MENU

Przewodnik po pielęgnacji biżuterii

Złota biżuteria jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje piękno, ale także trwałość. Niewiele akcesoriów może przetrwać dziesięciolecia, a nawet utrzymać swoją wartość przez następne pokolenie. Oznaki upływu czasu nieuchronnie pojawiają się na każdej biżuterii, zwłaszcza gdy jest noszona często i z miłością – tak jak powinna.

Jako eksperci przygotowaliśmy zalecenia, które pomogą chronić biżuterię przed uszkodzeniem i zapewnią jej opiekę, której potrzebuje, aby przetrwać wiele lat.

Złota biżuteria KLENOTA z Pragi


Zalecenia dotyczące pielęgnacji złotej biżuterii 

Czyste złoto jest miękkim metalem, dlatego jego stopy są o wiele bardziej odpowiednim materiałem na biżuterię. Biżuteria KLENOTA jest wykonana z 14-karatowego złota, wybranego ze względu na niezwykłą odporność nawet w trakcie codziennego noszenia. Przestrzeganie kilku prostych wskazówek naprawdę pozwoli złotej biżuterii zachować piękno przez całe życie.

Wysokiej jakości materiały i profesjonalne rękodzieło przyczyniają się do długowieczności biżuterii, ale nadal z każdym elementem należy obchodzić się z ostrożnością i rozwagą. Podobnie jak unikamy wchodzenia w błotnistą kałużę w najlepszych butach, tak samo powinniśmy trzymać biżuterię z dala od potencjalnie szkodliwych sytuacji. 

Przewodnik po pielęgnacji biżuterii KLENOTA

1. Zapobieganie obciążeniom fizycznym i uszkodzeniom

Największe ryzyko dla biżuterii? Nadmierne obciążenie

Największe ryzyko dla biżuterii wiąże się z nieostrożnością podczas jej użytkowania: naciskiem, uderzeniami, szarpaniem (takim jak zaczepienie łańcuszka), zginaniem, ścieraniem i innymi przyczynami uszkodzeń fizycznych. Zalecamy zdejmowanie biżuterii przed uprawianiem sportu, pracą fizyczną lub jakąkolwiek aktywnością, w której może być narażona na nadmierne obciążenie.

Jest to szczególnie ważne w przypadku biżuterii z kamieniami szlachetnymi i perłami, ponieważ mogą one zostać uszkodzone lub poluzowane w wyniku nagłych uderzeń, a także w przypadku biżuterii o delikatnej konstrukcji, takiej jak bransoletki tenisistki, biżuteria mineralna i sznury pereł.

Obchodź się z biżuterią delikatnie, zawsze

Z biżuterią należy obchodzić się ostrożnie, zwłaszcza podczas jej zapinania lub zakładania, ponieważ zapięcia są szczególnie podatne na ciągnięcie i zginanie. Jeśli zapięcie poluzuje się, przesunie lub z czasem przestanie działać prawidłowo, najlepiej zanieść biżuterię do jubilera w celu naprawy, zamiast próbować wykonać ją samodzielnie.

Zdejmuj biżuterię przed snem

Sugerujemy również zdjęcie delikatnej biżuterii przed snem, gdyż w jego trakcie można nieświadomie zarysować pierścionek, zgiąć kolczyk lub zaczepić naszyjnik o ubranie.


2. Ochrona biżuterii przed kosmetykami i innymi chemikaliami

Unikaj środków czyszczących i kosmetyków

Uszkodzenia chemiczne biżuterii mogą być wynikiem reakcji zachodzącej pomiędzy niektórymi substancjami a metalami w stopie złota i prowadzą do przebarwień lub matowych plam. Aby tego uniknąć, należy trzymać biżuterię z dala od potencjalnie szkodliwych substancji, takich jak środki czyszczące, detergenty, lakiery do włosów, perfumy i wszelkie agresywne chemikalia.

Po nałożeniu kremów, balsamów do ciała lub makijażu zalecamy odczekanie co najmniej 10 minut, aby produkty te mogły w pełni wchłonąć się przed założeniem biżuterii – pomaga to zapobiec gromadzeniu się pozostałości, które z czasem mogą przyćmić połysk biżuterii.

Nie bierz prysznica z biżuterią

Należy zachować szczególną ostrożność podczas noszenia biżuterii w środowiskach chlorowanych, termalnych i słonowodnych, a najlepiej zdjąć ją przed kąpielą (również przed kąpielą w domowej wannie lub pod prysznicem). Jest to najprostszy sposób na utrzymanie zarówno złota, jak i kamieni szlachetnych w doskonałym stanie.

