Złoto przyciąga nasze spojrzenia swoim blaskiem, wyjątkowym kolorem i ponadczasowością. Za sprawą tych zalet możemy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat. Jednocześnie, w swojej najczystszej formie, złoto jest jednym z najbardziej miękkich materiałów. Jest tak miękkie, że monetę z czystego złota można zwinąć w palcach. Z tego powodu, 100% złoto w jubilerstwie wykorzystywane jest tylko okazjonalnie.

Kupując złotą biżuterię, będą Państwo mogli zazwyczaj wybierać spomiędzy 14-karatowego i 18-karatowego. W studiu jubilerskim KLENOTA zazwyczaj pracujemy z 14-karatowym złotem, które ma wspaniałe właściwości i idealnie nadaje się do wyrobu biżuterii. Wygrywa z 18-karatowym ze względu na większą twardość, dzięki czemu nie ulega zadrapaniu tak łatwo, a dodatkowo ma bardziej atrakcyjną cenę. W skrócie, to najlepszy wybór na codzienną biżuterię.

Czym jest czyste złoto?

Złoto to pierwiastek chemiczny, który naturalnie pojawia się w różnych formach, takich jak arkusze, płatki, bryłki czy liniowe wrosty.  Ma bogaty, metaliczny, żółty kolor i jest dość ciężkie. Jest unikatowe, ponieważ jest bardzo odporne na korozję, kwasy, zasady i inne wpływy środowiska. Z drugiej strony, jego wadą jest duża miękkość. W rezultacie w przeszłości osoby, które zdobyły złoty medal, mogły sprawdzić jego prawdziwość, przygryzając go. Jeśli pozostały na nim ślady zębów, medal był z czystego złota. Z tego jednak względu, czyste złoto praktycznie nie jest wykorzystywane w jubilerstwie. Ozdoby mogłyby łatwo stracić kształt i połysk, dlatego rozwiązaniem jest tworzenie stopów z innymi metalami. W tym procesie stopione złoto jest mieszane z innymi, stopionymi kruszcami w specjalnych warunkach i z zastosowaniem precyzyjnych proporcji.

Najbardziej popularną wersją złota, stosowaną w czeskiej biżuterii, jest 14-karatowe złoto, oznakowane próbą 585/1000. Oznacza ona, że zawiera 58,5% czystego złota oraz 41,5% innych metali. Podobnie, 18-karatowe złoto posiada próbę 750/1000 i zawiera 75% czystego złota oraz 25% innych metali. Biżuterię o niższych próbach (zawierającą mniej złota) można często spotkać w czeskiej antycznej biżuterii oraz w produktach sprzedawanych w innych krajach.

Inne metale, dodane do złota, nadają mu subtelniejszej barwy i pozwalają na uzyskanie mniej typowych, wyjątkowych kolorów. Zieleń, fiolet i brąz nie są niespotykane, ale tylko trzy barwy stanowią prawdziwą klasykę: żółte, różowe i białe złoto.

14-karatowe złoto 14-karatowe złoto

Żółte złoto

Jeśli posiadają Państwo kilka ozdób z żółtego złota, które pochodzą z różnych źródeł i czasów, jest bardzo prawdopodobne, że mają odrobinę inny odcień. Żółte złoto zawiera między innymi srebro i miedź, które mogą nieco różnić się proporcjami. Zawartość miedzi dodaje mu twardości, ale jednocześnie zmienia kolor w bardziej czerwony, dlatego używane jest srebro do jego rozjaśnienia. W porównaniu z takim stopem, czyste, 100% złoto jest znacznie bardziej wyraziste i ma głębszy, żółty lub żółto-pomarańczowy kolor.

 żółte złoto w czystej postaci - KLENOTA

Różowe i czerwone złoto

Różowe złoto zawiera takie same metale w stopie, ale ich proporcje znacząco się różnią. Faworyzowana jest w nim miedź, która nadaje mu nowoczesny, delikatny wygląd. Miedź zwiększa także twardość złota, sprawiając, że jego różowa odmiana jest bardziej wytrzymała od żółtej czy białej. Różowe złoto czasami nazywane jest “rosyjskim złotem”, ponieważ było popularne w Rosji w XIX wieku.

