MENU

Zapięcia kolczyków

W studiu jubilerskim KLENOTA tworzymy kolczyki, które z radością można nosić każdego dnia. Dobrze dobrana biżuteria będzie podkreślała urodę twarzy, stanie się dopełnieniem całego wyglądu i doda kobiecości. W naszej kolekcji można wybierać spośród klasycznych diamentowych sztyftów, wiszących kolczyków, kół oraz kolczyków ozdobionych drogocennymi kamieniami.

Jedną z cech, która decyduje o wyborze kolczyków, jest ich wielkości i rodzaj zapięcia. Niektórzy preferują bezpieczeństwo i trwałość, dla innych najważniejszy jest wygląd kolczyków. Każdy typ kolczyka i sposób jego zapięcia ma swoje zalety. Jak zatem wybrać ten najlepszy? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiamy nasz krótki przewodnik, podzielony na trzy sekcje: 


Typy zapięć kolczyków

Sztyft (puzeta)

Sztyft jest najpopularniejszym rodzajem zapięcia. Posiada wąski metalowy element, który przechodzi przez dziurkę w uchu, a na to zakładany jest tzw. baranek. Kolczyki tego typu polecane są kobietom, które lubią je często zmieniać i nie przepadają za spaniem w kolczykach. To idealny rodzaj zapięcia dla sztyftów z kamieniami lub perłami.

Sztyft (puzeta) KLENOTA

Rekomendujemy: w przypadku kolczyków ozdobionych perłą nie zalecamy rozpinania ich poprzez pociągnięcie za perłę, gdyż może to z czasem spowodować jej poluzowanie. Lepiej jest przytrzymać kolczyk za niewielki fragment metalu, który znajduje się tuż przy uchu i łączy z perłą. 

Sztyft zakręcany

Sztyft zakręcany jest bardzo popularnym i bezpiecznym zapięciem. Różnica pomiędzy nim a poprzednim polega na tym, że na zwykły sztyft po prostu należy nałożyć baranek, podczas gdy zabezpieczenie zakręconego zapięcia wkręca się aż do zablokowania. Dzięki temu kolczyk trzyma się bezpiecznie na uchu, gdyż aby go wyjąć, należy zupełnie wykręcić zabezpieczenie. Nie jest ono jednak polecane kobietom, które chciałyby codziennie zmieniać kolczyki na inne. Łatwiejsze do wymiany będą zwykle sztyfty.

Sztyft zakręcany KLENOTA

Bigiel (zapięcie patentowe)

To bardzo popularne zapięcie. Po przełożeniu kolczyka przez dziurkę w uchu zapina się on dzięki haczykowi, który zabezpiecza go przed wypadnięciem. Ten typ zapięcia jest idealny do cięższych i większych kolczyków, gdyż chroni je przed przekrzywianiem się i przechyleniem do przodu. Ozdoby z zapięciem typu bigiel po prostu zwisają z ucha, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko i gustownie.

Bigiel (zapięcie patentowe) KLENOTA

Zapięcie z przodu (brizura)

Zapięcie z przodu lub dziecięce zapięcie jest szczególnie często wykorzystywane w kolczykach dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednakże, ze względu na to, źe może posiadać różne rozmiary, pojawia się także w damskich kolczykach o delikatnych kształtach. Zapięcie polega na zaczepieniu końca haczyka za specjalne oczko. Jest szczególnie polecane przy wyborze kolczyków dla małych dziewczynek.

Zapięcie z przodu (brizura) KLENOTA

Zapięcie kolczyków kół

Przy tym rodzaju zapięcia część kolczyka, która jest przekładana przez ucho, musi następnie znaleźć się w przeciwległej jego części. Takie zapięcie wymaga ostrożności, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów kolczyka, ani nie rozciągnąć go. W szczególności małe kolczyki wymagają uwagi i posługiwanie się nimi może nie być proste, dlatego nie rekomendujemy go osobom, które lubią codziennie zmieniać ozdoby na inne.

