MENU

Rozmiary pierścionków

Chcieliby Państwo kupić u nas pierścionek, ale zastanawiają się nad rozmiarem? Z nasza pomocą wybór nie będzie trudny. Dopasowujemy pierścionki dokładnie do Państwa życzenia, wystarczy podać wynik swoich pomiarów i konkretny rozmiar w notatce do zamówienia. Jeśli nawet zdarzy się, że pierścionek nie będzie pasował, bezpłatnie zmienimy jego wielkość na odpowiednią.

Jak może być wyrażona wielkość pierścionka:

 • Jako średnica (np. 16 mm)
 • Jako wewnętrzny obwód, czyli w rozmiarach europejskich, EU (np. 53 mm = rozmiar EU 53, 62 mm = rozmiar EU 62) – wewnętrzny obwód pierścionka można poznać, mierząc obwód palca
 • W rozmiarach Polskich, zgodnych z przelicznikiem (np. rozmiar EU 53 to rozmiar PL 13)

Przygotowaliśmy też dla Państwa kilka porad:


Rozmiary pierścionków KLENOTA

Studio KLENOTA szczyci się tym, że swoją biżuterię wykonuje ręcznie. Jeśli zatem posiadamy Państwa pierścionek marzeń dostępny od ręki, najpewniej znajduje się w naszym studiu tylko w kilku wybranych rozmiarach. Jeśli oczekiwany rozmiar jest “na składzie”, możemy od razu go do Państwa odesłać lub przygotować do odbioru w naszym studiu. Jeśli jednak nie posiadamy takiego rozmiaru, nasi jubilerowie wykonają go dla Państwa. W takim przypadku dostawa będzie miała miejsce w ciągu około 4 tygodni od zamówienia.

Standardowe rozmiary pierścionków KLENOTA

 • damskie pierścionki: rozmiary PL 8 - 19  
 • męskie pierścienie: rozmiary PL 18 – 27

Niestandardowe rozmiary pierścionków KLENOTA

 • damskie pierścionki: rozmiar PL 7 lub mniejszy oraz rozmiar 20 i większy
 • męskie pierścionki: rozmiar PL 17 lub mniejszy oraz rozmiar 28 i większy

W przypadku niestandardowych rozmiarów pobieramy dodatkową opłatę, której wielkość zależy od kilku czynników. Prosimy także pamiętać, że niestandardowe pierścionki są traktowane jako robione na zamówienie i nie podlegają zwrotom oraz wymianie. Z tego powodu prosimy też o uiszczenie zaliczki w wysokości 50% wartości biżuterii.


Karta rozmiarów pierścionków

Damskie rozmiary (standardowy rozmiar 48 - 59)

Rozmiar EU Wewnętrzna średnica (mm) Rozmiar PL Rozmiar UK

44

13,9

4

F

45

14,3

5

G

46

14,6

6

G ½

47

14,9

7

H

48

15,3

8

I ½

49

15,6

9

J

50

15,9

10

J ½

51

16,2

11

L

52

16,6

12

M

53

16,9

13

M ½

54

17,2

14

N

55

17,5

15

O

56

17,8

16

P

57

18,1

17

Q

58

18,5

18

Q ½

59

18,8

19

R ½

60

19,1

20

S

61

19,4

21

S ½


Męskie rozmiary (standardowy rozmiar 58 – 67)

Rozmiar EU Wewnętrzna średnica (mm) Rozmiar PL Rozmiar UK

58

18,5

18

Q ½

59

18,8

19

R ½

60

19,1

20

S

61

19,4

21

S ½

62

19,7

22

T ½

63

20,1

23

U ½

64

20,4

24

V

65

20,7

25

W

66

21

26

W ½

67

21,3

27

X ½

68

21,6

28

Y

69

22

29

Z ½

70

22,3

30

Z1

71

22,6

31

 

72

22,8

32

Z2

73

23,2

33

 

