MENU

  Rozmiary pierścionków

  Chcieliby Państwo kupić pierścionek, ale nie wiedzą jak dobrać odpowiednią wielkość? Jest na to kilka sposobów, które zależą na przykład od tego, czy mają Państwo pierścionek mogący posłużyć do porównania, czy może pragną zrobić niespodziankę obdarowywanej osobie. Nasz przewodnik pomoże w każdym z tych przypadków dobrać odpowiedni rozmiar.

  W pierścionkach wykonywanych przez nas za darmo dopasujemy rozmiar do Państwa potrzeb, dlatego przy większości z nich rozmiar nie został podany na stronie. Informacje o wybranym rozmiarze należy podać w notatkach przy składaniu zamówienia.

  Wszystkie metody służące dobraniu rozmiaru są orientacyjne, wiele zależy od konkretnego modelu pierścionka. Szczególnie w przypadku wyboru pierwszego pierścionka może się zdarzyć, że wybiorą Państwo nieprawidłowy rozmiar. Dlatego najlepiej, gdy rozmiar zostanie oceniony przez fachowca.

  W studiu jubilerskim KLENOTA można także łatwo wymienić każdy pierścionek, jeśli nie odpowiada szerokości palca.

  Kilka wskazówek na początek:

  • Najprostszą metodą jest zmierzenie wewnętrznej średnicy pierścionka przy pomocy linijki. Po uzyskaniu wartości można sprawdzić odpowiednią wielkość w tabeli, tj. porównać obwód i znaleźć odpowiedni rozmiar. Tabela odpowiada mierze stosowanej najczęściej w EU. W ten sposób mogą Państwo ustalić rozmiar pierścionka, a wartość od razu przenieść do swojego zamówienia.
  • Rozmiar palca zależy od temperatury oraz pory dnia. Z tego powodu najlepiej jest zmierzyć palec w temperaturze pokojowej i w ciągu dnia. Dla uniknięcia błędu pomiar najlepiej powtórzyć 3-4 razy.
  • Jeśli wahają się Państwo pomiędzy dwoma rozmiarami, najlepiej jest wybrać ten mniejszy. Zmniejszanie pierścionka jest dużo bardziej wymagające niż jego powiększenie. Poza tym pierścionki z niektórych metali, na przykład srebra, poszerzają się z biegiem czasu.
  • Szerokie obrączki dopasowują się mocnej do palca niż te węższe. W tej sytuacji, jeśli wahają się Państwo pomiędzy dwoma rozmiarami, warto wybrać ten większy.
  • Najpopularniejsze rozmiary obrączek dla kobiet to 12 i 13, dla mężczyzn natomiast 19 do 21
  • Jeśli kostka palca jest znacznie szersza od podstawy, muszą Państwo wziąć to pod uwagę podczas mierzenia. To ważne, aby pierścionek przechodził przez palec na całej jego długości tak, aby bez problemu dało się go założyć i ściągnąć. Może on być nieco luźniejszy, ale nie powinien zsuwać się z palca.
  • Dla pierścionków z kamieniami szlachetnymi i grawerunkami czasami trudno określić rozmiar. W takich przypadkach warto skorzystać z porady eksperta, a nawet zaryzykować ujawnienie tajemnicy prezentu po to, aby dobrać idealnie pasujący pierścionek.

  Jak znaleźć rozmiar używając posiadanego pierścionka

  Jeśli mają Państwo dostęp do noszonego wcześniej pierścionka, mogą określić rozmiar samemu lub przy pomocy jubilera. Jest to, oczywiście, najprostsza opcja, która jednocześnie zapewnia dyskrecję (Panowie mogą pożyczyć pierścionek tak, aby wybranka nawet tego nie zauważyła).

  Pomiar przy pomocy linijki

  Najłatwiejszą domową metodą jest zmierzenie wewnętrznej średnicy istniejącego pierścienia za pomocą linijki. W zamówieniu wystarczy wpisać miarę średnicy w milimetrach. Można również użyć numeru z poniższej tabeli konwersji.

  Praktyczny przykład: Jeśli miara średnicy wynosi 16.9 mm to odpowiada ona rozmiarowi 13 (europejskiemu 53).

  To świetna metoda dla mężczyzn, którzy poszukują dla swojej wybranki pierścionka zaręczynowego. Wystarczy porównać go z pierścionkiem, który partnerka nosi na serdecznym palcu prawej ręki.

