Kolorowe diamenty - wyjątkowo rzadkie i piękne, stworzone przez Matkę Naturę i gotowe błyszczeć w niesamowitej biżuterii. Są jednymi z najrzadszych obiektów na naszej planecie i mogą być uważane za wyjątkową “niszę” na rynku biżuterii. Ich szerokie spektrum kolorystyczne, zawierające także nietypowe odcienie, jest szczególnie oczarowujące.

Kolorowe diamenty w biżuterii KLENOTA

Naturalne, lśniące, kolorowe diamenty to prawdziwa rzadkość - są wyjątkowo drogie, nawet, jeśli mają małe rozmiary. Jednakże niektóre z diamentów, które są wydobywane, mogą mieć bardzo wyrazisty, mocny kolor, a jednocześnie niewielkie zadrapania i nierówności. Aby ich piękno mogło być w pełni wyróżnione, istnieje możliwość pogłębiania go i wydobycia, a diamenty takie nazywamy “treated” (modyfikowane). W studiu jubilerskim KLENOTA także oferujemy modyfikowane diamenty. Mają wszystkie pożądane właściwości diamentów - piękny połysk, twardość i wyjątkowe kolory, ale, w porównaniu z naturalnymi kolorowymi diamentami, są znacznie łatwiej dostępne.

W naszej kolekcji biżuterii KLENOTA z kolorowymi diamentami mogą znaleźć Państwo unikatowe egzemplarze, które zachwycą każdą kobietę. Kolorowe diamenty to oryginalny prezent, ponieważ są rzadkie, a ich barwa może odzwierciedlać osobowość noszącego.

W naszym studiu jubilerskim, oprawiamy je w białe, żółte i różowe złoto. Przykładamy dużą wagę do każdego elementu, który tworzymy - co można ocenić gołym okiem. Jeśli są Państwo niepewni, co powinni kupić, nasi doświadczeni jubilerowie z chęcią pomogą i doradzą, jak dbać o biżuterię. 

Naszyjniki z 14-karatowego białego złota z diamentami - KLENOTA Naszyjnik z 14-karatowego białego złota z niebieskim diamentem - KLENOTA

Historia kolorowych diamentów

Pierwszy system klasyfikacji diamentów ze względu na kolor datowany jest na VI wiek. Pojawił się w Indiach i był związany z systemem kastowym. Diamenty służyły tam jako symbol stanu społecznego. Członkowie najwyższej kasty księży i Brahmini mieli pozwolenie na noszenie diamentów “białych jak muszla, kwiat lotosu lub kryształ”, innymi słowy białych lub bezbarwnych. Właściciele ziemscy i wojownicy mogli zakładać diamenty “brązowe niczym oczy zająca”. Trzecia kasta, w której znajdowali się między innymi kupcy, mogła posiadać diamenty “o barwie płatków kadla”, czyli żółtych kwiatów. Dla najniższej kasty pozostawały diamenty “w kolorze oksydowanego miecza”, czyli szare lub czarne. Królowie z kolei mieli absolutną wolność wyboru. Dzisiaj system kolorystycznej klasyfikacji jest mniej poetycki, ale bardziej wyszukany. Nawet najmniejsza różnica w tonie może zrobić wielką różnicę w finalnej cenie klejnotu. Niektóre kolorowe diamenty znane są w historii jako najdroższe klejnoty świata, jak na przykład słynny niebieski diament Hope (Nadzieja).

Wszystkie kolory tęczy

Kolorowe diamenty do prawdziwa rzadkość w naturze. Dowodem na to jest fakt, iż odnotowuje się je tylko w 0,1% światowej produkcji diamentów. Wyjaśnieniem tego jest chemiczny punkt widzenia. Bezbarwne diamenty są jedynymi klejnotami, które posiadają wyłącznie jeden pierwiastek, czyli węgiel. Jego atomy połączone są stosunkowo silnymi wiązaniami, o regularnej, krystalicznej sieci. Alchemia pojawia się, kiedy inne pierwiastki lub czynniki nadające kolor zaczynają odgrywać rolę. Diamenty mogą dzięki nim przybrać wszystkie kolory. Nazywane są często “fantazyjnymi” kolorowymi diamentami lub w skrócie po prostu fantazyjnymi diamentami (diamentami “fancy”).

pierścionki z żółtego 14-karatowego złota z diamentami - KLENOTA

Kategorie i rankingi kolorowych diamentów 

W przypadku bezbarwnych diamentów, choćby najbledszy odcień uważany jest za wadę. Dlatego wartość diamentu spada, kiedy intensywność koloru wzrasta. Jednakże w przypadku kolorowych diamentów jest dokładnie odwrotnie i najważniejszym kryterium oceny jest kolor. Oceniamy go na podstawie trzech parametrów: zabarwienia (głównego koloru oraz ewentualnego drugiego), tonu (jaśniejszego lub ciemniejszego) oraz nasycenia (intensywności głównego koloru).