Mogą Państwo natrafić także na “czerwone złoto”, które zawiera nawet więcej miedzi niż różowe. Różnica w kolorze często jest niewielka i zdarza się, że sprzedawcy używają ich zamiennie. Jakość wyrobów jest taka sama dla obu kolorów złota, dlatego dla użytkownika istotny powinien być tylko odcień, który preferuje.

Białe złoto

Sekret białego złota jest nieco bardziej skomplikowany niż zwykła mieszanka złota, srebra i miedzi, jak miało to miejsce w poprzednim przypadku. W przypadku białego złota niezbędne jest dodanie elementu, który ukryje jego wyrazisty, żółty kolor. Najbardziej popularne są wersje, zawierające mieszankę złoto-pallad-srebro lub złoto-nikiel-miedź-cynk. Mieszanki z niklem są wyjątkowo twarde i idealnie do wyrobu pierścionków. Z drugiej strony, mieszanki z palladem nazywa się “szarym” złotem. Jest droższe i bardziej miękkie. Każda ozdoba wykonana ze złota odzwierciedla zatem jego właściwości i przekłada się na cenę.

Nie muszą się Państwo obawiać, że biżuteria z białego złota będzie miała różne odcienie, od blado żółtego, poprzez brązowawy, szary czy delikatnie różowy. Jego ostateczny, chłodny, srebrzysty kolor uzyskiwany jest dzięki pokrywaniu powierzchni białym rodem, co stanowi standardowe wykończenie biżuterii. Biżuteria w studiu KLENOTA także poddawana jest takiemu procesowi. Rod pełni jednak nie tylko estetyczną, ale też ochronną funkcję. Dzięki niemu biżuteria jest jeszcze bardziej odporna na zadrapania i dłużej wygląda na zupełnie nową. Jednakże wiemy, że są osoby, które lubią biżuterię z białego złota pozbawioną warstwy rodu. Jeśli są Państwo zainteresowani biżuterią nierodowaną, prosimy o zapisanie tego w notatce do zamówienia.

Pierścionek z nie rodowanego złota z białego złota - KLENOTA biżuteria ze złota nie rodowanego - KLENOTA

Złoto i nowości

Nie tylko kreatywność jubilerów, ale również nauka dodaje często świeżości do biżuterii. Cały czas eksperymentujemy z materiałami, z którymi pracujemy. Nawet tak tradycyjny metal, jak złoto, nie jest tutaj wyjątkiem. Testowanie nowych stopów może prowadzić do ciekawych rezultatów. Jednym z nich jest stop Spangold, który zawiera mieszankę złota, miedzi i aluminium. Został opatentowany przez firmę MINTEK. Został wynaleziony przez naukowców z Południowej Afryki we wczesnych latach 90-tych. W zależności od proporcji miedzi i aluminium, jego kolor waha się od różowego do żółtego. Temperatura, na jaką jest wystawiony, prowadzi do zmian w jego strukturze krystalicznej, które przekładają się na zmiany w wyglądzie powierzchni złota. Są one odwracalne. Nazywamy je efektem pamięci, który sprawia, że pewne małe obszary pięknie połyskują, wyróżniając się na tle innych. 

Czy warto kupować biżuterię platerowaną złotem?

Tańszą wersją biżuterii z prawdziwego złota jest biżuteria platerowana złotem. Nie jest wykonana ze złota, ale z tańszych materiałów, a kolor nadaje mu cienka warstwa złota, która nakładana jest na powierzchnię innego metalu. Na pierwszy rzut oka biżuteria tego typu może wyglądać jak wykonana z prawdziwego złota, jednak jej piękno szybko przemija. Platerowana powierzchnia nie jest wieczna i po jakimś czasie metal spod spodu zaczyna prześwitywać. Odnowa biżuterii do jej oryginalnego wyglądu nie jest łatwa, ponieważ większość jubilerów nie oferuje platerowania złotem. Podobnie w przypadku zagranicznej biżuterii może zdarzyć się, że białe złoto to tak naprawdę żółte złoto platerowane rodem. To także łamanie reguły, która mówi, że jedynie białe stopy złota powinny być platerowane rodem, jako wykończeniem.

W studiu jubilerskim KLENOTA nasi jubilerowie ręcznie wyrabiają ponadczasową biżuterię z wytrzymałego, 14-karatowego złota wysokiej jakości. W większości przypadków mogą Państwo wybrać wymarzony kolor złota - wystarczy zaznaczyć to w notatce do zamówienia.

w ofercie pierścionki ze złota 14K - KLENOTA