MENU

Rozmiary pierścionków i ich dopasowywanie

W praskim studiu jubilerskim KLENOTA wierzymy, że biżuteria wykonywana tradycyjnymi, ręcznymi metodami jest jedną z najpiękniejszych. Dlatego każdy egzemplarz, który u nas powstaje, jest wykonywany z poszanowaniem tej tradycji. Nasz doświadczony zespół jubilerów z uwagą i miłością traktuje każdy egzemplarz biżuterii, co oznacza, że na każdy klejnot poświęcamy wiele godzin własnoręcznej pracy.

Pierścionki zasługują sobie na szczególną uwagę. Mają długą historię i są wyjątkowo ważne, ponieważ stanowią nieodłączną część tak ważnych chwil w naszym życiu jak oświadczyny, ślub, narodziny dziecka, ukończenie szkoły czy urodziny. Każdy pierścionek jest unikatowy i oryginalny, czy to za sprawą oszlifowanego diamentu, drogocennego kamienia czy metalu wybranego do jego produkcji. Mogą Państwo wybierać u nas spomiędzy minimalistycznych, jak i luksusowych pierścionków ozdobionych diamentami lub innymi klejnotami.

Biżuterię kupuje się na całe życie, dlatego tak ważne jest, aby nie tylko zachwycała, ale również doskonale pasowała. Z tego powodu na pewno pragną Państwo upewnić się, czy wybierają właściwy rozmiar pierścionka. Jak to zrobić?

Przedstawiamy poniżej dokładny przewodnik:


Jak poznać właściwy rozmiar pierścionka?

Idealnym i najłatwiejszym sposobem na poznanie właściwego rozmiaru pierścionka jest zamówienie od nas modelu testowego, który zostanie przesłany do Państwa za darmo. Jednak czasem zdarzają się sytuacje, w których to rozwiązanie nie będzie możliwe. W szczególności nie mogą go wykorzystać panowie, którzy pragną zaskoczyć swoje wybranki pierścionkiem zaręczynowym. Jak więc zrobić to za pomocą małego śledztwa? Jeśli nie są panowie pewni odpowiedniego rozmiaru, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, jak w sekrecie odkryć prawidłową wielkość pierścionka.


Rozmiary pierścionków KLENOTA

Studio jubilerskie KLENOTA szczyci się ręczną produkcją biżuterii. Z tego względu pragniemy przypomnieć, że jeśli wymarzony przez Państwa pierścionek mamy “na stanie”, oznacza to, że model dostępny jest tylko w kilku wybranych wielkościach. Jeśli posiadamy odpowiedni dla Państwa rozmiar, możemy wysłać go natychmiast lub przygotować do odbioru. Jeśli jednak nie posiadamy właściwego rozmiaru od ręki, jeden z naszych uzdolnionych jubilerów wykona go dla Państwa. Z tego względu czas dostawy może wydłużyć się do 4 tygodni.

Standardowe rozmiary pierścionków w studiu KLENOTA

 • kobiece pierścionki: rozmiary PL 8 - 19
 • męskie pierścienie: rozmiary PL 18 – 27

* numeryczne oznaczenie w mm oznacza obwód wewnętrznej części pierścionka / obwód mierzonego palca

Niestandardowe rozmiary pierścionków w studiu KLENOTA

 • kobiece pierścionki: rozmiar PL 7 i mniejszy oraz 20 i większy
 • męskie pierścienie: rozmiar Pl 17  i mniejszy oraz 28  i większy

* numeryczne oznaczenie w mm oznacza obwód wewnętrznej części pierścionka / obwód mierzonego palca

Pobieramy dodatkową opłatę za pierścionki wykonywane w niestandardowych rozmiarach. Opłata jest spowodowana zużyciem materiałów. Prosimy także pamiętać, że niestandardowe rozmiary pierścionków to indywidualne zamówienie, dlatego biżuteria tego rodzaju nie może zostać zwrócona ani wymieniona. Z tego powodu prosimy także o uiszczenie depozytu w wysokości 50% wartości tak zamówionej biżuterii.


