Pierścionek zaręczynowy wykonany z białego złota to obecnie najbardziej popularny wybór wśród osób planujących małżeństwo.  W połączeniu z diamentem solitaire tworzy ponadczasową klasykę, która oczaruje i zachwyci każdą kobietę. Przez resztę swego życia będzie ją uszczęśliwiał, jako piękna biżuteria i symbol miłości. 

Jednak z czasem białe złoto może zacząć nabierać beżowego koloru. To zupełnie naturalny proces, który wyjaśnimy dokładnie w dalszej części artykułu. Lecz nie ma powodu do obaw - to odwracalny proces. W rzeczywistości przywrócenie biżuterii do jej pierwotnej bieli jest bardzo łatwe.

Pierścionki zaręczynowe z białego złota wykonane z miłością w naszym studio

W studiu KLENOTA tworzenie pierścionka zaręczynowego jest procesem płynącym z serca. Nasi złotnicy wiedzą, że wykonywanie biżuterii ręcznie wymaga dbałości o każdy szczegół, dlatego każda ozdoba przechodzi z ręki do ręki eksperta, by uzyskać perfekcję. Wierzymy, że pierścionek zaręczynowy jest w szczególności tą biżuterią, która ma zostać z kobietą przez całe życie, dlatego przykładamy najwyższą wagę do wysokiej jakości wykorzystywanych materiałów. Produkujemy biżuterię z prawdziwego, 14-karatowego złota i współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi dostawcami lub samodzielnie przygotowujemy nasze stopy, które następnie są sprawdzane i otrzymują państwową próbę.

 Pierścionek z białego 14K złota z brylantem - KLENOTA Pierścionek z białego 14K złota z brylantem -KLENOTA

Jak powstaje białe złoto?

Złoto w swojej najczystszej formie posiada intensywnie żółty kolor. Jednakże jest bardzo miękki, co sprawia, że nie nadaje się do prac jubilerskich. Z tego względu musi być mieszane z innymi pierwiastkami, które nadają mu lepszych właściwości - w szczególności twardości. Proces ten to tworzenie stopu, a jednym z nich może być białe złoto, które jest idealne do tworzenia pierścionków, ponieważ jest twardsze niż różowe czy żółte.

Białe złoto otrzymuje się w tradycyjnej 14-karatowej formie, choć można je znaleźć także jako 18-karatowe. Jest mieszanką czterech pierwiastków - niklu, cynku, manganu i palladu, które są dodawane do czystego złota. Czasem białe złoto może zawierać je wszystkie, ale aby powstał odpowiedni stop, muszą się w nim znaleźć przynajmniej dwa z nich. Metale te pomagają w ukryciu naturalnej, żółtej barwy złota. Z tego względu białe złoto nigdy nie będzie perfekcyjnie białe, a lekko żółtawe - a 18-karatowe stopy będą ciemniejsze od 14-karatowych ze względu na większą ilość żółtego złota.

Jak powstaje białe złoto - KLENOTA

Dlaczego białe złoto staje się żółte?

Żółknięcie wynika z tego, co znalazło się w stopie. Zawsze zależy od typu i propocji pierwiastków, które zostały do niego dodane. 

  • Stopy z palladem mają szaro-biały kolor, ale są bardzo miękkie i droższe niż inne stopy.
  • Białe złoto z cynkiem jest twardsze, nieco żółte i bardzo dobre do pracy jubilerskiej, więc w przypadku większości rodzajów biżuterii, spotykanej dzisiaj na rynku, to właśnie ono jest wykorzystywane. 
  • Białe złoto z niklem to najtwardsza mieszanka, która jest też bielsza od stopów z cynkiem. Jest powszechnie wykorzystywana do ręcznej produkcji biżuterii, zwłaszcza pierścionków. Jego wadą może być jednak to, że nikiel jest potencjalnym alergenem. Jednakże zawartość niklu w stopach jest ściśle kontrolowana podczas przyznawania próby i jest tak minimalne, że większość osób nie odczuwa żadnych problemów.

Jako ostatni krok, białe złoto jest platerowane hipoalergicznym rodem. Nadaje mu to srebrzystego wyglądu i zapewnia ochronną warstwę.

