Tajemniczy szafir jest, podobnie jak rubin, odmianą korundu. Nazwa pochodzi z łacińskiego ‘Sappirus’, hebrajskiego ‘Sapire’, co oznacza „niebieski”. W czasach starożytnych był bardzo popularna jako element imperialnej biżuterii. Wspomina się o nim również w wielu legendach.

Tradycyjnie, 45. rocznicę ślubu nazywa się szafirowym ślubem. Szafirowy pierścionek i pasujące kolczyki lub zawieszka to świetny pomysł na prezent nie tylko przy tej okazji, ale kiedykolwiek, kiedy chcesz wyrazić swoją miłość.

Kolczyki z 14-karatowego złota z szafirem i diamentami - KLENOTA złoty naszyjnik i kolczyki z szafirem - KLENOTA

Szafiry w legendach i historii

Persowie wierzyli, że Ziemia jest wsparta na wielkim szafirze, a błękit nieba w atmosferze jest jego odbiciem. Jedna z legend ze Sri Lanki opowiada historię człowieka, który był doskonałym łowcą. Polował z bumerangiem i zakochał się w gwieździe, którą podziwiał na niebie każdego wieczoru. Kiedy pewnego wieczoru zwierzę zaatakowało myśliwego, użył bumerangu i uderzył w gwiazdę, która spadła u jego stóp w formie kamienia. Miał lśniący niebieski kolor z niebiańskim odbiciem gwiazdy. Tak powstał szafir gwiaździsty.

W Azji do dziś używana jest specjalna nazwa szafiru dla odpowiedniego wariantu kolorystycznego. Na przykład, nilamani to nazwa niebieskich klejnotów, jalneelam to kamienie o barwie jasnoniebieskiej wody, a indranila to ciemnoniebieskie szafiry. Szafir padparadża (nazwa oznacza „kwiat lotosu”) o wyjątkowej różowej barwie związany był w Hinduizmie z najwyższą kastą, braminami, których miał chronić.

naszyjnik i kolczyki z diamentami i szafirem - KLENOTA

Szafir jest symbolem wierności, uczciwości i prawdy. Przez wieki ludzie wierzyli, że przynoszą spokój i mądrość. Chronią użytkownika, a ich ochrona jest uważana za tak silną, że pozostaje nawet po zdjęciu kamienia.

Czarujące barwy i właściwości szafiru

Korund jest minerałem o pełnej barwie kolorystycznej. Szafiry są zazwyczaj niebieskie; wszystkie nie-niebieskie kamienie są tak zwanymi fantazyjnymi (fancy) szafirami, z jednym wyjątkiem. Gorąco dyskutowanym wyjątkiem jest czerwony rubin. Wyszkoleni gemologolodzy nie mogą się zgodzić, czy różowy korund należy nazwać różowym szafirem, czy jasnoczerwonym rubinem. W ofercie KLENOTA znajdziesz różowe szafiry.

różowy szafir - KLENOTA kolczyki z różowym szafirem i diamentami - KLENOTA

Najbardziej cenione są niebieskie szafiry. Szafiry wyróżniają się spośród innych minerałów dzięki ich kolorowi i twardości. Jeśli kochasz niebieskie kamienie, szafir jest idealnym wyborem. Jednak oferta tego klejnotu nie obejmuje jedynie miłośników lazuru, ponieważ występuje w wielu wariantach kolorystycznych (również wielokolorowych). Kamienie szlachetne odmiany innej niż niebieska nazywane są fantazyjnymi (fancy).

Niektóre z najdroższych wariantów szafirów mają kolor łososiowy, różowo-pomarańczowy i różowy, nazywane są szafirami padparadża. Szafiry te są wyjątkowe ze względu na ich stosunek różu i pomarańczy, nie ma dwóch takich samych szafirów padparadża. Istnieje zasada, że ​​im bardziej intensywny i żywy jest odcień kamienia, tym wyższa cena. Ale także im czystszy kamień, tym droższy. Ponieważ szafiry są lekkie, widoczne są w nich wszelkie niedoskonałości. Dlatego nabywca często staje przed dylematem, czy chce uzyskać większą czystość, czy bardziej żywy kolor. A unikalne kolory często wygrywają. Cięcie również zasługuje na uwagę, w wielu przypadkach jest asymetryczne ze względu na brak surowca odpowiedniego do cięcia.

wisiorki z niebieskim i różowym szafirem - KLENOTA

Według informacji Gemval cena szafirów wzrosła o 38% w ciągu ostatnich 10 lat. Duże szafiry są traktowane jako inwestycje, a cena karata (0,2 g) może wynosić około 160 tysięcy złotych.

Jak wybrać szafirową biżuterię i jak o nią dbać?

Dbałość o szafiry jest dość łatwa dzięki ich twardości. Trudno jest zarysować szafir, ale kamień ten zdecydowanie nie lubi szoków temperaturowych. Niebieskie szafiry świetnie wyglądają w połączeniu z białym i żółtym złotem. Ostatnio wzrosła popularność szafirowej biżuterii ze złota różowego. Kolorowe złoto w połączeniu z niebieskim blaskiem szafiru tworzy ciepłą, elegancką kompozycję.