74

23,5

34

Z4

75

23,8

35

 

 


Jak wybrać między dwoma wielkościami pierścionków

Jeśli nie są Państwo pewni, jakiego rozmiaru potrzebują, rekomendujemy wybór mniejszego pierścionka. Powiększenie go o 1 czy 2 rozmiary jest stosunkowo proste, ale zmniejszanie biżuterii jest znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Z kolei w przypadku pierścionków z szeroką obrączką lepiej wybrać rozmiar większy, ponieważ szersze obrączki zazwyczaj lepiej dopasowują się do ręki i mocniej trzymają na palcu. W przypadku pierścionków z kamieniem szlachetnym lub grawerunkiem, zmiana wielkości może być problematyczna.

W większości przypadków staramy się nie zakłócać piękna biżuterii i o ile to możliwe, wymieniamy ją na zupełnie nową.

Aby zwrot lub wymiany były możliwe, muszą Państwo odesłać do nas biżuterię w oryginalnym stanie, to znaczy nigdy nie noszoną.


Dopasowanie wielkości pierścionka

Warunkiem darmowego dostosowania pierścionka i zmiany jego wielkości jest to, że zostanie odesłany do nas w oryginalnym, nie noszonym stanie. Darmowe dopasowanie biżuterii jest możliwe w ciągu 60 dni od zamówienia, po tym czasie prośby o dopasowanie pierścionka podlegają opłacie.

Pierścionki standardowych rozmiarów

 • Pierścionki w standardowych rozmiarach (8 - 19 dla damskich pierścionków w rozmiarach PL, 18 – 27 dla męskich) dopasowujemy za darmo w ciągu 60 dni od otrzymania przez Państwa biżuterii.
 • Jeśli zauważą Państwo, że rozmiar pierścionka nie jest odpowiedni, prosimy go nie nosić, tylko odesłać do nas jak najszybciej lub odwiedzić nasze studio w celu dokonania darmowej wymiany na prawidłowy rozmiar.
 • Jeśli chcieliby Państwo wymienić pierścionek na rozmiar, który różni się od początkowego o ponad dwa rozmiary, przygotujemy zupełnie nowy pierścionek. Taka usługa jest darmowa przez 60 dni od zamówienia. Jeśli jednak pierścionek był noszony, zmiana rozmiaru będzie pociągała dodatkowe koszty, które zostaną ustalone indywidualnie.

Pierścionki niestandardowych rozmiarów

 • Za zmianę rozmiaru pierścionka w niestandardowym rozmiarze pobieramy opłatę, która dotyczy pierścionków damskich o rozmiarach PL 7 i mniejsze lub 20 i większe, a także męskich w rozmiarach PL 17 i mniejsze oraz 28 i większe.
 • Jeśli rozmiar pierścionka nie może zostać dopasowany (na przykład ze względu na dużą różnicę rozmiarów), koszt wykonania nowego pierścionka będzie określony indywidualnie.
 • Wszystkie pierścionki w niestandardowych rozmiarach wymienionych powyżej nie podlegają zwrotom i wymianie, ponieważ są uznawane za biżuterię wykonaną na indywidualne zamówienie.

Pierścionki grawerowane

 • Jeśli chcą Państwo dopasować rozmiar pierścionka, który posiada grawerunek, koszt takiej zmiany zostanie obliczony indywidualnie.

Nasi specjaliści podejmą indywidualną decyzję, czy możliwa jest zmiana istniejącego pierścionka, czy lepiej wykonać zupełnie nowy. Oprócz samego rozmiaru również inne czynniki będą grały tutaj rolę, w tym jego wzór czy sposób oprawy kamienia. Do każdego pierścionka podchodzimy w pełni indywidualnie, a profesjonalne doświadczenie naszych ekspertów pozwala nam zagwarantować, że po dokonaniu zmian pierścionek będzie tak samo piękny i wygodny. Zawsze dbamy o to, by zachować wszystkie jego pierwotne cechy.