 Kolczyki z białego złota z brylantami - KLENOTA  Pierścień z białego złota zaczął żółknąć

Żółknięcie to nie tylko kwestia czasu

Złoto może także reagować ze skórą. Wszystko z powodu tego, że skóra produkuje naturalne kwasy, z którymi zasadowe metale w stopie mogą wchodzić w reakcję, z kolei powoduje pojawienie się żółtego koloru. Zmiana taka jest szczególnie zauważalna w miejscach, w których biżuteria styka się ze skórą. Inne powody to na przykład reakcja metalu z chlorem, który jest powszechnie używany do oczyszczania wody. Inne stopy mogą być czułe na wodę morską, detergenty lub kosmetyki. Co ciekawe - różowe złoto zawiera wiele miedzi, więc jeśli pozostawimy je na kilka godzin pod działaniem mocnego kwasu, stanie się zielone.

Czy każde białe złoto żółknie? Tak i nie...

Jak już wspomnieliśmy, białe złoto żółknie z czasem, a proces ten uzależniony jest od rodzaju stopu i proporcji zawartych w nim elementów, a także reakcji chemicznych, w które może wejść biżuteria. Często zmiany zabarwienia rozłożone w czasie są wynikiem więcej niż jednej okoliczności. Nie muszą też zdarzać się zawsze.

 Pierścień z białego złota zaczął żółknąć  Białe złoto zmienia kolor na żółty - KLENOTA

Zmiana zabarwienia złota jest częściej dostrzegalna na pierścionkach, co jest rezultatem regularnego noszenia i reakcji na skórę. Warstewka rodu wyciera się, co powoduje także odsłonięcie pewnych partii biżuterii. Długość życia warstwy rodu zależy od jej grubości - dokładnie mówiąc, powinna mieć grubość 0.75-1,15 mikrometra. Aby dać Państwu lepsze wyobrażenie - jeden mikrometr to wielkość pojedynczej bakterii, podczas gdy grubość ludzkiego włosa to około 100 mikrometrów. Jeśli odpowiednia grubość rodu jest nałożona, powinna przetrwać rok lub dwa, ale po tym czasie oryginalny, lekko beżowy kolor metalu może zacząć być widoczny. Dlatego pierścionek powinien zostać oddany do renowacji powierzchni, w tym do re-platerowania rodem.

Czy żółknięcie jest naprawdę złe?

W studiu jubilerskim KLENOTA jesteśmy przekonani, że zmiana koloru nie jest zła. To część naturalnego procesu, zachodzącego w złocie i nie wpływa na jego wartość, ani nie zmienia odporności biżuterii. Państwa biżuteria nabiera w ten sposób indywidualne patyny i staje się dosłownie unikatowa - należąca tylko do Państwa.

Na taką patynę można czekać z niecierpliwością i obserwować jej pojawienie się z radością, ponieważ odzwierciedla piękno minionych lat i miłość. Patyna jest dowodem na to, że biżuteria żyje razem z Państwem i przeżywa wszystko to, co przydarza się Państwu w życiu.

Jak przywrócić pierwotną biel pierścionka - to proste!

Jeśli piękna biżuteria rzeczywiście nabierze żółtego odcieniu w czasie noszenia, nigdy nie jest to nieodwracalne. Można ją po prostu pozostawić do oczyszczenia, rodowania albo na nowo wypolerować, co przywróci jej oryginalne piękno. W ramach serwisu KLENOTA, zapewniamy naszym klientom czyszczenie biżuterii zakupionej u nas za darmo. W ramach tego procesu możemy wykonać czyszczenie ultradźwiękowe i parowe, inspekcję biżuterii, w tym łapek. Zapewniamy dopasowanie kamieni szlachetnych do oprawy oraz sterylizację za pomocą lamp UVC.

Będziemy także szczęśliwi, mogąc zaproponować Państwu możliwość re-platerowania biżuterii z białego złota rodem, co przywróci jej piękno i blask. Oznacza to pełen proces czyszczenia, polerowania, wykonania drobnych napraw i nałożenia nowej warstwy rodu. Jeśli są Państwo zainteresowani taką odnową biżuterii, zachęcamy do kontaktu pod adres mailowy: info@klenota.com, abyśmy mogli opracować plan działania.

 Pierścionek z brylantem z białego złota - KLENOTA  Pierścionki zaręczynowe z białego złota z brylantami - KLENOTA