Wybierając nowy naszyjnik, należy podjąć decyzję nie tylko względem jego wyglądu, rodzaju metalu, zawieszki, kamienia szlachetnego czy pereł, które go tworzą. Z praktycznego punktu widzenia i patrząc na kwestię wygody noszenia, należy zwrócić uwagę na długość łańcuszka, która powinna korespondować z potrzebami i wyobrażeniami noszącej go osoby. Nasz mały przewodnik opowie Państwu o wszystkich tych kwestiach i podpowie, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Naszyjniki wykonane z białego złota z szafirem, akwamarynem i diamentami - JEWEL

Najpopularniejsze długości łańcuszków

Najczęściej spotykane długości łańcuszków wynoszą 42 albo 45 cm. U kobiet średniego wzrostu są to długości optymalne, które ładnie układają się na dekolcie. Panie lubiące nieco dłuższe naszyjniki, które kończą się na klatce piersiowej, powinny z kolei wybrać długość 60 cm. Łańcuszki dla dzieci zazwyczaj mają 38 cm. 

Obecnie dużą popularnością cieszą się chokery, czyli łańcuszki, które ściśle okalają szyję. Najczęściej mają one długość 35 cm. Naszyjniki Sautoir także wracają do mody. Ich długość zaczyna się od 80 cm, przy czym występują one w formie łańcuszka, ozdobionego charakterystycznym wisiorkiem, albo długiego sznura pereł. Dość często są noszone jednocześnie z innymi rodzajami biżuterii, ozdabiającej szyję.Złote naszyjniki i wisiorki z zawieszkami diamentowymi - KLENOTA

Od czego zacząć? Od swojej szyi

Na samym początku należy uważnie przyjrzeć się swojej szyi, zmierzyć ją i zastanowić się, jaka długość naszyjnika podkreśli jej zalety, a jaka ukryje ewentualne niedoskonałości.

Chokery powinny być 5 cm dłuższe niż obwód szyi. Będą ją ładnie akcentować jeśli jest długa i szczupła. Dłuższe naszyjniki (mające 50 albo 60 cm długości, a także w typie sautoir) optycznie wydłużą krótszą bądź szerszą szyję. Ładnie podkreślą obojczyki, a także odwrócą uwagę od ewentualnych zmarszczek albo innych niedoskonałości znajdujących się na szyi. Posiadając masywniejszą szyję najlepiej będzie dobrać mniejszy naszyjnik, na przykład z kolekcji minimalistycznej biżuterii (taki jak subtelny łańcuszek z białego złota), gdyż większy mógłby za bardzo zwrócić uwagę.

Złote naszyjniki i łańcuszki do zawieszania - KLENOTA

Ważny jest kształt twarzy i proporcje ciała

Następnie należy skupić się na twarzy, jak również na swojej figurze. Ludzie z owalnymi twarzami mogą sobie pozwolić na łańcuszki o dowolnej długości, podczas gdy osoby o podłużnej twarzy lepiej prezentują się z krótszymi. Z drugiej strony, krótkie naszyjniki albo chokery nie są najlepszym wyborem dla tych, którzy mają okrągłe oblicze. Są za to popularne wśród osób o sercowatej twarzy.

Następnie należy wziąć pod uwagę swój wzrost i zastanowić się, gdzie łańcuszek powinien się kończyć, gdyż automatycznie zwróci on uwagę na ten obszar. Dla osób mających około 160 cm wzrostu, najlepsza będzie długość 60 cm. Wyżsi ludzie mogą wybierać zarówno krótsze, jak i dłuższe naszyjniki. Osoby o pełniejszej figurze powinny wybierać naszyjniki o długości od 45 do 55 cm - dłuższe mogą nie układać się dobrze na szyi, a końcowy efekt najpewniej nie będzie spełniał ich oczekiwań.

Złoty łańcuszek i naszyjnik - KLENOTA

Pora przemyśleć, jak i gdzie będzie noszony naszyjnik

Najbardziej uniwersalna długość, które pasuje do większości ubrań i niemal każdej osoby, to 42 albo 45 cm.

W przypadku krótszych naszyjników, szyja i obojczyki muszą być wyeksponowane. Taka biżuteria pasuje najlepiej do dekoltu w kształcie litery V, opadających rękawów bluzki albo topu bez ramiączek. Nie będzie jednak odpowiednia podczas noszenia golfów.

Złoty łańcuszek z kulką i naszyjnik z perłą - KLENOTA

Naszyjniki pomiędzy 50 a 60 cm długości doskonale pasują do bardziej formalnych, biznesowych strojów. Jeśli jednak wybierzemy je starannie, mogą sprawdzić się również jako dodatek do prostych, codziennych strojów.

Długie sautoiry albo sznury pereł dłuższe niż 80 cm będą idealnie pasować do golfów, a także do wieczorowych kreacji na specjalne okazje. Dzięki różnym wzorom, niektóre z nich mogą zostać dobrane także do innych stylizacji. Na przykład długi łańcuszek z zawieszką, która czerpie inspirację z natury, będzie pasował do letniej sukienki z bardzo głębokim dekoltem.

Złote łańcuszki w różnych długościach - KLENOTA

Proste złote łańcuszki są bezpiecznym wyborem niezależnie od długości. Można dodać do nich interesujące, ulubione wisiorki, lub wykorzystać je jako jeden z elementów biżuterii łączącej wiele różnych motywów.

Kluczem w wyborze odpowiedniej długości łańcuszka jest dobra znajomość swojego wyglądu, skupienie się na cechach, które mają być zaakcentowane i ostrożne rozważnie tego, w czym dana osoba będzie czuła się najlepiej. Dbając o te szczegóły podczas wyboru naszyjnika będą mieć Państwo pewność, że zawsze będzie prezentował się idealnie, akcentując naturalne piękno i przykuwając uwagę otoczenia w pozytywny sposób.

Złote naszyjniki z brylantami - KLENOTA