Spoglądanie na akwamaryn przypomina patrzenie w morską toń. Z tego względu geneza nazwy tego kamienia szlachetnego nie będzie dla nikogo zaskoczeniem: pochodzi od połączenia słów aqua i marina, oznaczających morską wodę. Od starożytnych czasów kamień uważany był za amulet ochronny dla żeglarzy, przemierzających nieprzewidywalne morza i oceany. Akwamaryn miał czuwać, aby wrócili szczęśliwie do domu.

Historia, legendy i tradycje związane z akwamarynem

Akwamaryn był znany ludziom od starożytności. W czasach Imperium Rzymskiego kamień powiązany był z wzajemnymi uczuciami, a w szczególności z zakochaniem. Z tego powodu tradycyjnie był wręczany kobietom tuż po ślubie. Kamień znany był także Egipcjanom i Sumerejczykom. W ich kulturach był symbolem szczęścia i nieprzemijającej młodości. W Europie od XIV wieku był z kolei wykorzystywany jako kolorowa soczewka podczas spektakli.

Akwamaryn przypisywany jest do października. Jest także powiązany z księżycem oraz żywiołem wody. Miał być kamieniem starożytnej bogini morza. Reprezentuje pokój i ciszę, pomaga noszącej go osobie uspokoić myśli, pokonać stres i wziąć odpowiedzialność za własne życie. Przynosi harmonię w relacjach, jest także silnym kamieniem odwagi.

Pierścionek z akwamarynem i diamentami - KLENOTA naszyjnik z akwamarynem - KLENOTA

Akwamaryn najlepiej pasuje osobom spod znaku bliźniąt, wodnika, ryb lub lwa. Biżuteria z akwamarynem tradycyjnie jest prezentem z okazji 19. rocznicy ślubu. Mogą Państwo na przykład wybrać połączenie kolczyków i naszyjnika na to wydarzenie. Z kolei pierścionek z akwamarynem jest doskonałym wyborem na prezent z okazji narodzin syna. Coraz większą popularność zdobywają sobie także pierścionki zaręczynowe z akwamarynami.

Akwamaryn z naukowego punktu widzenia: właściwości

Akwamaryny, razem ze szmaragdami i morganitami, należą do berylowców. Od strony chemicznej można je sklasyfikować jako glinokrzemiany berylu (Be3Al2Si6O18). Zazwyczaj są niebieskie lub niebiesko-zielone, bardzo rzadko jasnożółte. Często występuje w nich dichroizm - załamują światło w taki sposób, że pod różnymi kątami widać różne natężenie ich barwy.

Akwamaryny mogą być przezroczyste lub półprzezroczyste. W skali twardości są zaraz za kwarcem i osiągają wartość pomiędzy 7,5 a 8. Są stosunkowo kruche i nie rozszczepiają się w sposób idealny. Mają tendencję do pękania w sposób konchoidalny i wykazują szklisty połysk. Krystalizują w układzie heksagonalnym. Ich kryształy są pryzmatyczne, w rzadkich przypadkach osiągają długość nawet 30 cm. Najczęściej akwamaryny znajdowane są w jaskiniach, granitowych pegmatytach albo w żwirowych osadach rzecznych. Mogą zostać rozpuszczone w kwasie fluorowodorowym.

akwamaryn - KLENOTA

Jak wybrać najpiękniejszy akwamaryn

Delikatny, bladoniebieski kolor typowego akwamarynu jest obecnie bardzo modny. W XIX wieku preferowany był zielono-niebieski, jednak obecnie te kamienie, które mają zielonkawy odcień, są uważane za mniej wartościowe. Podobnie jak w przypadku innych kamieni szlachetnych, im bardziej intensywna jest barwa akwamarynu, tym większa jest jego cena. Akwamaryny mogą mieć różne odcienie niebieskiego, od bladego, poprzez lazurowy, aż do głębokiego i intensywnego. W jubilerstwie jasnoniebieskie klejnoty są najczęściej wykorzystywane ze względu na ich najwyższą cenę. Z kolei niższej jakości lub nieprzezroczyste akwamaryny wykorzystuje się do robienia figurek lub jako rdzeń, na którym osadzona jest perła. Mogą być też szlifowane na kaboszony, co czasem uwidacznia efekt kociego oka.

