Nazwa szafir pochodzi z greckiego sappheiros (wywodzącego się z hebrajskiego sappire) i oznacza niebieski. Niebieski szafir, jest jednym z najbardziej znanych klejnotów na całym świecie. Mówi się o szafirowej barwie czy odcieniu, ale mało kto wie, że szafiry występują w prawie wszystkich kolorach. My przyjrzymy się bliżej jednej z tych fantazyjnych odmian (‘fancy’) – różowym szafirom.

Od czasów starożytnych ludzie wierzą, że różowe szafiry przynoszą dobroć, miłość i szczerość, ale także szczęście i namiętną miłość. W Azji, ze względu na swój kolor, są porównywane do kwiatu lotosu. Symbolizują więc również piękno, mądrość i czystość. Ta symbolika sprawia, że różowe szafiry są doskonałymi towarzyszami miłości.

 

kolczyki z różowym szafirem w szlifie serca - KLENOTA kolczyki z różowym szafirem w szlifie serca w białym złocie - KLENOTA

 

Na jakie uroczystości pasują różowe szafiry

Wiodącym trendem dla pierścionków zaręczynowych i obrączek ślubnych w 2019 roku stały się kolorowe kamienie szlachetne. Wybrały je na przykład Jennifer Lopez, Lady Gaga czy Victoria Beckham. A właśnie różowe szafiry są najczęściej wybieranymi kolorowymi kamieniami szlachetnymi.

Oprócz samego ślubu, biżuterię szafirową tradycyjnie przekazuje się również z okazji 5 i 45 rocznicy ślubu. Szafiry stanowią również idealny prezent urodzinowy dla osób urodzonych we wrześniu. Szafiry to też magiczne kamienie Byka i Bliźniąt. 

pierścionki z brylantami i różowym szafirem w różowym złocie - KLENOTA

Różowy szafir z perspektywy mineralogii

Z chemicznego punktu widzenia zarówno szafir, jak i rubin to tlenek glinu. Różowy szafir zawiera – poza odcieniem różu - także fiolet i pomarańcz oraz wszystkie inne odcienie pomiędzy nimi. Jednak różowo-pomarańczowe kamienie są raczej kategorią rzadkich, cenionych szafirów Padparadscha. Szafiry mogą mieć zarówno głębokie, jak i jaśniejsze odcienie; intensywność koloru kamienia wynika z ilości zawartego w nim chromu.

Szafiry powstają w skałach bogatych w aluminium i ubogich w krzem. Tworzą się w strukturach tabelarycznych, kolumnowych, bi piramidalnych i innych strukturach krystalicznych. Kamienie te często występują w parach. Szafiry są cenione w biżuterii nie tylko ze względu na swój kolor, ale także ze względu na szklisty połysk, białą rysę i twardość. Od szafiru twardszy jest tylko diament. Szafiry są również dość łatwe w pielęgnacji, są więc świetnym prezentem dla każdego. Pamiętaj tylko, aby unikać kwasów, ponieważ mogą one uszkodzić kamień.

 

różowy szafir - KLENOTA kolczyki z diamentami z różowym szafirem w białym złocie - KLENOTA

Szafiry i rubiny są bliskimi krewnymi – oba należą do korundów. Rubiny mają czysto czerwony kolor o różnej intensywności. W przypadku bardzo jasnych kamieni może dochodzić do niejasności czy są one jeszcze rubinami, czy już różowymi szafirami. Kręgi naukowe wciąż debatują na ten temat, więc światowe kryteria nie są jednolite. W kryteriach biżuterii KLENOTA wszystkie różowe korundy określamy jako szafiry.

bransoletka z różowym szafirem w różowym złocie 14k - KLENOTA

Jak i dlaczego nosić różowe szafiry

Ten piękny różowy kamień uosabia elegancję i naturalnie podkreśla kobiecą delikatność, kruchość i piękno. Kobiety na całym świecie kochają je za subtelność i romantyczną aurę. Dlatego też różowe szafiry stają się coraz bardziej popularną opcją na pierścionki zaręczynowe, a także prezenty na każdą okazję.

