Perłowa biżuteria zawsze była klasycznym dodatkiem w kobiecej kolekcji i symbolem wyrafinowanej elegancji. Klasyka przybiera jednak inny wygląd w każdej epoce. Dzisiaj kobiety mogą nosić perły w każdym wieku i przy każdej okazji, nie wyglądając przy tym zbyt poważnie czy formalnie. Wystarczy wybrać odpowiednie ozdoby.

W tym artykule przedstawimy Państwu różne typy pereł i udzielimy kilku wskazówek, jaką biżuterię wybrać, jak łączyć perły i jak o nie zadbać.

biżuteria z pereł wykonana z 14-karatowego złota - KLENOTA kolczyki wiszące z żółtego złota z perłami - KLENOTA

Różnorodność pereł w wielu kolorach

Kiedy myślimy o perłach, pierwsze, co nam się kojarzy, to zazwyczaj długi sznur białych, okrągłych pereł. Jednakże perły mogą przybierać wiele różnych kolorów, wielkości i kształtów. W studiu KLENOTA pracujemy z kilkoma ich typami, a każdy z nich cechuje się wyjątkowością i własną charakterystyką.

naszyjnik z pereł - KLENOTA

Perły słodkowodne

Perły pochodzące z rzek i jezior są nazywane perłami słodkowodnymi i mogą przyjmować wiele kolorów. Poza czystą bielą, mają wiele pastelowych odcieni, takich jak róż, fiolet czy nawet delikatna zieleń. Odznaczają się wyjątkowym połyskiem i odpornością. Ich wielką zaletą jest także przystępna cena. Wynika ona przede wszystkim z tego, że nawet do 20 pereł może urosnąć w jednej muszli ostrygi.

W naszej kolekcji mogą Państwo znaleźć szeroki wybór biżuterii z pereł słodkowodnych. Zachęcamy do wybierania spośród naszyjników, kolczyków, pierścionków i bransoletek w różnych kolorach i kombinacjach.

naszyjniki z perłami z 14-karatowego żółtego złota - KLENOTA perła - KLENOTA

Perły tahitańskie

Na drugim końcu skali kolorów znajdują się perły tahitańskie, które należą do najrzadszych na świecie. Pochodzą ze specjalnego rodzaju ostryg z czarną macicą, znajdujących się głównie we Francuskiej Polinezji. Są stosunkowo nowym odkryciem w świecie biżuterii, ponieważ zadebiutowały dopiero w 1845 roku. Zazwyczaj mają średnią wielkość około 10 mm. Cechuje je kolor od zielonego do czarnego, a także piękny, metaliczny połysk.

Perły tahitańskie mają egzotyczny, tajemniczy, a nawet mistyczny charakter. Najlepiej pasują do białego złota, dobrze prezentują się także w połączeniu z białymi diamentami. W studiu KLENOTA znajdą Państwo minimalistyczne kolczyki sztyfty i wisiorki z pojednycznymi perłami, a także luksusowe naszyjniki wykonane z okrągłych i barokowych pereł tahitańskich.

bransoletka z perłą tahitańską - KLENOTA perła tahitańska - KLENOTA

Perły Akoya

Akoya to hodowlane perły morskie, które pochodzą głównie z Japonii. Właśnie perły Akoya zostały po raz pierwszy na świecie wyhodowane przez Japończyka, Kokichi Mikimoto. Naturalnie mają śnieżno biały kolor, ale mogą mieć także delikatnie różowy lub srebrzysty odcień. Zazwyczaj perły Akoya mają średnicę 7 mm.

Zazwyczaj można zobaczyć idealnie okrągłe, śnieżno białe perły Akoya ze wspaniałym połyskiem. Takie znajdują się także w kolekcji biżuterii z perłami Akoya ze studia KLENOTA.

złoty naszyjnik z perłą i diamentem - KLENOTA Perły Akoya - KLENOTA

Perły z Południowego Pacyfiku

Perły z Południowego Pacyfiku są jednymi z najrzadszych pereł morskich. Jednocześnie są wyjątkowo cenione w jubilerstwie ze względu na swoją wielkość i unikatowe piękno. Cechuje je kolor od śnieżno białego aż do wyjątkowe, złotego odcienia. Są o kilka milimetrów większe od pereł Akoya, zazwyczaj w granicach 10-12 mm średnicy, ale również większe, w przedziale 14-16 mm nie są wyjątkiem.