Ta prosta zasada zaoszczędzi czas i zmartwienia: biżuteria powinna być ostatnią rzeczą, którą się zakłada i pierwszą, którą się zdejmuje.


3. Przechowywanie biżuterii w odpowiednim środowisku

Najlepszy wybór: pudełko na biżuterię

Złota biżuteria powinna być przechowywana w suchym miejscu na miękkiej, gładkiej powierzchni, zapewniającej, że elementy nie będą się dotykać ani ulegać zadrapaniom. Zamknięte szkatułki na biżuterię z oddzielnymi przegródkami są idealne, a miękkie woreczki lub kompaktowe etui podróżne dobrze sprawdzają się do przechowywania biżuterii w podróży.

Z drugiej strony, perły potrzebują nieco przepływu powietrza, więc najlepiej przechowywać je oddzielnie w oddychającym, miękkim woreczku, a nie w całkowicie zamkniętym pudełku.

Biżuterię z kamieniami szlachetnymi i perłami należy przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i chronić przed wysokimi temperaturami lub nagłymi zmianami temperatury.

Zapobiegaj utlenianiu biżuterii

Należy unikać przechowywania biżuterii w wilgotnych warunkach; podczas gdy samo złoto jest odporne na wilgoć, inne metale w stopie mogą się utleniać pod wpływem wilgoci. Na szczęście zmiany te są często tymczasowe i można je w pełni odwrócić.

W domu zalecamy polerowanie biżuterii specjalną ściereczką zapobiegającą matowieniu przeznaczoną do złota.

Naszyjnik z diamentem KLENOTA


4. Czyść biżuterię regularnie, ale delikatnie

Jak czyścić złotą biżuterię w domu

Chociaż istnieje wiele sugestii dotyczących czyszczenia złota w domu, do regularnej konserwacji zalecamy używanie wyłącznie ściereczki przeznaczonej specjalnie do złotej biżuterii lub bardzo miękkiej bawełnianej szmatki. Z czasem na biżuterii mogą gromadzić się cząsteczki potu i brudu, ale proste przetarcie po każdym noszeniu może pomóc zachować jej świeży wygląd.

Zawsze należy obchodzić się ostrożnie z biżuterią; unikać zbyt mocnego naciskania i nigdy nie używać ostrych środków czyszczących ani narzędzi ściernych. W przypadku niektórych delikatnych elementów, takich jak biżuteria z pereł lub bransoletki tenisistki, najlepiej jest zapobiegać zabrudzeniom, ściśle przestrzegając wszystkich wcześniejszych zaleceń dotyczących pielęgnacji.

Od czasu do czasu można namoczyć biżuterię w letniej wodzie z mydłem, delikatnie wyczyścić miękką szczoteczką i spłukać. Koniecznie trzeba użyć drugiej suchej ściereczki do polerowania, aby przywrócić biżuterii połysk i upewnić się, że całkowicie wyschła przed schowaniem jej do szkatułki. Należy unikać moczenia naszyjników z pereł; zamiast tego lepiej delikatnie wyczyścić je wilgotną szmatką.

Jak profesjonaliści czyszczą biżuterię? 

Jeśli biżuteria wymaga głębszego oczyszczania, aby przywrócić jej pierwotny blask, wygodną opcją jest profesjonalne czyszczenie.

W przypadku biżuterii ze studia KLENOTA gwarantowane jest dożywotnie bezpłatne czyszczenie. Każdy element jest dokładnie sprawdzany pod kątem ustawienia kamieni i stanu zapięcia. Biżuteria jest następnie czyszczona metodą ultradźwiękową lub parową. Czyszczenie ultradźwiękowe nie jest zalecane w przypadku pereł lub niektórych kamieni szlachetnych.

Pierścionki z diamentami KLENOTA


Pielęgnacja perłowej biżuterii

Perły nabierają blasku w wyniku regularnego kontaktu ze skórą, dlatego częste ich noszenie utrzymuje piękny wygląd powierzchni. Bez naturalnych olejków z naszej skóry perły mogą wysychać, tracić połysk, a nawet zacząć się łuszczyć.

Jeśli tak się stanie, można przywrócić im nieco urody, lekko nawilżając ją niewielką ilością oleju, takiego jak olej z wiesiołka. Należy unikać kwaśnych lub zasadowych roztworów, takich jak ocet lub sok z cytryny – mogą one rozpuścić prawdziwe perły.