Zapięcie kolczyków kół KLENOTA

Zatrzask z tyłu (bigiel z zatrzaskiem)

Zapięcie typu bigiel z zatrzaskiem z tyłu (znane też jako rosyjskie, francuskie lub greckie) przypomina nieco dźwignię. Jednakże zasadnicza część zapięcia schowana jest za uchem. Z tego powodu jest to zapięcie idealne w kolczykach,  których gdyby było widoczne, zaburzyłoby ich elegancki wygląd.

Zatrzask z tyłu (bigiel z zatrzaskiem) KLENOTA

Rekomendujemy: nie zalecamy używania zbyt dużej siły podczas odpinania takich kolczyków. Prawidłowe zapięcie powinni być łatwe do odpięcia, ale nie może otwierać się samodzielnie. Można łatwo to sprawdzić, otwierając i zamykając je kilkakrotnie przed założeniem na ucho. Po nabraniu wprawy kolczyki z takim zapięciem można otwierać i zamykać z łatwością nawet ich nie widząc.

Kreole

Ten typ zapięcia został specjalnie zaprojektowany do kolczyków kół i występuje w wielu stylach. Może być lekko elastycznym, chowanym zapięciem lub działać na zasadzie podobnej do bigla angielskiego (zapięcia patentowego), które jest wykorzystywane przy cięższych kolczykach z kamieniami szlachetnymi. Dużą zaletą tego typu zapięcia jest to, że nie ma wpływu na cały wygląd kolczyków i jest tak umieszczane, by dobrze wpasowało się w ich kształt, co zapewnia im delikatny wygląd z każdej strony.

Kreole KLENOTA

Zapięcie patentowe

To popularny, mocny rodzaj zapięcia, które jest bardzo bezpieczne ze względu na to, iż posiada małą dźwignię i haczyk, wchodzący w specjalne, niewielkie oczko, które razem tworzą zatrzask. Dużą zaletą tego zapięcia jest to, że znajduje się z tyłu kolczyka, dzięki czemu nie zaburza estetyki biżuterii. Zazwyczaj używane jest przy najbardziej wytwornych kolczykach.

Zapięcie patentowe KLENOTA


Kolczyki dla dzieci

Każdy rodzic bez wątpienia chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dotyczy to także wyboru biżuterii, która będzie towarzyszyła małej dziewczynce w jej najmłodszych latach. Kolczyki to biżuteria, która ma swoją własną charakterystykę i powinna być zaprojektowana przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie i wieku dziecka.

Wykorzystywany metal

Dzieci często są uczulone na rożnego rodzaju materiały, dlatego rekomendujemy wybór kolczyków wykonanych z 14-karatowego złota, co minimalizuje szansę na wystąpienie alergii. W studiu jubilerskim KLENOTA wykorzystujemy jedynie certyfikowane i rejestrowane stopy, potwierdzone państwową próbą. Dlatego też każda nasza biżuteria posiada państwową próbę, numer identyfikujący czystość metalu, a także nasz znak producencki w formie liter KLE w owalu. Gwarantujemy autentyczność naszej biżuterii poprzez wysyłkę Certyfikatu Autentyczności do naszych klientów, którzy zamawiają biżuterię marki KLENOTA.

Złoto jest metalem twardszym od srebra, dlatego wybierajac go, nie trzeba martwić się o przypadkowe wykrzywianie kolczyka podczas dziecięcej zabawy. Druga zaleta tego kruszcu to łatwość zajmowania się nim, gdyż jest znacznie bardziej odporny chemicznie od srebra, które z czasem może czernieć. W rezultacie złoto nie musi być tak często czyszczone jak srebro.