Jasny kolor i transparentność akwamarynów sprawia, że wszystkie inkluzje, niedoskonałości czy pęknięcia są w nich doskonale widoczne. Na szczęście rzadko występują one w tym kamieniu szlachetnym. Dlatego też kryształy największych rozmiarów często mogą być cięte na stosunkowo duże klejnoty. Ta cecha akwamarynów ma także drugą zaletę. Ponieważ naturalne kamienie są niemal zawsze perfekcyjne, a koszt produkcji akwamarynu w laboratorium wysoki, praktycznie nie trzeba się obawiać o kupno fałszywego. Jego cena prawdopodobnie przewyższyłaby cenę naturalnego.

pierścionki z białego złota z akwamarynem i diamentami - KLENOTA pierścionek z akwamarynem - KLENOTA

Aby klejnot w pełni uwidocznił swoje piękno i niebieski kolor, powinien mieć przynajmniej 5 karatów (1 gram). Od tej zasady są jednak wyjątki. W niektórych regionach świata są wydobywane akwamaryny o bogatszym zabarwieniu. W ich przypadku piękno niebieskiego koloru zostaje uwidocznione nawet poniżej 5 karatów. Z tego powodu czasem mniejsze kamienie mogą osiągnąć większą wartość niż duże.

Szlify i barwy, które pasują do akwamarynów

Akwamaryny są najczęściej szlifowane owalnie lub w sposób szmaragdowy (co oznacza kształt prostokątny ze ściętymi rogami). Jednakże, w atelier KLENOTA znajdą Państwo także inne kształty. Na przykład mogą Państwo wybrać biżuterię z pięknym, okrągłym akwamarynem. Kolczyki sztyfty ozdobione trillionem są oryginalne i nowoczesne, podobnie jak proste naszyjniki z kamieniem w kształcie kropli. A przy romantycznej okazji idealnie sprawdzi się szlif o kształcie serca.

Akwamaryny idealnie komponują się z diamentami o różnych rozmiarach i kształtach. Pasują także do wszystkich kolorów złota: białego, żółtego i różowego.

bransoletka z akwamarynem i diamentami - KLENOTA

Jak dbać o akwamaryny i na co zwracać uwagę

Akwamaryny to kamienie transparentne lub półprzezroczyste, dzięki czemu wszystko jest przez nie widoczne. Zdarza się, iż klienci przynoszą do nas pierścionek z akwamarynem, który stracił swój blask i zmienił kolor. Te kamienie zazwyczaj są pokryte warstwą kurzu. Wystarczy dokładnie je wyczyścić, aby ponownie zaczęły błyszczeć. Jednakże rekomendujemy wykonać czynności zapobiegające zabrudzeniu. Jest nią chociażby zdejmowanie biżuterii podczas gotowania i sprzątania. Kolejnym krokiem będzie trzymanie biżuterii z akwamarynami w pudełku, kiedy nie jest używana, aby ochronić ją przed kurzem i dostępem światła. Mogą bowiem ulegać przebarwieniu na słońcu.

Jak w przypadku wielu innych kamieni szlachetnych, kolor akwamarynów może być poprawiany. Są podgrzewane do temperatury 400–450°C w celu usunięcia żółtych i zielonych odcieni. Czasami są także napromieniowywanie, co wzmacnia ich barwę. Oczywiście jednak to te klejnoty, które nie były poprawiane, są najbardziej cenne. Każdy sprzedawca powinien uprzedzić Państwa o wszystkich ingerencjach, jakie zostały wprowadzone w kamieniu, który chcą Państwo wybrać. W salonie KLENOTA otrzymają Państwo bezpłatny certyfikat autentyczności, potwierdzający historię klejnotu.

pudełka na prezenty - KLENOTA kolczyki i naszyjnik z akwamarynem i diamentami - KLENOTA

Interesujące fakty i rekordy

Światowe, istotne złoża, znajdują się w USA (Kolorado), Brazylii, Rosji, Indiach, Pakistanie, Zimbabwe, Kenii, Południowej Afryce, na Madagaskarze i ZSRR Lance. Jednak najcenniejsze i najlepiej wybarwione akwamaryny odnajdywane są głównie w Brazylii, Nigerii i na Madagaskarze,

Największy znany akwamaryn został znaleziony w Brazylii, w pobliżu miasta Marambaia w 1910 roku. Ważył 110 kg, miał niemal pół metra długości i 38 cm szerokości. Nazywany jest Minas Gerais. Dziś jego fragment znajduje się w Smithsonian Institute w Waszyngtonie. Inny rekordzista również tam trafił - jest to niebiesko-zielony akwamaryn Dom Pedro. Został oszlifowany na kształt obelisku. W najbardziej naturalnym stanie ważył 45 kg i mierzył niemal metr długości.

Najsłynniejsze akwamaryny również pochodzą z Brazylii. Należy do nich kolekcja akwamarynów Królowej Elżbiety II, którą otrzymała od prezydenta Brazylii w 1953 roku w dniu koronacji. Inny słynny klejnot to symbol przyjaźni Brazylijsko-Amerykańskiej. To niebiesko-zielony klejnot, który oryginalnie ważył 1,3 kg, ale został przecięty na dwa kawałki. Większy z nich został oszlifowany i wręczony jako prezent Eleonorze Roosevelt, żonie prezydenta Stanów Zjednoczoncyh.

pierścionki z białego złota z akwamarynem - KLENOTA