaszcza przed skorzystaniem z chlorowanego basenu albo przed wejściem do słonej wody, ale dotyczy to także kąpieli)
  • Przed snem (dotyczy to zwłaszcza pereł)

łańcuszek z żółtego złota z zawieszką z diamentem - KLENOTA

 

 




Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience tailored to your location, we recommend visiting our English website.

For the best shopping experience tailored to your location, we recommend visiting our English website.