MENU

Certyfikat Autentyczności KLENOTA

Certyfikat KLENOTA zawiera podstawowe informacje na temat zakupionej biżuterii, dokładnie rodzaj biżuterii, wykorzystany do produkcji metal wraz z wagą w karatach, a także szczegóły na temat umieszczonego kamienia szlachetnego.  przypadku diamentów zawsze podajemy czystość, kolor i wagę. Data produkcji oraz całkowita masa biżuterii również są uwzględnione w Certyfikacie i mogą nieznacznie odbiegać od wagi podanej w opisie na stronie internetowej, co wynika z natury ręcznej pracy naszych specjalistów. Nasz Certyfikat jest jednocześnie dowodem zakupu i kartą gwarancyjną, dlatego radzimy zawsze przechowywać go z biżuterią na wypadek konieczności wymiany czy naprawy.

luksusowy pierścionek z brylantem z białego złota - KLENOTA Certyfikat autentyczności KLENOTA

Międzynarodowy certyfikat laboratorium gemmologicznego

Każda biżuteria z naturalnym lub laboratoryjnym diamentem, której waga przekracza 0.30 karata, posiada również certyfikat międzynarodowego laboratorium gemmologicznego.

GIA (The Gemological Institute Of America)

GIA to amerykańska organizacja non-profit, która dedykowana jest badaniom, edukacji i ochronie konsumentów w dziedzinie diamentów, kamieni szlachetnych i pereł. Została założona w 1931 roku i jest najważniejszym laboratorium gemmologicznym na świecie. W profesjonalnych kręgach ma status autorytetu narzucającego standardy, a także źródła odkryć naukowych. Między innymi osiągnięciami GIA możemy wspomnieć utworzenie skali “4C” odnoszącej się do jakości diamentów.

Certyfikacja diamentów i międzynarodowe laboratorium GIA certyfikat diamentu wydany przez międzynarodowe laboratorium GIA

IGI (International Gemological Institute)

IGI to drugi pod względem ważności instytut, który zajmuje się cennymi kamieniami. Oprócz samodzielnych klejnotów, ocenia również ukończoną biżuterię. Został założony w 1975 roku w Antwerpii (w Belgii), w samym sercu handlu diamentami. Jego inne aktywności to także pomoc i edukacja.

Certyfikacja diamentów i międzynarodowe laboratorium IGI certyfikat diamentu wydany przez międzynarodowe laboratorium IGI

HRD (Hoge Raad voor Diamant)

HRD Antwerp to nowoczesne antwerpskie laboratorium, które gwarantuje jakość diamentów. Ma swoje biura również w Bombaju i Stambule. Historia Wysokiej Rady ds. Diamentów sięga 1973 roku, kiedy została utworzona dzięki belgijskiemu rządowi oraz przedstawicielom przemysłu diamentowego. W 2007 roku podzieliła się na dwie spółki: AWDC, która zajmuje się handlem i produkcją oraz HRD, specjalizującą się w certyfikowaniu diamentów.

certyfikat międzynarodowego laboratorium HRD

certyfikat diamentu wydany przez HRD International Laboratory

Praca gemmologa

Bardzo trudnym zadaniem w pracy specjalisty gemmologii jest wybór odpowiedniego kamienia szlachetnego. W przypadku kolczyków wyzwanie to jest jeszcze dwukrotnie większe. Zazwyczaj należy przejrzeć setki klejnotów, by znaleźć ten jedyny. Wybranie ich wydaje się wręcz cudem, gdy bierzemy pod uwagę, jak wiele czynników wpływa na wygląd minerału. Przekłada się to na godziny pracy, ale też na uzyskiwanie naprawdę pięknej biżuterii.

 międzynarodowy certyfikat diamentu laboratoryjnego KLENOTA pierścionek zaręczynowy z brylantem w designerskim pudełku KLENOTA

Co mówi międzynarodowy Certyfikat o diamencie

Każdy diament przechodzi przez ręce licznych ekspertów i przez szczegółowe analizy, które wykorzystują najnowsze techniki badawcze. Certyfikat znanego laboratorium gemmologicznego gwarantuje konkretne właściwości diamentu, co wskazuje również, czy będzi on dobrą inwestycją na przyszłość. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co zawiera taki Certyfikat, korzystając z przykładu, jakim jest Diamond Origin Report from the GIA (Raport Oryginalności Diamentu wystawiony przez GIA), który został stworzony w celu oceny bezbarwnych diamentów.

Przede wszystkim certyfikat posiada datę wydania, numer identyfikacyjny, opisuje kształt i szlif diamentu, a także bardzo precyzyjnie przedstawia wymiary klejnotu. W przypadku każdego diamentu o szlifie brylantowym opisywane są głębokość i średnica, podczas gdy w przypadku innych szlifów mogą to być długość, szerokość i głębokość. Następnie w opisie znajdują się cztery podstawowe cechy diamentu, które wspólnie znane są jako 4C.

Waga (w karatach, carat)

Waga diamentów zawsze podawana jest w karatach, a jeden karat odpowiada 200 mg. Waga w karatach została przez nas bardziej szczegółowo opisana w artykule: Czym jest karat i jak wpływa na wartość diamentu?

Kolor (color)

Bezbarwne diamenty (w Polsce nazywane również białymi) są oceniane poprzez pryzmat niechcianych kolorów, które ewentualnie się w nich pojawiają, a używana skala obejmuje oznaczenia od D do Z. A studiu jubilerskim KLENOTA zazwyczaj używamy diamentów klasy G (które w normalnych warunkach wydają się zupełnie bezbarwne). Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Skala odcieni naturalnych bezbarwnych diamentów.

Czystość (clarity)

Ten parametr opisuje obecność ewentualnych wewnętrznych inkluzji lub zewnętrznych niedoskonałości diamentu. Opisywane są liczba, wielkość, ustawienie i natura tych drobnych zanieczyszczeń. Podaje się także ich ostateczny wpływ na wygląd całego klejnotu. W studiu KLENOTA zazwyczaj wykorzystujemy diamenty o czystości SI.

Szlif (cut)

Szlif jest oceniany w pięciostopniowej skali, od Wspaniałego (Excellent) aż do Słabego (Poor). Podczas oceny szlifu bierze się pod uwagę jego typ, wielkość w stosunku do wagi kamienia, symetrię poszczególnych fasetek i jakość wypolerowanej powierzchni. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym artykule: Kształt klejnotu. Dlaczego kształt i szlif nie są tym samym?

Oprócz parametrów zawartych w skali 4C, opisywane są szczegółowo także inne cechy charakterystyczne diamentu, takie jak połysk, symetria czy fluorescencja.

Certyfikat zawiera także dwa diagramy. Pierwszy to wizualna reprezentacja proporcji szlifu diamentu. Wygląda jak powiększony, dwuwymiarowy model diamentu, na którym można zobaczyć kąty, pod którymi układają się poszczególne fasetki. Drugi diagram pokazuje inkluzje, ich rozmiar, typ i miejsce ulokowania. Certyfikaty GIA posiadają też kilka zabezpieczeń, które są gwarancją autentyczności. Skanując na przykład zawarty na Certyfikacie kod QR można zweryfikować wszystkie informacje dotyczące diamentu bezpośrednio w bazie danych GIA.
Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.