Czy doświadczyliście już tej wyjątkowej chwili, którą wieńczy magiczne słowo „tak”?  Czy w pudełku błyszczy już klejnot, wyraz miłości i symbol mówiący, że resztę życia chcecie spędzić razem? Doradzimy Ci, na który palec wsunąć pierścionek w dniu zaręczyn i co z nim zrobić po ślubie. Opowiemy też o historycznym pochodzeniu zaręczynowej tradycji oraz jej znaczeniu.

Trochę historii

Początki tradycji pierścionków zaręczynowych sięgają okresu starożytnego Egiptu. Jednak w tamtych czasach, a także później - w starożytnym Rzymie, wciąż była to tradycja, która nie miała romantycznego ducha dzisiejszych zaręczyn i ceremonii małżeńskich. Pierścień sugerował, że komuś jest oficjalnie obiecana dziewczyna lub kobieta i już do kogoś należy.

Pierścionek zaręczynowy z brylantem z białego złota - KLENOTA

Symbolika

Kształt koła symbolizuje wieczną, bezkresną miłość. Oznacza również, że wszystko na świecie jest ze sobą zharmonizowane, a ludzie łączą się ze sobą poprzez cudowny zbieg okoliczności.. Ważny jest również otwór pierścienia, ponieważ jest to rodzaj „bramy”, przez którą przechodzi się do czegoś nowego - jest to ściśle związane z zaręczynami i późniejszym małżeństwem.

Jak diamenty znalazły swoją drogę do pierścionków zaręczynowych?

W odległej przeszłości pierścionki były zwykłymi krążkami wykonanymi z niezbyt trwałych materiałów. Używano na przykład różnych rodzajów traw, rzeźbionego drewna czy skóry. Później zaczęto stosować metale: żelazo, srebro i złoto. Pierścienie zaczęły wyglądać podobnie do tych, które znamy dzisiaj. Obecnie najpopularniejszym wyborem zaręczynowym jest złoty pierścionek z jednym, centralnym diamentem.

Pierścionek zaręczynowy z brylantem w białym i żółtym złocie - KLENOTA

Pierwszy diamentowy pierścionek zaręczynowy został przekazany Marii z Burgundii, narzeczonej arcyksięcia Maksymiliana z Austrii, w 1477 r. Klejnot ten stał się popularny wśród osób z wyższych sfer. Później, gdy w XIX wieku odkryto kopalnie diamentów, pierścionki zaręczynowe z tym kamieniem szlachetnym stały się dużo bardziej popularne. Silna pozycja tego typu pierścionków została dodatkowo wzmocniona dzięki kampanii marketingowej De Beers z 1947 r. Jej hasło brzmiało: Diamonds Are Forever (Diamenty są wieczne)

W poszukiwaniu tego właściwego

Mówi się, że ile ludzi – tyle zdań. Dlatego dzisiejsza oferta pierścionków zaręczynowych jest naprawdę szeroka. Miłośnicy tradycji sięgają po złoto i diamenty. Kto woli klasyczne piękną w nowoczesnej odsłonie, znajdzie je w pierścionkach w stylu halo. Minimaliści też znajdą coś dla siebie. W naszym atelier KLENOTA z przyjemnością pomożemy Ci zaprojektować pierścionek zaręczynowy, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

Pierścionek zaręczynowy z szafirem i brylantami z białego złota - KLENOTA

Na którym palcu noszony jest pierścionek zaręczynowy?

Chociaż tradycje mogą się różnić w różnych częściach świata, pierścionek zaręczynowy jest zwykle noszony na lewym palcu serdecznym. Starożytni Rzymianie wierzyli, że z tego palca aż do serca prowadzi tak zwana żyła miłości. I mimo że współczesna anatomia człowieka obaliła istnienie takiej żyły, pierścionek pozostał na swoim miejscu. Wynika to także z bardziej praktycznych powodów – w tym miejscu pięknie wygląda, a przy tym nie ulegnie łatwo uszkodzeniu. Pozostanie więc równie piękny, jak w dniu zaręczyn.

Pierścionek zaręczynowy Halo z brylantami w białym złocie - KLENOTA

A co z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?

Jeśli kobieta nie chce zrezygnować z pierścionka zaręczynowego nawet po ślubie, istnieje kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić:

Popularną opcją jest noszenie zarówno pierścionka jaki i obrączki na tym samym palcu. Jeśli planujesz to zrobić, dobrze przemyśl wybór obrączki.

Połączenie diamentowego pierścionka zaręczynowego i obrączki z białego złota - KLENOTA

Pierścionek zaręczynowy można też przesunąć na inny palec lewej ręki. Najczęściej wybierany jest tutaj środkowy palec. Jeśli zdecydujesz się na tą opcję, rozważ dostosowanie rozmiaru pierścionka do wybranego palca.

Pierścionek zaręczynowy z brylantem z białego złota - KLENOTA

Ostatnią opcją jest noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym prawej ręki, rezerwując lewy tylko dla obrączki.

Złoty pierścionek zaręczynowy z brylantem - KLENOTA

Oświadczyny to początek czegoś nowego. Pierścionek zaręczynowy uwieczni ten cudowny moment w pamięci. Pragniemy, aby twój związek rozwijał się ciągle we właściwym kierunku i  żeby zawarcie małżeństwa dodatkowo wzmocniło wspólne zaangażowanie w stosunku do siebie nawzajem.

Połączenie złotego pierścionka zaręczynowego i obrączki - KLENOTA