Kolor to jeden z najważniejszych parametrów determinujących jakość, a co za tym idzie cenę diamentów. Jest to prawdą nawet wówczas, gdy diament opisywany jest jako bezbarwny. Wszystko dlatego, że większość diamentów zawiera w sobie jakiś kolor. Może on być niewidoczny gołym okiem, ale nadal ma istotny wpływ na cenę diamentu. Jeśli jest bardziej zauważalny, ma także wpływ na wygląd całej biżuterii.

Całkowicie bezbarwne diamenty są rzadkie

Diamenty wyróżniają się na tle innych minerałów z wielu powodów. Doskonale znanym faktem jest ich najwyższa na ziemi twardość. Mniej znana ich cecha to możliwość występowania w praktycznie każdym kolorze w naturze. Najbardziej znane są te, które nazywamy czystymi lub bezbarwnymi (a także białymi). Są one też odnajdywane najczęściej. Jednakże, każdy z nich może zawierać w sobie pewien odcień koloru i jak mogą Państwo zgadnąć, wartość diamentu spada, kiedy rośnie intensywność tego koloru.

Bezbarwne (Colorless, D, E, F)

Kiedy przesuwamy się na skali, narasta żółty kolor diamentów, a ich wartość spada. Stopień G, H, I lub J zajmują na skali szczęśliwy środek.

Aby ocenić kolor diamentu, zazwyczaj posługujemy się literową skalą w zakresie D-Z. Najwyższa ocena przypada dla diamentów zupełnie czystych i bezbarwnych. Otrzymują one literę D na skali. Następne dwie, E oraz F, wciąż oceniane są jako wspaniałe. Jest niemal niemożliwością, aby gołym okiem je od siebie odróżnić.

Niemal bezbarwne (Near colorless, G, H, I, J)

Kolor w tych diamentach jest bardzo jasny i wciąż wydają się one bezbarwne, gdy nie są porównywane bezpośrednio z klejnotami wyższej jakości. Kiedy zostają osadzone w biżuterii, kolor oznakowany na skali jako G nie jest zauważalny. Kamienie z zakresu I-J są odrobinę tańsze, ale wciąż świetnie się prezentują i stanowią świetny kompromis pomiędzy jakością a ceną.

Z odrobiną żółci (With a touch of yellow, K, L, M)

Jubilerowie zazwyczaj pracują z kamieniami, które osiągają maksymalnie jakość M-N. Diamenty o niższej jakości są bardzo rzadko wykorzystywane do produkcji biżuterii. Te, które otrzymały oznaczenie Z mają wyraźnie żółte zabarwienie i są najtańsze. Jeśli kolor jest jeszcze wyraźniejszy niż Z, kamień znajduje się już w kategorii fantazyjnych diamentów (fancy), które są jeszcze rzadsze niż bezbarwne. Kolorymetry i różnorodne standardy pomagają w prawidłowej ocenie fantazyjnych diamentów. Inną opcją jest porównanie ich ze skalą kolorów cyrkonu.

Co więcej, widoczność koloru diamentu jest zależna od tego, jaki ma on rozmiar, gdyż w większych klejnotach barwa jest lepiej zauważalna. Barwa metalu, w jakim został osadzony kamień także odgrywa rolę, ponieważ żółte i czerwone złoto może w pewnym stopniu zneutralizować żółty odcień diamentu.

Diamenty w studiu jubilerskim KLENOTA

W studiu jubilerskim KLENOTA zazwyczaj wykorzystujemy diamenty, które otrzymały stopień G na skali kolorów. Wyglądają na całkowicie bezbarwne, a odcień żółty lub brązowy ma w nich tak niewielką intensywność, że może być rozpoznany tylko przez wytrenowane oko gemmologa lub za pomocą specjalnych narzędzi optycznych. Co więcej, czynniki inne niż kolor także wpływają na cenę diamentów. Całkowity ich koszt bazuje także na czystości, rozmiarze i szlifie, a także innych czynnikach. Dlatego też zawsze umieszczamy najważniejsze cechy naszych diamentów w opisie diamentowej biżuterii.

złoty pierścionek z brylantami - KLENOTA