Tabela konwersji rozmiaru pierścionka

Damskie rozmiary (standardowy rozmiar 48 - 59)

Rozmiar EU Wewnętrzna średnica (mm) Rozmiar PL Rozmiar UK

44

13,9

4

F

45

14,3

5

G

46

14,6

6

G ½

47

14,9

7

H

48

15,3

8

I ½

49

15,6

9

J

50

15,9

10

J ½

51

16,2

11

L

52

16,6

12

M

53

16,9

13

M ½

54

17,2

14

N

55

17,5

15

O

56

17,8

16

P

57

18,1

17

Q

58

18,5

18

Q ½

59

18,8

19

R ½

60

19,1

20

S

61

19,4

21

S ½

Męskie rozmiary (standardowy rozmiar 58 – 67)

Rozmiar EU Wewnętrzna średnica (mm) Rozmiar PL Rozmiar UK

58

18,5

18

Q ½

59

18,8

19

R ½

60

19,1

20

S

61

19,4

21

S ½

62

19,7

22

T ½

63

20,1

23

U ½

64

20,4

24

V

65

20,7

25

W

66

21

26

W ½

67

21,3

27

X ½

68

21,6

28

Y

69

22

29

Z ½

70

22,3

30

Z1

71

22,6

31

 

72

22,8

32

Z2

73

23,2

33

 

74

23,5

34

Z4

75

23,8

35

 

 


Jak wybrać pomiędzy dwoma rozmiarami pierścionków?

Jeśli nie są Państwo pewni, jaki rozmiar będzie dla Państwa najlepszy, zalecamy wybór mniejszego. Poszerzenie pierścionka o 1-2 rozmiary jest relatywnie łatwe dla jubilerów, jednak zmniejszenie go jest bardziej skomplikowane pod względem technicznym i czasochłonne.  

Z kolei w przypadku pierścionków z szerszą obrączką bezpieczniejszym wyborem może być większy rozmiar, ponieważ zazwyczaj się one bardziej dopasowane niż pierścionki z cieńszą obrączką. W przypadku pierścionków z kamieniami szlachetnymi lub grawerunkiem po wewnętrznej stronie, zmiana rozmiaru może być z kolei problematyczna.

W większości przypadków staramy się nie naruszać pierścionka, tylko zastąpić go nowym. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest zwrócenie pierścionka w zupełnie oryginalnym stanie, to znaczy nigdy nienoszonego.


Dopasowywanie rozmiaru pierścionka

Warunkiem dopasowania pierścionka jest zawsze jego odesłanie w takim samym stanie, w jakim został dostarczony do Państwa – co oznacza, że nie mógł być noszony. Usługa jest darmowa przez 60 dni od jego otrzymania, jednak po upływie tego czasu prośba o dopasowanie będzie skutkowała koniecznością wniesienia opłaty.

Pierścionki w standardowych rozmiarach:

 • Dopasowujemy pierścionki w standardowych rozmiarach (8 - 19 dla kobiet i 18 - 27 dla mężczyzn w rozmiarach PL) za darmo w ciągu 60 dni od zakupu biżuterii.
 • Jeśli zauważą Państwo, że pierścionek nie pasuje, prosimy nie nosić go, tylko odesłać do nas lub przynieść do naszego studia w celu dopasowania rozmiaru lub darmowej wymiany na inny rozmiar.
 • Jeśli chcieliby Państwo zmienić wielkość pierścionka o więcej, niż dwa rozmiary, przygotujemy dla Państwa nowy egzemplarz. Usługa ta jest darmowa w ciągu 60 dni od zakupu pierścionka. Jeśli pierścionek był noszony, będzie konieczna opłata za jego dopasowanie, uzależniona od zużycia materiału.

Pierścionki w niestandardowych rozmiarach:

 • Konieczne jest wniesienie opłaty za dopasowanie pierścionków damskich w rozmiarach 7 i mniejsze oraz 20 i większe, a także męskich w rozmiarach 17 i mniejsze oraz 28 i większe.
 • Jeśli rozmiar pierścionka nie może być dopasowany (np. różnica pomiędzy wyjściowym rozmiarem a końcowym jest zbyt duża), koszt wykonania nowego pierścionka zostanie ustalony na podstawie niezbędnych do jego produkcji materiałów.
 • Żaden z pierścionków w niestandardowym rozmiarze, wymienionym powyżej, nie może być zwrócony ani wymieniony ze względu na to, iż był biżuterią wykonaną na specjalne życzenie.

