Kamień ten jest rodzajem berylu, a jego nazwa w sanskrycie (marakata) oznacza "zieleń rosnących rzeczy". W starożytnym Egipcie był bardzo poszukiwany, wydobywano go w latach 3000-1500 p.n.e. Szczególnie rozsławiła go legendarna królowa Kleopatra. Jego współczesna nazwa pochodzi od greckiego smaragdos (lub francuskiego émeraude), co oznacza "zielony kamień".

Naturalne szmaragdy - KLENOTA

Dla starożytnych filozofów szmaragd był kamieniem mądrości i dobrobytu. W Persji ludzie wierzyli, że symbolizuje on życie wieczne w niebie. Herodot, zafascynowany kamieniem, w swojej pracy opisuje szmaragdowe kolumny Świątyni Heraklesa. Szmaragd znany był również starożytnym Inkom i Aztekom, którzy uważali go za święty kamień. W średniowieczu natomiast stał się bardzo popularny wśród alchemików.

Szmaragdowa biżuteria to już tradycyjny prezent z okazji 20 i 35 rocznicy ślubu. Luksusowe pierścionki ze szmaragdami warto uzupełnić kolczykami oraz zawieszką z tym wyjątkowym kamieniem.

Pierścionek zaręczynowy i obrączka ze szmaragdem i diamentami - KLENOTA

Za co kochamy szmaragdy

Szmaragdy charakteryzują się zielonym kolorem, którego unikalne odcienie są spowodowane śladowymi ilościami chromu i wanadu w podstawowej strukturze berylu. Często pojawiają się w nich różne pęknięcia i inkluzje - dlatego wymagają szczególnej ostrożności i ostrożności; jednocześnie te drobne niedoskonałości są jedną z wyróżniających cech naturalnych szmaragdów i przyczyniają się do ich wyjątkowości.

Pierścionki z szmaragdami w żółtym złocie - KLENOTA

Ten kamień jest tak popularny, że klejnoty stworzyły dla niego nowy rodzaj cięcia: tak zwany "szmaragdowy krój". Szmaragdowy krój to prostokąt lub kwadrat ze ściętymi narożnikami, które podkreślają szmaragdowy kolor i połysk, a także chronią kamień przed ciśnienie mechaniczne.

Szmaragd, podobny do diamentu, można również uznać za inwestycję. Mimo że jego cena jest wysoka, można się spodziewać, że w przyszłości jeszcze wzrośnie. Wzrosła ona o 131% w latach 2013-2017.

Kolczyki ze szmaragdami i diamentami - KLENOTA

Co wziąć pod uwagę przy zakupie szmaragdu

Chociaż szmaragd jest nieco twardszy niż krzemionka, powinien być traktowany ostrożnie, ponieważ jest bardzo delikatny i delikatny. Szok termiczny wywołany gorącą wodą może uszkodzić szmaragd. Ze względu na swoją wrażliwość nie nadaje się do noszenia na co dzień.

W przypadku wielu pęknięć szmaragd można "przywrócić" poprzez zanurzenie w oleju lub krzemionce, która wypełnia pęknięcia. Dzięki temu procesowi szmaragd staje się bardziej trwały. Innymi słowy, możesz traktować szmaragd na własną rękę w domu.

Pierścionek HALO ze szmaragdem i diamentami - KLENOTA

Podobnie jak wiele innych kamieni szlachetnych, szmaragd można wytwarzać syntetycznie. Czasami zastępuje się go nawet szkłem lub innym zielonym materiałem, który wygląda jak prawdziwy szmaragd. Dlatego warto kupować klejnoty szmaragdowe tylko z godnych zaufania źródeł. W tym celu zapewniamy Ci bezpłatny certyfikat autentyczności, abyś wiedział, że twój szmaragd jest prawdziwy.

Naszyjnik ze szmaragdem i diamentami - KLENOTA

Trochę nauki: szmaragd z punktu widzenia mineralogii

Szmaragd charakteryzuje się szklistym połyskiem, pęknięciami w kształcie strzępków i białymi smugami. Rozpuszcza się w kwasie fluorowodorowym. W naturze, sześciokątne kryształy są najczęściej formowane jako pryzmatyczne (mają taki sam przekrój w każdym punkcie), prawie tabelaryczne. Zazwyczaj są wrastane, to jest nieprzejrzyste. Kamienie te można kupić za dość niską cenę w formie bębnowej (bębnowanie jest techniką symulującą naturalne szlifowanie rzeki, co powoduje wygładzenie kamieni). Mają kolor od jasno do ciemnozielonego, czasami z czarnymi inkluzjami łupku micha.

Pierścionek ze szmaragdem - warsztat pracowni KLENOTA

W naturze, bardziej unikalne kryształy są wolnostojące, tj. przezroczyste kryształy. I ta forma fascynuje ludzi od kilku tysięcy lat. Materiał ten jest wykorzystywany przez wykwalifikowanych mechaników do tworzenia klejnotów przygotowanych do zamontowania w naszej biżuterii. Teraz ręcznie robiony szmaragdowy klejnot czeka cierpliwie w naszym studio, aby wzmocnić piękno swojego przyszłego właściciela...

Kilka interesujących faktów na końcu

Najbardziej znana witryna górnictwa szmaragdów znajduje się w Kolumbii. Piękne, ciemnozielone kamienie pochodzą stąd. Brazylijskie szmaragdy mają łagodny zielony kolor z żółtymi odcieniami, a kamienie z Zambii przechwalają się niebieskim odcieniem. Warianty kolorów są oznaczone zgodnie z tymi witrynami (nawet jeśli kamień nie musi pochodzić bezpośrednio z lokalizacji). Niestety w Republice Czeskiej nie znaleziono jeszcze żadnych szmaragdów.

Naturalne szmaragdy - KLENOTA

Również tak zwane szmaragdy trapezowe są godne uwagi - są to złożone kryształy, które tworzą sześcioramienną gwiazdę. W szczególnych przypadkach, gdy w kamieniu są zorientowane pręcikowe wtrącenia, możemy zaobserwować efekt kota, czyli czatowanie. Chwalenie to zjawisko, w którym włączenie uwzględnia światło w taki sposób, że rzutuje smugę światła po kamieniu, która zmienia kąt w kierunku światła.

Najsłynniejszym szmaragdem jest tzw. Szmaragd Mogul (217,80 ct, czyli 43,56 g). Jest to około 10 cm wysokości, artystycznie obrobiona płyta, która została znaleziona w 1695 roku. Z jednej strony znajdujemy teksty religijne, z drugiej piękny grawer z motywem kwiatów. W Muzeum w Nowym Jorku można znaleźć jeden z największych kryształów pochodzących z Kolumbii. Nazywa się Patricia i waży 632 ct (126,4 g). Kolekcja zawiera również słynny szmaragdowy kubek lub legendarną Andyjską koronę królewską, która jest wykonana z żółtego złota, waży ponad 2 kg i jest ozdobiona 450 szmaragdami.

Pierścionek z białego złota ze szmaragdem - KLENOTA