Zabarwienie

W całości wyróżniamy 27 różnych odcieni kolorowych diamentów (według GIA tylko kilka z nich jest głównymi kolorami, a pozostałe to ich połączenie). W opisie diamentu, jego dominujący kolor zawsze wspominany jest na końcu.

   

Ton i nasycenie

Ton i nasycenie diamentu decydują o jego przynależności do konkretnej kategorii (od najlżejszego do najmniejszego koloru): Faint, Very Light, Light, Fancy Light, Fancy, Fancy Intense, Fancy Vivid, Fancy Dark, Fancy Deep. Im bogatszy i bardziej nasycony jest kolor kamienia, tym jest cenniejszy. Przykładowo, jest znacząca różnica pomiędzy intensywnością i ceną w przypadku diamentów Fancy Light i Fancy Vivid. Jednakże tabela klasyfikacji nie wystarczy do określenia ceny diamentu, ponieważ na jej ostateczną wysokość wpływa całość tego, jak się prezentuje. Co ciekawe, nie wszystkie kolory pojawiają się we wszystkich intensywnościach. Głębokie różowe i niebieskie odcienie są trudne do uzyskania i najcenniejsze. Średnio- i ciemnozielone klejnoty o średnim nasyceniu także są rzadkie. Intensywność zabarwienia może być czasem także zależna od jego wysokości. Jeśli szlif jest wyższy, światło może głębiej penetrować wnętrze kamienia, a kolor wydaje się bogatszy.

Niebieskie diamenty

Kolor niebieskich diamentów to wynik obecności atomów boru i azotu w strukturze kryształu. Im więcej boru, tym bogatszy kolor. Diamenty o niebieskim zabarwieniu są wyjątkowo rzadkie i ich cena będzie prawdopodobnie wzrastać, aż do momentu odnalezienia nowych złóż. Najważniejsz kopalnie, w których są odnajdywane, znajdujące się w Południowej Afryce (Cullinan) osiągnęły już swój limit i produkcja naturalnych niebieskich diamentów się zmniejsza.

Pierścionek z 14k złota z niebieskim diamentem - KLENOTA pierścionek z niebieskim diamentem - KLENOTA

Różowe diamenty 

Diamenty o delikatny, różowym zabarwieniu znajdują się na szczycie “diamentowej piramidy”. Są jednymi z najrzadszych i podobnie jak niebieskie, mają bardzo wysoką cenę. Największe ich złoże znajduje się w Australii, w kopalni Argyle, która dopiero co ogłosiła, iż kończy wydobycie (dane z listopada 2020). Unikatowość różowych diamentów wynika z tego, iż ich kolor nie jest wynikiem dodatku żadnego innego pierwiastka. Pochodzi z przeobrażenia wewnętrznej struktury sieci krystalicznej. W wyniku wysokich temperatur i ciśnienia, które są niezbędne do powstania diamentu, niektóre atomy węgla są wypychane ze swoich naturalnych miejsc, co powoduje powstanie zabarwienia.

   

Zielone diamenty

Zielone diamenty to ciekawa inwestycja, ponieważ bardzo mało osób je posiada. Zieleń to rzadki i bardzo tajemniczy kolor, a w przypadku diamentów jest wynikiem promieniowania radioaktywnego, które działało na nie przez miliardy lat. W wyniku tego oddziaływania, atomy węgla przesunęły się ze swoich naturalnych miejsc w sieci krystalicznej. W efekcie diament absorbuje i emituje światło w różnych kierunkach, co odbieramy jako zieleń. Im dłużej diament był napromieniowywany, tym intensywniejszy jego kolor. Nie musimy się jednak obawiać: zielone diamenty nie są radioaktywne. Inną ciekawostką, która ich dotyczy, jest sposób sprawdzania ich autentyczności. Szlifierze pozostawiają niewielki kawałek kamienia nieoszlifowany - to jedyny sposób, by z całą pewnością ocenić ich naturalne pochodzenie. Zielone diamenty mogą posiadać wiele drugorzędnych odcieni, a najbardziej pożądany z nich to niebieski. Uzyskiwany w ten sposób zielono-niebieski odcień (cyan) jest wyjątkowo rzadki.

Jednym z najbardziej znanych zielonych diamentów jest "Dresden Green Diamond" (Drezdeński Zielony Diament), który waży 41 karatów (8,2 g). Ten unikat przechowywany jest niedaleko od Pragi, w jednym z najbogatszych skarbców w Europie, znajdującym się w Dreźnie. 

pierścionki z 14k złota z zielonym diamentem - KLENOTA zielone diamenty - KLENOTA

Żółte diamenty

Wśród diamentów fancy te o żółtym zabarwieniu są stosunkowo popularne i w przeciwieństwie do innych odcieni, są też częściej używane w jubilerstwie. Sprzedawane są czasem pod nazwą “kanarkowych”. Ich kolor to wynik obecności azotu. Im więcej tego pierwiastka w strukturze, tym bardziej intensywny jest kolor diamentu. A jeśli diament osiągnie kategorię Fancy Intense lub Fancy Vivid, jego wartość diametralnie wzrasta. Żółte diamenty nie są aż tak bardzo stabilnym towarem, jak ich niebiescy, różowi czy czerwoni kuzyni, dlatego w czasach kryzysu ich cena często spada.