Ponadto różowe szafiry, jako jeden z niewielu kamieni szlachetnych, pasują do wszystkich odcieni skóry i mogą być z powodzeniem dopasowane do każdego stroju. Różowe szafiry pięknie komponują się z różowym złotem tworząc prawdziwie kobiecy, ujmujący klejnot - dający poczucie ciepła i subtelności. Natomiast białe złoto pięknie podkreśla kolor kamienia. Jak zawsze niezawodną kombinacją pozostanie oczywiście połączenie z czystymi diamentami!

Po otwarciu nowej kopalni na Madagaskarze różowe szafiry stały się bardziej przystępne, ale mimo to są wciąż dość rzadkie. Ich cena zależy od intensywności różowego koloru oraz  fioletowego odcienia. Mimo swej wyjątkowości są jednak nadal tańsze niż różowe diamenty. Różowe szafiry to idealny kompromis między luksusem, jakością i cenowym obciążeniem naszego portfela.

 

naszyjnik z zawieszką z różowym szafirem w białym złocie 14k - KLENOTA złote pierścionki z morganitem i różowym szafirem - KLENOTA

 

Jak wybrać odpowiedni kamień i jak się nim zająć

Podobnie jak inne kamienie szlachetne, różowe szafiry są zwykle poddawane obróbce cieplnej w celu usunięcia niepożądanych odcieni kolorów i złagodzenia nierówności. Obróbka kamienia za pomocą ciepła nadaje mu jedwabisty połysk i większą przejrzystość, tworząc klejnot, który zachowa swój blask przez wiele lat.

Kupując różowe szafiry, kierujemy się własnym wyborem i gustem. Szafiry, w przeciwieństwie do diamentów, nie mają ogólnie obowiązującej tabeli, która ściśle klasyfikowała by je do kategorii, które określają jakość (i cenę) według koloru. Dbamy o to, aby wszystkie kamienie, były wysokiej jakości. Dlatego też przeglądając naszą różową biżuterię z szafirami możesz śmiało wybierać kierując się osobistymi preferencjami.

Opieka nad szafirami nie jest tak trudna, jak w przypadku innych kamieni szlachetnych – a to dzięki twardości szafiru. Trudno go zarysować, ale z pewnością nie lubią szoków temperaturowych. Zalecamy zdejmowanie biżuterii podczas gotowania lub czyszczenia, aby chronić ją przed wstrząsami lub zabrudzeniem  Jeśli szafiry zaczną tracić swój blask - nie martw się - po prostu wyślij je do nas, a my przywrócimy im dawną świetność.

minimalistyczny pierścionek w różowym złocie 14k z różowym szafirem - KLENOTA

Różowe szafiry z całego świata

Przed 1990 r. różowe szafiry były uważane za niezwykle rzadkie. Kiedy jednak otwarto  kopalnię na Madagaskarze, różowe szafiry przedostały się do świata i do naszych serc. Większość różowych szafirów pochodzi z Madagaskaru, ale są też starsze kamieniołomy – na  Sri Lance, w Birmie i Afryce Wschodniej. Zasadniczo miejsce pochodzenia różowego szafiru nie wpływa na jego cenę.

Różowe szafiry cieszą się przychylnością angielskiej królowej Elżbiety II, która posiada szafirową broszkę z motywem kwiatowym. Miała ją na przykład na swoim bożonarodzeniowym przemówieniu w 2013 r. Grace Kelly, amerykańska aktorka, która poślubiła księcia Rainiera III, również lubiła różowe klejnoty. Jej kwiatowa biżuteria wciąż inspiruje jubilerów i złotników.

 

kolczyki sztyfty z różowym szafirem w 14k złocie - KLENOTA biżuteria KLENOTA