Grawerowane pierścionki

 • Jeśli pragną Państwo dopasować rozmiar pierścionka grawerowanego, koszt takiej usługi zostanie obliczony na podstawie zużytych materiałów.

Nasi wyspecjalizowani jubilerowie powiedzą Państwu, czy lepszą decyzją będzie modyfikacja, czy wykonanie nowego pierścionka. Poza kwestią rozmiaru, również inne czynniki mogą odgrywać w tym przypadku rolę, takie jak specjalna faktura powierzchni lub oprawa kamienia szlachetnego. Z tego względu każdą prośbę o dopasowanie rozpatrujemy indywidualnie. Dzięki profesjonalnemu podejściu naszych specjalistów nie muszą się Państwo obawiać o końcowy efekt czy wygodę biżuterii. Zawsze dbamy o to, by nie naruszyć oryginalnego charakteru biżuterii.


Jak zwrócić pierścionek do dopasowania?

 • Prosimy o wysłanie nienoszonego pierścionka na poniższy adres w ciągu 60 dni od jego otrzymania.
 • Przed wysyłką prosimy o wypełnienie formularza i wskazanie w nim nowego rozmiaru pierścionka. Prosimy odesłać biżuterię wraz z formularzem na adres:

  Przesyłkownia.pl
  99299368
  Mostowa 4
  43–400 Cieszyn

 • Jeśli zamówiony pierścionek był w niestandardowym rozmiarze (w przypadku damskich pierścionków są to rozmiary PL 7 i mniejsze oraz 20 i większe, a w przypadku męskich pierścienie w rozmiarach PL 17 i mniejsze oraz 28 i większe), prosimy najpierw o kontakt na adres mailowy: info@klenota.com. Poinformujemy Państwa o szacunkowym koszcie dopasowania, a po jego akceptacji przedstawimy kolejne kroki postępowania.
 • Pierścionek, który został dopasowany, nie może zostać zwrócony ani wymieniony, nawet w ciągu najbliższych 60 dni, ponieważ jest biżuterią wykonaną na specjalne zamówienie.

Prosimy pamiętać, że do zmiany rozmiaru przyjmujemy tylko pierścionki, które posiadają Certyfikat Autentyczności, który oryginalnie był przez nas dołączony do biżuterii.


Ramy czasowe dopasowania

 • Zazwyczaj dopasowanie pierścionka wykonujemy w ciągu 3 tygodni. W przypadku pierścionków o specyficznym designie lub w przypadku modyfikacji o więcej niż dwa rozmiary, zazwyczaj musimy wykonać nowy egzemplarz. W tym przypadku czas może się wydłużyć.
 • Pierścionki w niestandardowych rozmiarach nie mogą być zwrócone lub wymienione, a czas ich dopasowania z reguły wynosi 4 tygodnie.

Grawerowanie pierścionków

 • Grawerowanie jest dopasowywane do każdego pierścionka na podstawie jego indywidualnych cech, takich jak typ biżuterii, jej szerokość, dokładny kształt oraz oprawa kamienia szlachetnego. W celu łatwego odczytywania napisu, rekomendujemy wybór pierścionka z obrączką o szerokości 1,7 - 2,0 mm. Żadna biżuteria, która została wygrawerowana, nie może być zwrócona ani wymieniona, ponieważ jest indywidualnie dopasowana do Państwa życzenia.
 • Obrączki grawerujemy za darmo. Cena za wykonanie grawerunku na innych rodzajach biżuterii wynosi 100 PLN w przypadku maksymalnie sześciu liter lub 200 PLN w przypadku większej ilości liter niż 6. Podczas zamawiania wygrawerowanego pierścionka, prosimy o uiszczenie depozytu w wysokości 50% ceny biżuterii. Czas przygotowania takiej biżuterii wynosi 3 tygodnie.