Złote i złote klejnoty fascynują ludzi od tysięcy lat. Bogata historia sztuki złotniczej jest naszą codzienną inspiracją do rzemiosła w atelier KLENOTA. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy częścią długiej tradycji, czerpiemy z doświadczeń poprzednich pokoleń i największych złotników. Staramy się stale doskonalić nasze umiejętności, a tym samym przyczyniać się do dalszego rozwoju produkcji biżuterii.

Czy zaliczasz się także do miłośników tego błyszczącego metalu? Postępuj zgodnie, aby poznać historię i legendy, które są z nią powiązane…

Złoty pierścionek zaręczynowy z diamentem - atelier KLENOTA

Co możesz nie wiedzieć o złocie

1. Złoto jest silnie związane ze starożytnymi kulturami i imperiami od czasów Mezopotamii i starożytnego Egiptu. Dlatego rozpoczęcie przetwarzania i wytwarzania złota ma swoje korzenie w tamtych czasach.

2. Waga złota znaleziona w grobowcu Tutanchamona wynosi 9 ton. Obejmuje ona mistrzowsko przetworzone klejnoty, złoty sarkofag, maskę śmierci, tron, rzeźby i inne cenne artystycznie przedmioty.

Złote pierścienie z piłką - KLENOTA

3. Ludzie w Indiach wierzyli, że złoto jest nasieniem boga Agni, jego blask pochodzi od słońca, symbolizującego światło i ogień, a zatem jest źródłem życia.

4. Według greckiej legendy pierwszy pierścień został stworzony przez boga Zeusa. Miał być na zawsze noszony przez Tytana Prometeusza jako symbol jego przykuty do skały.

5. Etruskowie stosowali technikę zwaną granulacją: dekorowali arkusz złota setkami lub tysiącami kulek, często tak dużych jak mak.

Złote naszyjniki z diamentami - KLENOTA

6. W starożytnym Rzymie tylko senatorowie mogli nosić złote pierścienie zgodnie z prawem. Wolni obywatele mogli nosić srebrne pierścionki; niewolnicy mogli nosić tylko żelazne pierścienie. Około 23 roku ne wprowadzono prawo, które pozwalało wolnym obywatelom nosić złoto, jeśli ich przodkowie byli wolni przez co najmniej 2 pokolenia.

7. Druidzi nosili złoty sierp jako symbol swojej pozycji i używali go do zbierania ziół, zwłaszcza jemioły.

8. Pierwsza czeska złota moneta, florin, została wybita w 1325 r. za panowania Jana Czech. Za panowania Karola IV rozpoczęło się bicie złotych dukatów.

Kolczyki i pierścionki ze złota z bezel diamentem - KLENOTA

9. Od 1885 do 1917 roku słynne jaja Fabergé zostały stworzone w Sankt Petersburgu przez rosyjskiego złotnika Carla Petera Fabergé. Pierwsze jajo zostało przekazane przez rosyjskiego cesarza Aleksandra III jego żonie Marii Feodorovnej w 20. rocznicę ich zaręczyn. Co roku podarował jej kolejne jajko na Wielkanoc. Ich syn kontynuował tę tradycję. W każdym jajku kryła się ukryta niespodzianka.

10. Stary mit mówi, że jeśli pan młody nie umieści gładko obrączki na palcu kobiety i utknie w drugim kostku jej palca serdecznego, kobieta będzie szefem małżeństwa. Jeśli gładko położy pierścień na palcu panny młodej, mężczyzna będzie głową rodziny.

Złote obrączki, pierścionek damski z diamentami - KLENOTA