Perły Akoya spełniają praktycznie wszystkie wymagania pod względem tego, jak powinny wyglądać perły. Są symetryczne, lśniące i zachwycają subtelnymi odcieniami kolorów, których urok jest wręcz nieodparty. Dziś przyjrzymy się jednak bliżej ich właściwościom i odkryjemy, co kryje się za ich pięknem.

Pochodzenie pereł Akoya

Perły zawsze były niezwykle pożądanymi skarbami i oczarowały wielu władców. Ludzie cenili je już w starożytności i strzegli ich jako skarbu rodowego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. W niektórych miejscach na świecie były też wykorzystywane jako zapłata lub nagroda. W starożytnym Rzymie noszenie pereł było przywilejem zarezerwowanym jedynie dla wyższych klas społecznych, a niższe klasy nie mogły ich posiadać.

Ogromne zainteresowanie perłami sprawiło, że ludzie zaczęli poszukiwać sposobu na ich sztuczną kultywację. Pierwszy sukces został osiągnięty w 1893 roku, kiedy udało się wyhodować pierwszą perłę - była to właśnie perła Akoya. Hodowlę pereł zapoczątkował Japończyk Kokichi Mikimoto, który był synem producenta makaronów. Jako pierwszy wprowadził technologię umieszczania ciał obcych w małżach, co pozwoliło mu na owocną kultywację pereł.

kolczyki i pierścionek z perłą akoya w żółtym złocie - KLENOTA złote kolczyki z perłą akoya - KLENOTA

Co sprawia, że perły Akoya są tak unikatowe?

Niezależnie od tego, czy pochodzą z Japonii, Chin czy Australii, małże Akoya zawsze produkują mniejsze perły niż inne morskie małże. Kultywacja zaczyna się, kiedy poławiacze pereł znani jako Ama (którzy mogą nurkować na głębokość 10 m i wstrzymać oddech nawet przez 2 minuty) wyłowią ostrygi z farm położonych w zimnych wodach otaczających Japonię. Wówczas niewielki odłamek innej muszli jest skrupulatnie umieszczany wewnątrz ostrygi, a ostryga powraca na swoje miejsce. Ten odłamek staje się następnie jądrem perły, ponieważ ostryga podrażniana przez ciało obce zaczyna otaczać je masą perłową.

Zimna woda w tej części świata sprawia, że perły rosną wolniej, co z kolei przekłada się na ich bardziej zbite wnętrze i większy połysk. W porównaniu do pereł słodkowodnych, perły Akoya na pierwszy rzut oka mają wyższej jakości masę perłową, są bardziej gładkie, okrągłe i odznaczają się większym połyskiem. Perły Akoya są także rzadsze. Tylko 5% wyprodukowanych pereł ma zadowalającą jakość, wymaganą w przemyśle jubilerskim. Mówiąc krótko, są to perły przez wielkie P, a ich wysoka cena odzwierciedla najwyższą jakość.

perły akoya - KLENOTA

KSZTAŁT pereł jest uzależniony od kształtu jądra, które zostało umieszczone w muszli. W większość przypadków powinno być okrągłe (najbardziej popularne są idealnie okrągłe perły), ale inne kształty także mogą być wykorzystywane, na przykł owalny lub przypominający łzę. Specjalną kategorię tworzą perły Keshi, które nie posiadają jądra.

ROZMIAR pereł Akoya to około 7 mm, ale zbierane są także perły tak małe jak 2 mm oraz tak duże jak 11 mm. Oczywiście, cena perły rośnie wraz z jej wielkością i gładkością powierzchni. Ogromny wpływ ma na to także jej połysk.