Warto także wystrzegać się moczenia sznurów pereł; zamiast tego lepiej delikatnie wyczyścić je miękką wilgotną szmatką. Wysokiej jakości sznur pereł jest zawsze zawiązany na supeł, z małymi supełkami między każdą perłą, co zapobiega ich ocieraniu się o siebie lub rozsypaniu w przypadku zerwania sznura.

Z czasem należy sprawdzić, czy nić wydaje się rozciągnięta lub czy między perłami są przerwy, ponieważ może to wskazywać na potrzebę ponownego nawleczenia.

Perły w innej biżuterii są zazwyczaj mocowane dzięki pełnemu lub częściowemu nawierceniu. W przypadku elementów z częściowo przewierconymi perłami, są przymocowane do metalu za pomocą specjalnej szpilki i kleju. Od czasu do czasu należy dokładnie sprawdzić, czy perła może się obracać; jeśli tak, najlepiej oddać ją do naprawy. Oprawa przytrzymująca perłę, zwłaszcza ze względu na jej rozmiar, wytrzymuje największe obciążenia podczas zakładania i zdejmowania biżuterii, więc perła może się z czasem poluzować.

Biżuteria z perłami KLENOTA


Pielęgnacja biżuterii z diamentami i kamieniami szlachetnymi

Dbałość o biżuterię ozdobioną kamieniami szlachetnymi obejmuje dwa kluczowe aspekty: sprawdzanie oprawy kamieni i konserwację samych kamieni szlachetnych.

Oprawy kamieni często poluzowują się w wyniku uderzenia, nacisku lub innych form fizycznego uszkodzenia. Nie zawsze jest to od razu zauważalne, dlatego zalecamy sprawdzanie ich od czasu do czasu, aby upewnić się, że są bezpieczne i nie poruszają się. Jeśli pojawi się jakikolwiek ruch, aby uniknąć ryzyka utraty kamienia szlachetnego, należy zlecić jego ponowne przymocowanie profesjonaliście.

Wymagania dotyczące pielęgnacji kamieni szlachetnych różnią się nieznacznie w zależności od ich rodzaju i właściwości. Podczas gdy tylko inny diament może zarysować diament, kolorowe kamienie szlachetne są zazwyczaj bardziej delikatne. Zasadniczo należy chronić kamienie szlachetne przed uderzeniami, naciskiem i nagłymi zmianami temperatury, aby zachować ich piękno i trwałość.

Pierścionki z szafirem, rubinem i szmaragdem KLENOTA


Pielęgnacja srebrnej biżuterii

Srebro jest metalem, który utlenia się i matowieje pod wpływem wilgoci. Najważniejsza zasada pielęgnacji srebrnej biżuterii jest prosta: trzeba unikać wody i wilgoci zarówno podczas codziennych czynności, jak i podczas przechowywania biżuterii.

Suche, ciemne miejsce do przechowywania jest niezbędne do zachowania piękna srebrnej biżuterii. Najlepiej przechowywać każdą sztukę osobno w szczelnie zamkniętym pudełku lub szkatułce na biżuterię, chroniąc dodatki przed powietrzem i kurzem. Alternatywnie, zamykane woreczki również dobrze nadają się do przechowywania srebra.

Srebro jest bardziej odporne na matowienie, gdy jest pokryte rodem, który zalecamy okresowo odnawiać, szczególnie w przypadku pierścionków i kolczyków.


Często zadawane pytania

Czy złoto może matowieć, rdzewieć lub zmieniać kolor (utleniać się)?

Stopy złota stosowane w biżuterii zawierają inne metale, takie jak srebro i miedź. Metale te mogą reagować na czynniki środowiskowe, co powoduje zmiany koloru lub powstawanie plam na biżuterii, szczególnie po ekspozycji na niektóre substancje (zwłaszcza kwasy, chlorki, jod, siarkę) lub wilgoć.

Nawet pot może przyczyniać się do utleniania, choć jego stopień różni się w zależności od osoby. Na szczęście profesjonalne czyszczenie może przywrócić biżuterię do pierwotnego stanu, dzięki czemu będzie wyglądać jak nowa.

Czy można mieć uczulenie na złoto?

Jeśli wystąpi zaczerwienienie lub swędząca wysypka tylko w miejscu, w którym biżuteria dotyka skóry, może to być alergia na metale. Jednak prawdziwe alergie na złoto są niezwykle rzadkie; bardziej prawdopodobne jest wystąpienie alergii na inny metal w stopie złota, często na nikiel.