Szafiry można łatwo zastąpić szkłem, cyrkoniami lub syntetycznym spinelem. Ponadto etykiety kolorowych wariantów lub syntetycznych szafirów i innych kamieni mogą być mylące. W nazwach handlowych często używa się nazwy kamieni dla lepszego wyobrażenia odcienia koloru, należy sprawdzić, czy kamień określony taką nazwą jest oryginalny.

szafirowy naszyjnik z 14-karatowego złota - KLENOTA

Modyfikacja szafirów

Kolor szafiru i jego struktury można zmodyfikować w laboratorium. Najczęściej odbywa się to przez wyżarzanie (żółte i pomarańczowe szafiry), chemiczne utlenianie / redukcję (niebieskie szafiry) lub promieniowanie. Metody te są akceptowane w produkcji biżuterii, ale obniżają cenę kamienia. Większość szafirów dostępnych obecnie na rynku jest zmodyfikowana w ten sposób. Naturalne kamienie o pięknym niebieskim odcieniu są niezwykle rzadkie, a ich cena jest bardzo wysoka.

Oprócz modyfikowanych kamieni, na rynku dostępne są również syntetyczne szafiry produkowane w laboratorium. Pierwszy syntetyczny szafir został stworzony w 1907 r. Za pomocą tzw. Procesu Verneuila (wykorzystywany jest również do produkcji pięknych stożków korundowych). Takie szafiry są dość trwałe i tanie, a można je odróżnić od naturalnych kamieni szlachetnych jedynie używając do tego celu mikroskopu.

pierścionek z szafirem i diamentami - KLENOTA

Do biżuterii KLENOTA z szafirami kupujemy kamienie szlachetne tylko ze zweryfikowanych i jeśli to możliwe, lokalnych, źródeł. Gwarantujemy autentyczność szafirów, za darmo przy każdym zakupie biżuterii otrzymasz certyfikat autentyczności.

Szafiry z naukowego punktu widzenia

Z chemicznego punktu widzenia szafir jest tlenkiem glinu. Szafir może występować w wielu odmianach barwnych w zależności od rozłożenia i natężenia poszczególnych pierwiastków. Niebieskie szafiry zawdzięczają swój kolor tytanowi i żelazu swobodnie rozproszonym w kamieniu. Jeśli do tego dojdą inkluzje, kamień zabarwiony jest na różowo. Szafiry padparadża oprócz tytanu i żelaza zawierają głównie chrom. Pierwiastkami mającymi wpływ na fantazyjne kolory szafirów są miedź, chrom, wanad i magnez.

Jeśli chodzi o twardość, od szafiru twardszy jest tylko diament. Szafir charakteryzuje się szklistym blaskiem. Tworzy tabelaryczne, kolumnowe, bipiramidalne i inne struktury kryształów. Często tworzy struktury bliźniacze. Powstaje w skałach bogatych w aluminium i ubogich w krzem. Może być uszkodzony przez kwas solny i gorący stężony kwas siarkowy lub kwas fosforowy.

Bransoletka z 14-karatowego złota z szafirem - KLENOTA Bransoletka z 14-karatowego złota z szafirem - KLENOTA

W szafirach i rubinach można zobaczyć ciekawy efekt nazywany asteryzmem (star effect). Jest to efekt optyczny, wynikający ze struktury kamienia, w którym światło odbija się tworząc efekt sześcioramiennej gwiazdy.

Skąd pochodzą szafiry

Najpopularniej szafiry występują na Sri Lance, w Birmie oraz Kaszmirze. To właśnie ze Sri Lanki pochodzą najdroższe szafiry padparadża. Kamienie o mniejszej wartości można znaleźć również w Tajlandii i Kambodży. Szafiry australijskie i wschodnioazjatyckie mają niższą cenę, ponieważ mają niepożądane zielonkawe odcienie. Afrykańskie kamienie można odróżnić ze względu na ich brązowawe odcienie.

elastyczne bransoletki z szafirem i diamentami - KLENOTA opakowanie na prezent - KLENOTA

Słynne szafiry

Szafiry są również bardzo popularne wśród celebrytów. Na przykład księżna Diana nosiła pierścionek zaręczynowy z szafirem. Teraz należy do księżnej Kate, żony księcia Williama. Najbardziej znany niebieski szafir na świecie nazywa się Gwiazdą Indii i został wydobyty na Sri Lance 300 lat temu. Jest to szafir 536-karatowy (około 100 g), który obecnie znajduje się w amerykańskim muzeum nauki. Jakiś czas temu został stamtąd skradziony przez złodzieja, Jacka Murphy'ego, ale ostatecznie został znaleziony dwa miesiące później.

W starożytności szafiry były często używane do produkcji miniaturowej. Słynnym przykładem jest Szafirowy Budda - miniatura Buddy znajdująca się w świątyni w Bangkoku.

Największy szafir padparadża pochodzi ze Sri Lanki. Można go zobaczyć w muzeum nauki w Nowym Jorku, a rzeczywiście jest to rekordowy szafir: waży 100,18 karatów (około 20 gramów).