KOLOR naturalnie występujących pereł Akoya waha się od srebrzyście białego i kremowego, poprzez elegancką szarość i niebieski, aż do delikatnych odcieni różu i złota. Jeśli kupują Państwo perły, zawsze powinni zostać Państwo uprzedzeni, czy były sztucznie zabarwione czy nie. Kolor perły zależy głównie od rodzaju ostrygi, a w szczególności od koloru jej macicy perłowej. Oprócz głównych kolorów, w perłach można dostrzec także tony dodatkowe. Mogą to być srebrny lub różowy na białych perłach, podczas gdy na kremowych dostrzegalne są złote tony. Na szaroniebieskich perłach widoczne mogą być bardziej wyraźne szare lub niebieskie odcienie. Warto jednak pamiętać, że połączenie bazowych i dodatkowych kolorów może być bardzo subtelne. Każda z pereł jest bowiem zupełnie oryginalna.

TWARDOŚĆ: Na skali twardości Mohsa, perły Akoya osiągają 2,5 lub 3, co umieszcza je pomiędzy najbardziej miękkimi minerałami. Porównują je z nimi, są tylko odrobinę twardsze od halitu, czyli soli kamiennej, i porównywalne z kalcytem.

luksusowy naszyjnik z pereł akoya - KLENOTA kolczyki z pereł - KLENOTA

Biżuteria z perłami Akoya

Perły Akoya są symbolem czystości i niewinności. To, co nas najbardziej w nich fascynuje, to różnorodność delikatnych kolorów, a także ich kształty, za sprawą których mogą ozdabiać wiele rodzajów biżuterii, od minimalistycznej aż po bardzo romantyczną i bogatą.

Wśród perłowej biżuterii najbardziej typowe są bransoletki oraz krótsze lub dłuższe sznury pereł, które tworzone są z pereł o podobnej średnicy i jakości. Wiele kobiet uważa, że są wręcz nieodłącznym elementem kolekcji biżuterii. Perłowe bransoletki i naszyjniki doskonale wyglądają także ze złotymi pierścionkami i kolczykami, które ozdabiają pojedyncze perły Akoya. Można je znaleźć w studiu KLENOTA, zarówno w klasycznych, romantycznych modelach, jak również w bardziej nowoczesnym designie. Jeśli poszukują Państwo wyjątkowej, ponadczasowej biżuterii, polecamy szczególnie bransoletki i kolczyki sztyfty.

złote bransoletki z prawdziwych pereł akoya - KLENOTA

Oczywiście na perłach można też polegać podczas specjalnych okazji. Dobrym pomysłem na inwestycję może być zestaw biżuterii marki KLENOTA z perłami Akoya. Z pewnością pięknie uzupełni każdy kobiecy strój biznesowy, a także sprawdzi się w dniu ślubu u panny młodej. Również kobiety lubiące minimalistyczny styl nie powinny rezygnować z pereł. Z pewnością szczególnie docenią proste modele, takie jak kolczyki sztyfty i proste łańcuszki z zawieszonymi na nich perłami, które są znacznie lżejszą wersją tej klasycznej biżuterii.

Perły Akoya pasują do wszystkich kolorów złota. Pięknie lśnią także u boku kamieni szlachetnych, zwłaszcza diamentów, które zachwycają swym wyglądem w tak dobranej parze. Te eleganckie, niezwykłe kolczyki lub wyrazisty pierścionek z pewnością przekonają Państwa do tego duetu.

Perły Akoya będą świetnym wyborem, jeśli szukają Państwo inspiracji na piękny i cenny prezent z okazji narodzin dziecka, ślubu lub rocznicy, a nawet ukończenia szkoły. Wszystko dlatego, że perły Akoya pasują do kobiet w każdym wieku. Nie przesadzaliśmy mówiąc, że są podstawą każdej kolekcji biżuterii.

Biżuteria z perłą Akoya w żółtym złocie 14k - KLENOTA Złote kolczyki z perłami dangle - KLENOTA

Jak dbać o perły Akoya

Dzięki odpowiedniej opiece, perły Akoya nigdy nie stracą swojego piękna. Mogą wydawać się bardzo delikatne w porównaniu z minerałami, ale będą cieszyć swoich posiadaczy, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Jak więc tego dokonać?