Ile czasu zajmuje dopasowanie rozmiaru pierścionków

 • Zazwyczaj czas dopasowania pierścionków w standardowych rozmiarach wynosi 3 tygodnie od otrzymania przez nas takiej prośby. W przypadku niektórych, specjalnych modeli lub zmiany rozmiaru o więcej niż dwa rozmiary, może być konieczne wykonanie zupełnie nowego pierścionka. Czas oczekiwania na biżuterię może się wówczas wydłużyć.
 • Pierścionki w niestandardowych rozmiarach nie podlegają wymianie i zwrotom, a każde dopasowanie ich rozmiaru wynosi zazwyczaj około 4 tygodni.

Grawerowanie pierścionków

 • Grawerunki zawsze wykonywane są zgodnie z indywidualnymi możliwościami, jakie oferuje biżuteria, co ustalamy między innymi na podstawie jej rodzaju, szerokości obrączki czy sposobu oprawy kamienia. Aby napis był łatwy do odczytania, rekomendujemy wybór pierścionka który ma minimalnie 1,7-2 mm szerokości obrączki. Każda grawerowana biżuteria jest automatycznie biżuterią wykonaną na indywidualne zamówienie i nie podlega wymianie ani zwrotom.
 • Grawerujemy obrączki za darmo. Cena za wykonanie grawerunku na innych rodzajach biżuterii wynosi 100 PLN w przypadku maksymalnie sześciu liter lub 200 PLN w przypadku większej ilości liter niż 6. Jeśli decydują się Państwo na grawerowaną biżuterię, wymagamy wpłaty zaliczki w wysokości 20% wartości zamówienia. Grawerowana biżuteria zostanie wykonana dla Państwa w ciągu 3 tygodni.

Jak poznać właściwy rozmiar pierścionka?

Jeśli nie są panowie pewni odpowiedniego rozmiaru, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, jak w sekrecie odkryć prawidłową wielkość pierścionka.

Kilka wskazówek na początek:

 • Najprostszą metodą jest zmierzenie wewnętrznej średnicy pierścionka przy pomocy linijki. Po uzyskaniu wartości można sprawdzić odpowiednią wielkość w tabeli, tj. porównać obwód i znaleźć odpowiedni rozmiar. Tabela odpowiada mierze stosowanej najczęściej w EU. W ten sposób mogą Państwo ustalić rozmiar pierścionka, a wartość od razu przenieść do swojego zamówienia.
 • Rozmiar palca zależy od temperatury oraz pory dnia. Z tego powodu najlepiej jest zmierzyć palec w temperaturze pokojowej i w ciągu dnia. Dla uniknięcia błędu pomiar najlepiej powtórzyć 3-4 razy.
 • Jeśli wahają się Państwo pomiędzy dwoma rozmiarami, najlepiej jest wybrać ten mniejszy. Zmniejszanie pierścionka jest dużo bardziej wymagające niż jego powiększenie. Poza tym pierścionki z niektórych metali, na przykład srebra, poszerzają się z biegiem czasu.
 • Szerokie obrączki dopasowują się mocnej do palca niż te węższe. W tej sytuacji, jeśli wahają się Państwo pomiędzy dwoma rozmiarami, warto wybrać ten większy.
 • Najpopularniejsze rozmiary obrączek dla kobiet to 12 i 13, dla mężczyzn natomiast 19 do 21
 • Jeśli kostka palca jest znacznie szersza od podstawy, muszą Państwo wziąć to pod uwagę podczas mierzenia. To ważne, aby pierścionek przechodził przez palec na całej jego długości tak, aby bez problemu dało się go założyć i ściągnąć. Może on być nieco luźniejszy, ale nie powinien zsuwać się z palca.
 • Dla pierścionków z kamieniami szlachetnymi i grawerunkami czasami trudno określić rozmiar. W takich przypadkach warto skorzystać z porady eksperta, a nawet zaryzykować ujawnienie tajemnicy prezentu po to, aby dobrać idealnie pasujący pierścionek.

