Rubin, kamień znany ludzkości od tysiącleci. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego rubeus - czerwony. Kolor ten jest symbolem męskości i ludzkiej namiętności, ale także temperamentu i agresji. Czerwień jest również związana z miłością. Korund był zawsze postrzegany jako bardzo mocny minerał, odpowiadający wybitnej i charyzmatycznej osobowości.

Rubin w historii, w tradycjach i legendach

Rubin ma bardzo długą historię. Już w Biblii jest wspomniany czterokrotnie.. Mówi się, że Bóg stworzył 12 kamieni, a najcenniejszym z nich był rubin. W starożytności rubin był nazywany ratnaraj co oznaczało „króla drogocennych kamieni”. W hinduizmie wierzono, że jeśli umieścisz rubin w wodzie, jego  wewnętrzny ogień może doprowadzić wodę do wrzenia. Sen o rubinach może oznaczać to duży sukces biznesowy.

Pierścionek HALO z rubinem i brylantami w białym złocie - KLENOTA

Ze względu swoją barwę, w środowiskach  leczniczych rubin jest jest kojarzony z układem krążenia. Podobno wzmacnia serce, pobudza krążenie krwi, może też łagodzić trudności wzrokowe. Rubin jest najbliższy osobom urodzonym pod znakiem skorpiona, lwa i barana. Pomaga im żyć w zgodzie i dobrych relacjach z innymi. Chroni nawet ich domostwa i ziemię przed pożarami i innymi żywiołami. Jeśli  właścicielowi kamienia grozi niebezpieczeństwo, zgodnie z legendą, rubin ciemnieje; odzyskuje natomiast swoją oryginalną barwę, gdy niebezpieczeństwo minie. Rubiny mają również zdolność przemiany negatywnej energii w pozytywną.

Rubinowy naszyjnik kwiat z diamentami - KLENOTA

Po 40 latach małżeństwa obchodzone są rubinowe gody. Po tak długim czasie małżonkowie są jak dwie krople krwi. Jaka inna biżuteria będzie bardziej odpowiednia na to wydarzenie niż ta z rubinem?

Kamień rubinu i jego właściwości

Podobnie jak niebieski kuzyn szafir, rubin należy do rodziny korundów. Tak więc w skali twardości znajduje się tuż za najtwardszym diamentem. Biorąc pod uwagę skład chemiczny, rubin jest prostym tlenkiem glinu. Jego barwa zależy od różnych domieszek. W przypadku rubinu jest to tlenek chromu. Możemy więc znaleźć klejnot w odcieniach różu do czerwieni. Ponieważ rubiny i szafiry są bardzo bliskimi krewnymi, naukowcy wciąż zastanawiają się, czy różowy korund można zaliczyć do jasnych rubinów czy różowych szafirów (w ofercie biżuterii KLENOTA jest oznaczony jako różowy szafir).

Złoty pierścionek z rubinem i brylantami - KLENOTA

Rubiny charakteryzują się szklistym połyskiem i białą rysą. Są dobrymi przewodnikami ciepła. W naturze występują w postaci sześciokątnych kryształów (krystalizują w układzie sześciokątnym). Rubiny najczęściej spotyka się w skałach magmowych, czy metamorficznych, a także - jako minerał - w niektórych marmurach. Uszkodzenie tego kamienia może powodować fluorowodór, gorący kwas fosforowy lub kwas siarkowy.

Pierścionek HALO z rubinem i brylantami w białym złocie - KLENOTA

Zastosowanie rubinu w jubilerstwie

Najcenniejsze rubiny są ciemnoczerwone. Warsztatowo barwę tę określa się jako czerwień krwi gołębiej. Co ciekawe, birmańskie rubiny mogą w dziennym świetle lekko fluoryzować na czerwono. Te kamienie szlachetne, łącząc w sobie elegancję i temperament, pasują każdej kobiecie. Żółte złoto dodaje rubinom ciepła i uroku. A białe złoto - dzięki kontrastowi - doskonale wydobywa ich barwę. Korzystnie wyglądają również w połączeniu z czystymi diamentami. Taka biżuteria to prawdziwy luksus. Dzięki nowoczesnemu wzornictwu KLENOTA pasuje kobiecie w każdym wieku. Dobrym wyborem jest tradycyjny owalny lub okrągły szlif. Ciekawą i oryginalną alternatywą jest również cięcie w kształcie kropli lub markizy.

