Kiedy widzimy kobietę noszącą naszyjnik lub bransoletkę z białych pereł, najpewniej są to perły Akoya. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów pereł, ten jest obecnie najbardziej popularny. Mają piękny połysk, wysoką jakość i są dostępne nawet dla średniozamożnych osób ze względu na możliwość ich sztucznej hodowli.

Pochodzenie i rozwój pereł Akoya

Akoya są morskimi perłami, powstającymi głównie w Japonii, choć istnieją ich farmy również na terenie Chin, Południowej Korei, Wietnamu i Australii. Najstarszą hodowlaną perłą była właśnie perła Akoya, pochodząca z końca XIX wieku, której hodowcą był Kokichi Mikimoto z Japonii. Mikimoto sukcesywnie opracował metodę hodowli pereł, rozwijając ją do perfekcji. Założył firmę, która na rynku jubilerskim przetrwała ponad 100 lat.

Naszyjnik z pereł morskich Akoya - KLENOTA

Małże produkujące perły Akoya, niezależnie od tego, czy pochodzą z Japonii, Chin czy Australii, pozwalają na wyhodowanie pereł mniejszych, niż inne gatunki morskich mięczaków. Hodowla zaczyna się od poławiaczy pereł, nazywanych Ama (nurkują nawet na głębokość 10 m i wstrzymują oddech przez 2 minuty), którzy zbierają ostrygi z farm, znajdujących się w zimnym morzu otaczającym Japonię. Koralik, wycinany z muszli innego skorupiaka, jest następnie ostrożnie umieszczanyw małży, która wraca do wody. Ten koralik staje się „jądrem” powstającej perły, ponieważ podrażniając wnętrze mięczaka, zmusz go do produkcji masy perłowej, która pokrywa ciało obce.

Charakterystyka pereł Akoya

Zazwyczaj można ujrzeć perły Akoya, które są niemal perfekcyjnie okrągłe, śnieżnobiałe, mają piękny połysk. To także powód, dla którego znalazły się w biżuterii KLENOTA.

KOLOR naturalnych pereł Akoya obejmuje szereg odcieni, od śnieżnobiałego, poprzez biały z lekkim, różowym lub srebrnym zabarwieniem, aż do niebieskiego, żółtego i kremowego, z domieszką różu, srebra lub zieleni. Dlatego, jeśli kupują Państwo biżuterię z pereł, zawsze powinni zostać Państwo uprzedzeni, czy jest naturalnie zabarwiona.

KSZTAŁT pereł zależy od kształtu „jądra” włożonego do muszli. Zazwyczaj jest on okrągły (najbardziej pożądane są perfekcyjnie okrągłe okazy). Jednakże kształty takie jak kropla lub owal także mogą być wykorzystane. Wyjątkiem są jedynie perły keshi, które formowane są bez użycia „rdzenia”.

Zawieszka z białego złota z perłą Akoya - KLENOTA

ROZMIAR: perły Akoya z reguły mają około 7 mm średnicy, choć zbierane są w przedziale od 2 mm do wyjątkowo cennych, 11 mm. Oczywiście cena pereł wzrasta razem z ich wielkością. Cena uzależniona jest także od gładkości powierzchni oraz połysku.

POŁYSK jest jednym z najważniejszych czynników, pozwalających ocenić jakość pereł Akoya. Jest oceniany na podstawie tego, jak głęboko światło penetruje powierzchnię. Najbardziej cenne są te perły, które odbijają światło jak lustro.

Biżuteria z pereł Akoya i jak o nią zadbać

Bransoletki oraz długie i krótkie naszyjniki, które posiadają perły o podobnym rozmiarze i jakości, są najczęściej spotykanym rodzajem biżuterii. Wiele kobiet uważa, że egzemplarz takiej biżuterii musi znaleźć się w damskiej kolekcji. Idealnie pasuje on do złotego pierścionka lub kolczyków ozdobionych perłami Akoya, które także można znaleźć wśród biżuterii KLENOTA o tradycyjnych lub nowoczesnych kształtach. Jeśli szukają Państwo ponadczasowych, uniwersalnych dodatków, szczególnie polecamy bransoletki oraz kolczyki sztyfty.

Pierścionek z białego złota z perłą Akoya i diamentami - KLENOTA

Doradzamy jednocześnie ostrożność podczas noszenia pereł. Perfumy oraz lakier do włosów nie służą perłom, podobnie jak kąpiele. Należy także uważać, aby perły nie miały styczności z ostrymi przedmiotami lub substancjami mogącymi powodować ich korozję. Aby dobrze je zabezpieczyć, należy przechowywać perły w oddzielnym pudełku i zawsze delikatnie wytrzeć miękką ściereczką po całym dniu noszenia.

Biżuteria z perłami z pewnością nie powinna znajdować się jedynie w kolekcji starszej pani. Może być noszona przez dziewczęta oraz kobiety w każdym wieku, dodając elegancji do wszystkich strojów. Perły Akoya to prawdziwe morskie skarby, które przyozdobią kobietę, pokazując jej miłość i szacunek do piękna wykreowanego przez Matkę Naturę.

Złote wiszące kolczyki z perłą Akoya - KLENOTA