Perły barokowe

Perły barokowe, które są fantazyjne i zabawne, stały się obecnie bardzo popularne. Ich powierzchnia może być pofałdowana i pomarszczona na różne sposoby. I tak jak w przypadku okrągłych pereł wysoko cenimy ich symetrię, w przypadku barokowych pereł jest dokładnie odwrotnie. Ich najcenniejszą zaletą jest oryginalność i unikatowość. Dwie z nich nigdy nie są identyczne.

Te perły pasują szczególnie do kobiet, które preferują na co dzień styl boho, ale także do wszystkich miłośników współczesnych trendów.

barokowe kolczyki z perłami - KLENOTA

Biżuteria z pereł jako uniwersalny dodatek

Perły są wyjątkowo uniwersalnym rodzajem biżuterii, który doskonale sprawdza się w każdej stylizacji. Białe, okrągłe perły mogą być przy tym łączone ze wszystkimi kolorami złota, ponieważ zawsze prezentują się bardzo neutralnie.

Na co dzień najlepsza wydaje się minimalistyczna biżuteria, taka jak kolczyki sztyfty i złoty naszyjnik z pojedynczą perłą, zawieszoną jako wisiorek lub bezpośrednio nawleczoną na łańcuszku. 

pierścionek z perłą - KLENOTA Biżuteria z 14k złota z perłami - KLENOTA

Jednakże wśród biżuterii z perłami mogą Państwo znaleźć także naprawdę wyjątkowe modele, które staną się głównym elementem ozdobnym całego wyglądu. Jest tak zwłaszcza w przypadku bogatych naszyjników i sznurów pereł, albo wiszących kolczyków z dużymi perłami, których luksusowy wygląd może być jeszcze bardziej podkreślony przez diamenty. Nie bez powodu właśnie perły wybierane są zazwyczaj do małej czarnej. Im prostsza sukienka, tym bardziej przyciągające spojrzenie i większe mogą być perły.

Jak połączyć perły z innymi rodzajami biżuterii

Najłatwiejszym sposobem na wybór odpowiedniej biżuterii z perłami jest kupno całego zestawu. Zaletą takiej inwestycji jest idealne dopasowanie do siebie poszczególnych elementów, które znalazły się w zestawie, zarówno pod względem rozmiaru i koloru pereł, jak i pozostałych komponentów. Nie trzeba też zawsze nosić całego zestawu razem. Warto poeksperymentować i założyć delikatne kolczyki sztyfty z diamentami albo z kolorowymi kamieniami szlachetnymi do delikatnego perłowego naszyjnika. Łączenie pereł i kamieni szlachetnych to popularny dziś trend. Przykładowo, można samodzielnie stworzyć romantyczny zestaw, łącząc białe perły z biżuterią z morganitami.

Jeśli pragniesz wyróżnić perły, postaraj się, aby pozostałe akcesoria miały minimalistyczny styl. Delikatna biżuteria ze złota ich nie przyćmi, ale wręcz podkreśli ich piękno. Białe perły dobrze wyglądają z każdym kolorem złota. Kolorowe, zwłaszcza tahitańskie, najlepiej prezentują się z białym złotem.

Biżuteria z 14k złota z perłami - KLENOTA

Zachęcamy także do wypróbowania warstwowego łączenia akcesoriów (noszącego angielską nazwę layering). Przyciągający oko pierścionek z perłą nie musi znajdować się na ręce samodzielnie, można połączyć go na przykład z diamentowym pierścieniem Eternity lub złotym pierścionkiem bez kamieni. Podobnie wisiorek z perłą można uzupełnić innymi łańcuszkami.

Jak opiekować się perłami

Biżuteria z naturalnymi perłami jest jedną z najbardziej wrażliwych i delikatnych, dlatego rekomendujemy szczególną uwagę i odpowiednią opiekę. Perły należy przechowywać oddzielnie od innych rodzajów biżuterii, która mogłaby zniszczyć ich powierzchnię. Perły nie powinny także mieć kontaktu z perfumami i innymi kosmetykami. Zawsze należy zdejmować je przed prysznicem lub kąpielą. Kontakt z wodą jest szczególnie szkodliwy dla perłowych naszyjników i bransoletek na jedwabnej nici.

Z kolei kontakt ze skórą służy perłom, ponieważ gwarantuje im dobre nawilżenie i odświeżenie powierzchni. Noszenie ich regularnie można zastąpić okazjonalnym nawilżeniem ich powierzchni za pomocą oleju i delikatnym polerowaniem. Do ich czyszczenia można wykorzystać wyłącznie delikatnie zwilżoną ściereczkę. Od czasu do czasu warto także przynieść biżuterię z perłami do jubilera, by sprawdził ich osadzenie.

złoty pierścionek z perłami - KLENOTA pudełko upominkowe - KLENOTA