Jeśli kupujesz kolczyki, jednym z ważnych czynników wpływających na Twój wybór może być rodzaj zapięcia. Ktoś woli bezpieczeństwo i trwałość, dla kogoś najważniejszy jest wygląd. Każdy rodzaj kolczyka i jego zapięcie ma swoje charakterystyczne cechy. Mamy dla ciebie dobrze przygotowany przewodnik, który pomoże ci dokonać wyboru.

W niektórych przypadkach rodzaj zapięcia zależy bezpośrednio od designu kolczyka, w innych jest możliwy wybór z kilku typów zapięcia. Oferujemy kolczyki wkrętki zarówno z klasyczną puzetą jak i ze sztyftem na śrubce. Wiszące kolczyki są zwykle wyposażone w bigiel lub przeciany sztyft. Dla dzieci mamy produkty z biglem angielskim oraz ze sztyftem na śrubce.

Złote kolczyki koła z perłą - KLENOTA

Naszą biżuterię projektujemy i produkujemy tak, aby była jak najbardziej dopasowana i wygodna w noszeniu. Jeśli masz jakiekolwiek wymagania dotyczące modyfikacji wybranych kolczyków (Klientki proszą nas najczęściej o wymianę zatyczki na sztyft na śrubce  - ta wymiana jest u nas bezpłatna), chętnie spełnimy Twoje życzenie. Wystarczy, że dodasz stosowny komentarz do zamówienia lub po prostu skontaktujesz się z nami. Zmiana zapięcia trwa około 1 tygodnia.

Puzeta

W przypadku kolczyków wkrętek najczęstszy rodzaj zapięcia to puzeta, gdzie krótki gładki pręcik przechodzi przez płatek ucha a z tyłu zabezpiecza się go puzetą. Na pręciku wykonane jest specjalne nacięcie do którego zapada się puzeta. Czasem też,  jako zapięcia, używa się silikonowej końcówki. Polecamy ten rodzaj zapięcia jeśli często zdejmujesz kolczyki, ponieważ jest najszybszy w obsłudze.

Złote kolczyki wkrętki piłki - KLENOTA

ZALECENIE: W przypadku kolczyków z perłami, nie zalecamy wyjmowania kolczyków poprzez pociągniecie za perłę, ponieważ może się ona z czasem poluzować. Lepiej chwycić kolczyk blisko ucha, za płytkę na której umocowana jest perła.

Zapięcie kolczyków, typ puzeta - KLENOTA

Sztyft na śrubce

Możesz również zdecydować się na zapięcie kolczyka za pomocą śrubki. Kolczyk jest gwintowany do takiego mocowania, a wkręcanie jest bezpieczną opcją. Jeśli jednak codziennie zdejmujesz kolczyki, lepszą opcją jest zapięcie na puzetę.

Zapięcie kolczyków, typ sztyft na śrubce - KLENOTA

Bigiel angielski typu zatrzask

Jest to bardzo popularna metoda zapięcia kolczyków. Zawias jest wyposażony w klapkę zamykającą kolczyk, tym samym zabezpieczając go przed odpięciem i utracie.

Zapięcie kolczyków, typ bigiel angielski typu zatrzask - KLENOTA

Bigiel angielski typu lira

Ten typ zapięcia jest bardzo podobny do zatrzasku. Jednak w tej opcji zapięcie jest ukryte w uchu lub bezpośrednio za płatkiem ucha, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczne. To idealny wybór w przypadku delikatnych kolczyków, u których widoczne zapięcie przeszkadzałoby.

ZALECENIE: przy odpinaniu tego typu kolczyków nie zalecamy używania dużej siły. Prawidłowo ustawione zapięcie jest bardzo łatwe do otwarcia, ale samo się nie otworzy. Możesz przećwiczyć zapinanie, otwierając i zamykając kolczyk kilka razy przed włożeniem. Dzięki temu  zdejmiesz go łatwo i bezpiecznie, bez patrzenia.

Zapięcie kolczyków, typ bigiel angielski typu lira - KLENOTA

Bigiel otwarty

To bardzo popularny rodzaj bigla, gdzie kolczyki są wyposażone w haczyk, który wsuwa się przez otwór w uchu. Haczyk jest odpowiednio wyprofilowany, więc dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne. Czasem zapina się go dodatkowo silikonową końcówką, która służy jako ochrona przed przypadkowym zsunięciem i potencjalną utratą. Ten typ mocowania jest bardzo popularny ze względu na prostotę i minimalistyczny design.

Zapięcie kolczyków, typ bigiel otwarty - KLENOTA

ZALECENIE: Polecamy bigiel otwarty, jeśli często zdejmujesz kolczyki i nie nosisz ich np. do uprawiania sportu.

Zapięcie kolczyków, typ bigiel otwarty nietypowy - KLENOTA

Bigiel z zapięciem z przodu

Tego typu zapięcie jest bardzo często stosowane w przypadku kolczyków dziecięcych - od niemowląt aż po dziewczynki w wieku szkolnym. Jednak dzięki różnym rozmiarom może być również stosowany w kolczykach damskich, ponieważ idealnie nadaje się do mniejszych i drobniejszych uszu. Zgodnie z nazwą ten rodzaj bigla jest zamykany z przodu, poprzez wsunięcie haczyka w okrąg. Dzięki temu może go zakładać inna osoba, niż ta która go nosi. Jeśli wybierasz kolczyki dla małych dzieci, zdecydowanie zalecamy ten rodzaj zapięcia.

Zapięcie kolczyków, typ bigiel z zapięciem z przodu - KLENOTA

ZALECENIE: Obsługa tego rodzaju zapięcia jest nieco trudniejsza i wymaga pewnych umiejętności i ostrożności. Przy niewłaściwym użytkowaniu, haczyk może zostać dość łatwo uszkodzony, czy zdeformowany. Konieczne staje się więc przywrócenie pierwotnego kształtu.

Kolczyki dziecięce kwiatki z różowego złota, zapięcie brizura / bigiel z zapięciem z przodu - KLENOTA

Zapięcia kolczyków kół

Przy tego rodzaju mocowaniu zwężająca się strona kolczyka jest przewleczona przez otwór w uchu i włożona w przeciwną stronę koła lub też małego oczka. W tym przypadku ważne jest ostrożne zapinanie kolczyków, aby uniknąć ich zniekształcenia nadmiernym rozciągnięciem. 

Jeśli koła składają się z dwóch części, pręcik z przedniej części jest przekładany przez dziurkę w uchu, a tylna część służy do jego zatrzaśnięcia. Pręcik zostaje zablokowany w rowku, dzięki czemu kolczyki są bezpiecznie zapięte. W przypadku kolczyków kół szanse odpięcia i zgubienia kolczyków są bardzo małe.

Zapięcie kolczyków, typ koła - KLENOTA

Inne rodzaje zapięć

W tym artykule przedstawiliśmy podstawowe typy zapięć do kolczyków, z którymi najczęściej się spotykasz. Wszystkie kolczyki KLENOTA są zaprojektowane i wykonane z tymi siedmioma rodzajami. Istnieją jednak oczywiście inne rodzaje zapięć, ale są one stosowane bardzo rzadko. Warto wspomnieć o klasycznych klipsach i kolczyko-klipsach, ponieważ umożliwiają noszenie kolczyków kobietom bez przekłutych uszu. Zapięcie angielskie jest podobne do klasycznego klipsa ale jest stosowane w przypadku przekłutych uszu.

Kolczyki z różowego złota z perłą i diamentem - KLENOTA