Przede wszystkim zalecamy ostrożność podczas ich noszenia. Perfumy czy lakiery do włosów im nie służą, a tym bardziej nie należy się z nimi kąpać. Powinni Państwo także uważać, by nie miały kontaktu z ostrymi przedmiotami i substancjami powodującymi korozję. Być może znana jest Państwu zasada: “perły zakładamy ostatnie, zdejmujemy pierwsze” - jeśli tak, dokładnie oddaje ona to, jak należy z nimi postępować. Zgadzamy się z tym w stu procentach. Powinni Państwo chronić je także przed kosmetykami, perfumami i innymi substancjami chemicznymi.

Inna rada mówi, aby nosić je regularnie. Perły kochają kontakt ze skórą. Nadaje im ona odpowiedniego natłuszczenia i nawilżenia, które przekładają się na piękny połysk. Jeśli z jakiegoś powodu perły muszą pozostać w szkatułce z biżuterią przez dłuższy czas, blask można im później przywrócić za pomocą odrobiny olejku z wiesiołka, którym zostaną delikatnie wypolerowane. Po ich dłuższym noszeniu, warto je także przetrzeć miękką, wilgotną ściereczką. Jeśli uległy mocniejszemu zabrudzeniu, można do ich czyszczenia użyć kropelki płynu do mycia naczyń dodanej do wody. Wystarczy je w niej zanurzyć na chwilę, lekko wypłukać, a potem pozwolić im wyschnąć, zanim zostaną schowane do szkatułki.

Naszyjnik z perłą w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Kilka interesujących faktów

  • W USA perły są tradycyjnym “kamieniem urodzeniowym” w czerwcu, w którym towarzyszą im kamień księżycowy i aleksandryt. Są też tradycyjnym prezentem na trzecią i trzydziestą rocznicę ślubu.
  • Znalezienie odpowiednich pereł do stworzenia naszyjnika czy zestawu to wymagająca praca. Wszystko dlatego, że perły na jednym sznurze powinny mieć tę samą jakość i podobne wszystkie parametry, takie jak wielkość, połysk, kolor i zdolność odbicia światła. Aby stworzyć jeden naszyjnik, należy przejrzeć tysiące pereł. Różnice w ich wielkości na jednym sznurze nie mogą bowiem przekraczać 0,5 mm.
  • Starożytni Grecy mieli piękny zwyczaj noszenia pereł podczas ślubów. Wierzyli, że perły przynoszą szczęście i miłość nowożeńcom, a także wszystkim, którzy założyli je na ceremonię zaślubin. A to oznacza, że praktycznie nie było ślubów bez pereł.
  • Interesujący jest fakt, że ostrygi z rodzaju Pinctada, dokładnie Pinctada fucata martensii oraz Pinctada imbricata fucata, które tworzą piękne perły Akoya, są najmniejszymi komercyjnie hodowanymi małżami. Mają zaledwie 2,5 - 3 cale (6,35 - 7,62 cm). Nazwa pereł pochodzi od japońskiej nazwy tych małży, brzmiącej właśnie Akoya.
  • Królowa Elżbieta II jest jedną z najbardziej znanych miłośniczek pereł. Perły Akoya były uwielbiane także przez wiele innych sławnych kobiet, na przykład przez Jacqueline Kennedy, Elizabeth Taylor czy też czarującą Audrey Hepburn. I oczywiście przez Coco Chanel, będącą ikoną mody, która sprawiła, że wiele kobiet jest przekonanych, iż bez naszyjnika z pereł po prostu nie można pokazać się na ważnych spotkaniach towarzyskich.
  • Obecnie perły Akoya są trzecimi najbardziej cennymi perłami kultywowanymi komercyjnie. Bez wątpienia zastanawiają się Państwo, które są od nich cenniejsze. Pierwsze miejsce zajmują perły z Południowego Pacyfiku, a drugie perły Tahitańskie. Jednakże nadal perły Akoya mają zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu popularności i nie spodziewamy się, by w najbliższym czasie miały opuścić podium.