MENU

  Pielęgnacja biżuterii

  Wierzymy, że biżuteria - zarówno ta najcenniejsza jak i ta casualowa - została stworzona po to by być noszona, a nie zamknięta w sejfie. Na używanej biżuterii mogą się pojawić rysy i otarcia, a nawet poważniejsze uszkodzenia, ale nie powinien być to powód do zmartwień. To dowód na to, że piękne przedmioty są częścią Twojego życia.

  Istnieją również sposoby na utrzymanie biżuterii w stanie, w jakim została zakupiona. Zalecamy zdejmowanie dodatków podczas pływania, pracy w ogrodzie, uprawiania sportów, prac kuchennych, kontaktu z kosmetykami i substancjami żrącymi, a także podczas przemieszczania ciężkich przedmiotów. Ale nie zawsze jest to konieczne i w największej mierze zależy od Twojego stylu życia, preferencji estetycznych i tego, jak często gubisz rzeczy (częste zdejmowanie biżuterii w różnych miejscach często kończy się jej utratą).

  Większość dodatków nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji, można się po prostu cieszyć ich noszeniem. Dla tych momentów, w których chcesz poświęcić swojej biżuterii chwilę czasu, przygotowaliśmy poniższy poradnik.

  Złoto (z lub bez kamieni szlachetnych)

  Czyszczenie złotej biżuterii jest bardzo proste: Zmieszaj w misce niewielką ilość delikatnego płynu do naczyń z ciepłą wodą. Włóż biżuterię do naczynia i zostaw na kilka minut. Użyj miękkiej szczoteczki do zębów (najlepiej dla dzieci) aby delikatnie oczyścić dodatki. Wyjmij biżuterię z wody, wypłucz i wysusz miękką szmatką.

  Możesz także użyć specjalnych ściereczek do polerowania biżuterii, które nadadzą Twoim dodatkom wyjątkowego blasku, jak również skorzystać z profesjonalnej myjki ultradźwiękowej.

  Srebro

  Srebro niszczy  się dość szybko, gdy wchodzi w kontakt z tlenem lub siarką. Na szczęście, najlepszym sposobem na to, aby temu zapobiec jest częste noszenie srebrnej biżuterii. Substancje wydzielane przez skórę mogą zapobiegać niszczeniu srebrnej biżuterii (różni się to w zależności od ilości związków chemicznych wydzielanych przez skórę).

  Jeśli twoja srebrna biżuteria matowieje, najlepszym sposobem na jej oczyszczenie jest użycie ściereczki do polerowania biżuterii. Istnieje również wiele domowych sposobów na wyczyszczenie srebra. Pamiętaj jednak, że srebro jest bardzo miękkie, więc aby uniknąć zarysowań, najlepiej użyć delikatnego narzędzia, na przykład miękkiej szczoteczki do zębów.

  Do przechowywania srebrnej biżuterii użyj szczelnej plastikowej torby i jeśli to możliwe, włóż kawałek kredy lub żelu krzemionkowego (małe saszetki, dodawane do pudełek z butami). W ten sposób możesz zapobiec niszczeniu srebra kiedy go nie nosisz.

  Perły

  Pomimo bycia delikatnymi pięknościami, perły uwielbiają być noszone i pokazywane światu. Nie lubią być natomiast przechowywane, dlatego ich blask najlepiej utrzymywać poprzez regularne noszenie.

  Perły wymagają szczególnej troski, aby mogły przetrwać kilka pokoleń. Eksperci doradzają, by zawsze zakładać je jako ostatnie i zdejmować jako pierwsze. Perły są bardzo wrażliwe na działanie substancji chemicznych występujących w kosmetykach, zwłaszcza w lakierze do włosów i perfumach. Źle znoszą także narażenie na kontakt z chlorem, dlatego nie należy ich używać na basenie, w wannie, czy nawet podczas szybkiego prysznica.

  Perły należy czyścić miękką szmatką zwilżoną czystą wodą. Naszyjniki i bransoletki z perłami, aby zachować piękny wygląd, wymagają od czasu do czasu zdjęcia i ponownego założenia pereł (w zależności od częstotliwości noszenia, zaleca się robienie tego co kilka lat).

  Przechowywanie biżuterii

  Biżuterię, której obecnie nie nosisz, przechowuj w miejscu zacienionym, w temperaturze pokojowej. Perły powinny móc ‘oddychać’, dlatego lepiej nie przetrzymywać ich w szczelnie zamkniętych szkatułkach. Biżuterię przechowuj osobno, aby uniknąć zadrapań i uszkodzeń.