  Pomiar przy użyciu trzpienia (w naszej pracowni lub w innych sklepach jubilerskich)

  Inną opcją jest trzpień. Jest to specjalny przyrząd jubilerski, najczęściej wykonany z metalu i posiadający 4 skale - europejską, amerykańską, brytyjską i na szerokość średnicy wewnętrznej. Jubiler nakłada pierścionek na trzpień i w ten sposób określa jego dokładną wielkość.

  Wskazówka: Trzpień można wykonać domowym sposobem, jeśli nie mogą Panowie udać się do jubilera. Wystarczy owinąć pierścionek w kawałek papieru, który później się obrysowuje. Pomiar średnicy obrysowanego okręgu wskaże rozmiar pierścionka.

  Jak określić rozmiar bez przykładowego pierścionka?

  Jeśli nie mają Państwo dostępu do przykładowego pierścionka, wciąż można określić rozmiar, mierząc palec. W tym wypadku jednak trudniej utrzymać prezent w tajemnicy. Wciąż jednak można zmierzyć palec wybranki, kiedy śpi.

  Wybierając obrączki konieczne jest określenie rozmiaru prawych palców serdecznych zarówno przyszłej panny młodej, jak i przyszłego pana młodego.

  Pomiar przy użyciu specjalnych krążków (w naszej pracowni lub w innych sklepach jubilerskich)

  Używając specjalnych krążków pomiarowych (metalowych lub plastikowych) łatwo określić pasujący rozmiar. Należy wybrać krążek, który swobodnie przechodzi przez kostkę palca: w salonach jubilerskich do dyspozycji jest pełna gama krążków, więc dopasowanie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Metoda wymaga jednak wizyty w salonie jubilerskim.

  Pomiar przy pomocy nitki

  Jeśli nie mają Państwo do dyspozycji pierścienia pomiarowego, średnicę palca łatwo zmierzyć nitką (lub nicią dentystyczną). Wystarczy obwiązać nitkę wokół palca, a później jej długość zmierzyć linijką. Należy pamiętać o wielkości kostki, przez którą pierścionek musi przechodzić. W tym wypadku najlepiej zmierzyć obwód stawu i to na nim oprzeć rozmiar wewnętrznego obwodu pierścionka.

  Pomiar wielkości przy pomocy papierowych pasków

  Jeśli nie mają Państwo pod ręką nitki, można użyć wyciętych pasków papieru. Wystarczy owinąć palec i wyznaczyć obwód. Należy jednak uważać, aby dobrze docisnąć papier, inaczej pierścionek może okazać się zbyt luźny.

   


  Tabela konwersji rozmiaru pierścionka:

  Damskie rozmiary (standardowy rozmiar 48 - 59)

  Rozmiar EU Wewnętrzna średnica (mm) Rozmiar USA Rozmiar UK

  44

  13,9

  3

  F

  45

  14,3

  3 18

  G

  46

  14,6

  3 ½

  G ½

  47

  14,9

  4

  H

  48

  15,3

  4 ½

  I ½

  49

  15,6

  5

  J

  50

  15,9

  5 ¼

  J ½

  51

  16,2

  5 ½

  L

  52

  16,6

  6

  M

  53

  16,9

  6 ½

  M ½

  54

  17,2

  7

  N

  55

  17,5

  7 ¼

  O

  56

  17,8

  7 ¾

  P

  57

  18,1

  8

  Q

  58

  18,5

  8 ½

  Q ½

  59

  18,8

  9

  R ½

  60

  19,1

  9 ½

  S

  61

  19,4

  9 ¾

  S ½

  Męskie rozmiary (standardowy rozmiar 58 – 67)

  Rozmiar EU Wewnętrzna średnica (mm) Rozmiar USA Rozmiar UK

  58

  18,5

  8 ½

  Q ½

  59

  18,8

  9

  R ½

  60

  19,1

  9 ½

  S

  61

  19,4

  9 ¾

  S ½

  62

  19,7

  10

  T ½

  63

  20,1

  10 58

  U ½

  64

  20,4

  11

  V

  65

  20,7

  11 38

  W

  66

  21

  12

  W ½

  67

  21,3

  12 ¼

  X ½

  68

  21,6

  12 ½

  Y

  69

  22

  13

  Z ½

  70

  22,3

  13

  Z1

  71

  22,6

  13 ½

   

  72

  22,8

  14

  Z2

  73

  23,2

  14

   

  74

  23,5

  14 ½

  Z4

  75

  22,8

  15