Kolczyki z rubinem i diamentem w białym złocie - KLENOTA

W palecie barw znajdziemy świeże i dyskretne malinowe rubiny czy też jaśniejsze, w odcieniu różu. Takie kamienie rozbłysną w naszyjniku czy pierścionku. To idealny prezent dla absolwentek.  Biżuteria z różowym rubinem sprawdzi się również jako symboliczny prezent z okazji narodzin dziewczynki.

Dlaczego warto wybrać rubiny

Niezaprzeczalną zaletą rubinu jest to, że nie traci on blasku. Nie uszkodzi go nawet kąpiel w morzu. Jest to jednak kruchy kamień, wymagający ostrożności. Rubin może zawierać pęknięcia i wtrącenia, jest więc wrażliwy na ciśnienie lub szok termiczny.

Złoty pierścionek z rubinem - KLENOTA

Dostępność czysto naturalnych rubinów jest bardzo zróżnicowana na rynku, ale ich cena stosunkowo szybko rośnie. Zasoby rubinu są ograniczone, dlatego też w ciągu ostatnich 8 lat ich wartość wzrosła o 63%. Duże, czyste, wysokiej jakości rubiny o wadze ponad 5 ct (1 gram) - ze względu na unikatowy charakter - przewyższają swoją wartością nawet diamenty.  Biżuteria rubinowa może być zatem postrzegana jako dobra inwestycja.

Pierścionek HALO z rubinem i brylantami w białym złocie - KLENOTA

Jak obrabiane są rubiny i jak je rozpoznać

Podobnie jak inne kamienie szlachetne, rubiny można również modyfikować, aby nadać im lepszy kolor i pełniejszy wygląd. Odbywa się to poprzez wypalanie, poddając kamienie wyższym temperaturom. Wady można uszczelnić czerwonym szkłem. Można również wykonać sztuczne rubiny. Kamienie syntetyczne powstają w laboratoriach za pomocą tzw. Metody Verneuilla, w której rubin powstaje ze stopu i tworząc rubinowy stożek. Rubiny zostały zsyntetyzowane po raz pierwszy już w roku 1902. Można je odróżnić od naturalnych poprzez barwę, w tych syntetycznych barwa nie jest jednorodna, gdyż zawiera fragmenty syntetyczne. Innymi metodami syntezy rubinów to metoda flux-melt oraz metoda Czochralskiego. Bez względu na metodę, wszystkie tak wykonane rubiny mają dokładnie te same właściwości, co rubiny naturalne.

Naturalne rubiny - KLENOTA

Rubiny są bardzo podobne do granatów i rubellitów, z którymi są czasami mylone. W tym przypadku mamy jedynie do czynienia z  kolorystyczną odmianą turmalinu, która nie jest tak ceniona jak prawdziwy, naturalny rubin. W naszym atelier wystawiamy darmowy certyfikat autentyczności biżuterii, dzięki temu nasi klienci wiedzą dokładnie, jaki kamień szlachetny kupili.

Pierścionek z rubinem i brylantami w białym złocie - KLENOTA

Pochodzenie, rekordy i ciekawostki

W Birmie rubiny były wydobywane już od VI wieku, o czym świadczą pisemne notatki z tamtych czasów. Niektóre źródła datują wydobycie rubinu już na epokę brązu. Z tego okresu pochodzą rubiny o tak zwanej czerwieni krwi gołębiej - z lekkim niebieskim odcieniem. Rubiny ze Sri Lanki datuje się na około 3000 lat wstecz. Charakteryzują się one najczęściej malinową barwą i tak zwanym asteryzmem (efekt gwiazdy). Inne ważne miejsca wydobycia to Tanzania, Wietnam, Afganistan, Kambodża, Indie, Tajlandia i Madagaskar.

Jeden z najsłynniejszych rubinów znajduje się na czeskiej koronie św. Wacława - to 250-karatowy kamień, jeden z największych na świecie. Chociaż obecnie spekuluje się, czy nie jest to raczej rubelit. Natomiast największy na świecie rubin to Freedom Bell - ważący 8500 ct (1,7 kg!). Dzięki wymiarom - 80 x 140 mm jest prawdziwym rekordzistą.

Pierścionek z rubinem w białym złocie - KLENOTA