Jak znaleźć rozmiar używając posiadanego pierścionka

Jeśli mają Państwo dostęp do noszonego wcześniej pierścionka, mogą określić rozmiar samemu lub przy pomocy jubilera. Jest to, oczywiście, najprostsza opcja, która jednocześnie zapewnia dyskrecję (Panowie mogą pożyczyć pierścionek tak, aby wybranka nawet tego nie zauważyła).

Pomiar przy pomocy linijki

Najłatwiejszą domową metodą jest zmierzenie wewnętrznej średnicy istniejącego pierścienia za pomocą linijki. W zamówieniu wystarczy wpisać miarę średnicy w milimetrach. Można również użyć numeru z poniższej tabeli konwersji.

Praktyczny przykład: Jeśli miara średnicy wynosi 16.9 mm to odpowiada ona rozmiarowi 13 (europejskiemu 53).

To świetna metoda dla mężczyzn, którzy poszukują dla swojej wybranki pierścionka zaręczynowego. Wystarczy porównać go z pierścionkiem, który partnerka nosi na serdecznym palcu prawej ręki.

Pomiar przy użyciu trzpienia (w naszej pracowni lub w innych sklepach jubilerskich)

Inną opcją jest trzpień. Jest to specjalny przyrząd jubilerski, najczęściej wykonany z metalu i posiadający 4 skale - europejską, amerykańską, brytyjską i na szerokość średnicy wewnętrznej. Jubiler nakłada pierścionek na trzpień i w ten sposób określa jego dokładną wielkość.

Wskazówka: Trzpień można wykonać domowym sposobem, jeśli nie mogą Panowie udać się do jubilera. Wystarczy owinąć pierścionek w kawałek papieru, który później się obrysowuje. Pomiar średnicy obrysowanego okręgu wskaże rozmiar pierścionka.

Jak określić rozmiar bez przykładowego pierścionka?

Jeśli nie mają Państwo dostępu do przykładowego pierścionka, wciąż można określić rozmiar, mierząc palec. W tym wypadku jednak trudniej utrzymać prezent w tajemnicy. Wciąż jednak można zmierzyć palec wybranki, kiedy śpi.

Wybierając obrączki konieczne jest określenie rozmiaru prawych palców serdecznych zarówno przyszłej panny młodej, jak i przyszłego pana młodego.

Pomiar przy użyciu specjalnych krążków (w naszej pracowni lub w innych sklepach jubilerskich)

Używając specjalnych krążków pomiarowych (metalowych lub plastikowych) łatwo określić pasujący rozmiar. Należy wybrać krążek, który swobodnie przechodzi przez kostkę palca: w salonach jubilerskich do dyspozycji jest pełna gama krążków, więc dopasowanie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Metoda wymaga jednak wizyty w salonie jubilerskim.

Pomiar przy pomocy nitki

Jeśli nie mają Państwo do dyspozycji pierścienia pomiarowego, średnicę palca łatwo zmierzyć nitką (lub nicią dentystyczną). Wystarczy obwiązać nitkę wokół palca, a później jej długość zmierzyć linijką. Należy pamiętać o wielkości kostki, przez którą pierścionek musi przechodzić. W tym wypadku najlepiej zmierzyć obwód stawu i to na nim oprzeć rozmiar wewnętrznego obwodu pierścionka.

Pomiar wielkości przy pomocy papierowych pasków

Jeśli nie mają Państwo pod ręką nitki, można użyć wyciętych pasków papieru. Wystarczy owinąć palec i wyznaczyć obwód. Należy jednak uważać, aby dobrze docisnąć papier, inaczej pierścionek może okazać się zbyt luźny.

 
Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.