Nikiel jest czasami stosowany w stopach białego złota, więc osoby z historią reakcji alergicznych powinny rozważyć pokrycie biżuterii warstwą rodu. Rod nie tylko nadaje białemu złotu srebrzystego połysku, ale jest również hipoalergiczny. Cała biżuteria z białego złota KLENOTA jest rodowana.

Co zrobić, jeśli zgubię kolczyk, pęknie część biżuterii lub wypadnie kamień szlachetny?

Prosimy o kontakt w celu zorganizowania serwisu gwarancyjnego lub pogwarancyjnego, w tym wymiany utraconych kolczyków lub ich grzbietów, osadzania lub wymiany kamieni oraz koordynowania napraw. Każde zgłoszenie jest rozpatrywane indywidualnie, a jeśli biżuterię można naprawić – w zależności od jej projektu i zakresu uszkodzenia – dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać problem w sposób satysfakcjonujący. Nie pokrywamy związanych z tym kosztów wysyłki.

Czy złota biżuteria może z czasem zmienić kształt?

Złoto jest bardziej miękkie niż metale takie jak stal, więc niektóre rodzaje biżuterii mogą się stopniowo odkształcać, zwłaszcza pod wpływem nacisku, ciągnięcia lub zginania. Dlatego najlepiej jest unikać spania w biżuterii i zdejmować pierścionki podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów lub ćwiczeń.

Łańcuszki, zwłaszcza weneckie, mogą z czasem się rozciągać, podczas gdy pierścionki są podatne na niewielkie zmiany kształtu obrączki. Deformacja pierścionków nie jest objęta gwarancją, ale nasi specjaliści mogą określić, czy pierścionek można naprawić, czy też należy go całkowicie przerobić.

Czy można brać prysznic, pływać w morzu lub chodzić na basen z biżuterią?

Zalecamy zdjęcie biżuterii przed wzięciem prysznica, aby zachować jej najlepszy stan. Chlor w wodzie basenowej może zmienić kolor biżuterii, więc lepiej unikać jej noszenia na basenach lub w spa, zwłaszcza w wodzie termalnej.

Podczas gdy woda morska stwarza mniejsze ryzyko, środowisko plażowe wiąże się z innymi wyzwaniami – zimna woda może powodować lekkie kurczenie się palców, co zwiększa prawdopodobieństwo zsunięcia się pierścionków, a piasek może zarysować złoto i kamienie szlachetne.

Jak często można przynosić biżuterię do czyszczenia lub konserwacji?

Przebywając w Pradze, można przynieść swoją biżuterię do czyszczenia w dowolnym momencie bez konieczności umawiania się na wizytę. Usługa ta jest bezpłatna dożywotnio i obejmuje natychmiastowe czyszczenie, w skład którego wchodzi dokładne czyszczenie ultradźwiękowe w celu usunięcia wszelkich osadów. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.

Należy pamiętać, że nasz personel mówi tylko po czesku i angielsku. Decydując się wysłać biżuterię do czyszczenia, należy skontaktować się z nami z wyprzedzeniem i postępować zgodnie z tymi samymi instrukcjami, co w przypadku zwrotów i wymian. Nie pokrywamy związanych z tym kosztów wysyłki.

Kiedy czyszczenie przestaje wystarczać i konieczna jest renowacja?

Renowacja biżuterii to dokładny proces, który obejmuje nie tylko czyszczenie, ale także usuwanie fizycznych uszkodzeń (takich jak zadrapania), naprawę drobnych deformacji i ręczne polerowanie.

Podczas odnawiania białego złota nakładamy również warstwę rodu, która nadaje wspaniały srebrzysty odcień. Ta warstwa rodu naturalnie zużywa się przy regularnym użytkowaniu, powodując, że białe złoto stopniowo nabiera żółtawego odcienia, a po także wymaga renowacji częściej niż żółte lub różowe złoto.

Czas renowacji zależy od konkretnego egzemplarza, choć zazwyczaj zalecamy ją po 1-2 latach. Pierścionki zazwyczaj wymagają renowacji najczęściej, dlatego oferujemy bezpłatną pierwszą renowację pierścionka. Ponieważ proces ten polega na ponownym utworzeniu powierzchni metalu, za każdym razem następuje niewielka utrata wagi złota, więc takie zabiegi nie powinny być wykonywane zbyt często. Renowacja biżuterii w studiu KLENOTA trwa około tygodnia. Nie pokrywamy związanych z tym kosztów wysyłki.




Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience, we recommend visiting our international website in English.