Żółte, białe i różowe złoto ma podobne właściwości i zawsze pasuje do dziecka czy młodej panienki, dlatego można spokojnie wybierać z każdego koloru. Białe złoto jest platerowane rodem, co nadaje mu białosrebrzystej barwy. Rod także jest hipoalergiczny (białe stopy mogą zawierać nikiel) i dodatkowo chroni powierzchnię biżuterii przed uszkodzeniami. Dzięki temu można podarować swojemu dziecku złotą ozdobę, która pozostanie z nim na zawsze i będzie dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Biżuteria będzie nie tylko pięknym dodatkiem, ale też przywoła piękne wspomnienia po latach.

Zapięcia

Mała dziewczynka najpewniej będzie chciała spędzać każda chwilę w kolczykach i trudno oczekiwać od niej, że będzie o nie dbała jak o największy skarb. Z tego powodu dla dzieci od 3 miesiąca życia do około 8 lat najlepsze będą kolczyki z zapięciem z przodu, które sprawia, że zacinający fragment bezpiecznie znajduje się w oczku przez cały czas. Dla małych dzieci jest niemalże niemożliwe samodzielne ich odpięcie, dzięki czemu szansa na zgubienie czy zadrapanie się kolczykiem także jest zminimalizowana. Takie zapięcie wymaga jednak pewnej delikatności, aby haczyk nie odgiął się i nie stracił kształtu. W przypadku srebra uwaga jest szczególnie ważna, gdyż jest ono bardziej miękkie od złota i łatwiej pęka. Również z tego powodu rekomendujemy wybieranie złotych dodatków, które są bardziej odporne dzięki swojej większej twardości. Dla starszych dziewczynek można z kolei wybrać klasyczne lub zakrecane sztyfty.

Design

W dziecięcej kolekcji kolczyków ze studia jubilerskiego KLENOTA znaleźć można szeroki wybór uroczych, minimalistycznych, ale także klasycznych i ponadczasowych ozdób wykonanych z 14-karatowego złota. Zapraszamy do wybierana spośród wzorów inspirowanych światem roślin lub opartych o królestwo zwierząt.

Szczególnie delikatne są motywy serduszek i kształt łzy, które pasują zarówno do bardzo młodych, jak i nastoletnich dziewcząt. Złota biżuteria z diamentami jest wyjątkowo urokliwa i nieprzemijająca, a jej piękno zawsze będzie przywodzić wspomnienia z życia małej dziewczynki.

Czernienie złotych kolczyków

W niektórych przypadkach dziecięce kolczyki wykonane z 14-karatowego złota zaczynają czernieć. Jest to spowodowane reakcją innego metalu (np. srebra, miedzi, cynku), które znajdują się w stopie. Co ciekawe, najczęściej zdarza się to, kiedy następują jakieś zmiany w ciele, takie jak choroba lub leczenie. Zmienia się wówczas skład ciała, a co za tym idzie także potu, który reaguje ze stopem. Kolczyki mogą także czernieć w przypadku alergii, naturalnie agresywnego potu, w reakcji z kosmetykami a nawet wysoko mineralną wodą. Dlatego zawsze należy zacząć od odkrycia przyczyny czernienia i dopiero wówczas znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Czernienie nie jest permanentne i może zostać łatwo usunięte. Najlepszym i najbezpieczniejszym na to sposobem będzie oddanie biżuterii w ręce ekspertów do wypolerowania. W ramach naszego dożywotniego serwisu, biżuterię zakupioną w studiu KLENOTA poddajemy oczyszczaniu mechanicznemu i za pomocą ultradźwięków.


Zmiana rodzaju zapięcia kolczyków

Najpopularniejszy rodzaj zapięcia to kolczyki sztyfty zapinane nakładanym z tyłu barankiem. Jeśli jednak wolą Państwo zakręcane sztyfty są one możliwe jako opcja do wybrania i z chęcią wykonamy je bez dodatkowych opłat. Prosimy o wybranie sposobu zapinania podczas składania zamówienia poprzez dodanie odpowiedniej adnotacji.
Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.