Pierścionek z 14k złota z żółtym diamentem - KLENOTA żółte diamenty - KLENOTA

Pomarańczowe diamenty

“Czyste” pomarańczowe diamenty posiadają kolor zidentyfikowany przez GIA jako samodzielny odcień, nawet jeśli powstał z kombinacji dwóch kolorów podstawowych: żółtego i różowego. Czyste pomarańczowe diamenty, pozbawione kolorów pobocznych, są stosunkowo rzadkie i są niemal tak cenne, jak czerwone. Diamenty, w których jeden z odcieni przeważa, są bardziej popularne. Nazywamy je wówczas różowo-pomarańczowymi lub żółto-pomarańczowymi. Również w ich przypadku azot jest odpowiedzialny za kolor, jednak w przypadku pomarańczowych klejnotów atomy azotu są inaczej rozmieszczone, niż w innych kolorowych odmianach. W efekcie absorbuje niebieską i żółtą składową światła, dzięki czemu diament uzyskuje pomarańczowy kolor. Klejnoty w tym odcieniu, sklasyfikowane jako Vivid lub Deep mają najwyższą wartość.

Fioletowe i purpurowe diamenty

Istnieje specjalna kategoria purpurowych i fioletowych diamentów, które powstały z połączenia podstawowych kolorów - niebieskiego i szarego dla uzyskania fioletu oraz czerwonego i różowego w przypadku purpurowych. Czyste fioletowe diamenty są bardzo rzadkie w naturze i zawsze mają małe rozmiary. Ich kolor jest wynikiem obecności wodoru w strukturze krystalicznej, choć wciąż do końca nie wiadomo, jak wpływa on na powstanie koloru. Większość tych diamentów pochodzi z kopalni Argyle, która niedawno zakończyła wydobycie, przez co ich cena może wzrosnąć. Purpura jest zazwyczaj drugorzędnym kolorem, a czyste, purpurowe klejnoty należą do rzadkości. Często są jeszcze bardziej cenne, gdy dominuje w nich różowy odcień. Zazwyczaj nie przekraczają wagi 2 karatów. Dlatego podczas szlifowania zadaniem szlifierza jest zachowanie tak dużego kamienia, jak to tylko możliwe. Prowadzi to do powstawania niestracyjnych, ciekawych szlifów.

Czarne diamenty

Nie można zapominać także o czarnych diamentach, nazywanych carbonado, pomimo że różnią się od pozostałych pod wieloma względami. Początkowo były używane przede wszystkim w przemyśle, jednak z czasem ich urok został odkryty przez jubilerów. Jednak w tym przypadku określenie “diament” może być nieco mylące. Carbonado to mieszanina diamentu, grafitu i amorficznego węgla, przy czym to grafit odpowiedzialny jest za czarny kolor. Podziwiamy je za ich luksusowy wygląd i metaliczny połysk. W przeciwieństwie do klasycznych diamentów, nigdy nie są przezroczyste. 

Pierścionek z 14k złota z czarnym diamentem - KLENOTA czarne diamenty - KLENOTA

Szampańskie diamenty

Biżuteria z szampańskimi diamentami także znalazła się w kolekcji KLENOTA. Te delikatne i eleganckie kamienie są rodzajem brązowych diamentów z żółtym lub pomarańczowym odcieniem. Ich kolor także może być spowodowany przez obecność azotu. Im więcej azotu, tym bogatszy jest kolor. Brązowe diamenty mogą przyjmować odcienie od bardzo bladych, aż po głębokie brązy. Niektóre bardzo intensywnie zabarwione posiadają nawet swoje własne nazwy, takie jak koniakowy czy nawet czekoladowy diament. “Czekoladowy diament” został zarejestrowany pod znakiem towarowym Le Vian. Brązowe diamenty zazwyczaj nie są tak rzadkie, jak pozostałe, a ich cena jest niższa. Wszystko zależy jednak od dokładnego tonu, rozmiaru, jakości i szlifu, a także innych czynników. Szampańskie diamenty wydobywane są na Syberii, w Afryce i w australijskiej kopalni Argyle.

Pierścionek z 14-karatowego złota z szampańskim diamentem - KLENOTA szampańskie diamenty - KLENOTA

Dlaczego warto kupić biżuterię z kolorowymi diamentami?

Czy kochają Państwo kolory, ale nie chcieliby zrezygnować z wytrzymałości i odporności diamentów? W takim razie mogą oczarować Państwa ich kolorowe odmiany. Bezbarwne klejnoty to absolutna klasyka, która nie przeminie, ale jeśli szukają Państwo czegoś naprawdę unikatowego, polecamy kolorowe. Wśród bogatej palety odcieni, na pewno znajdą Państwo ten, który odzwierciedla Państwa osobowość. Dodatkowo, zakup kolorowych klejnotów może być atrakcyjną inwestycją na przyszłość.

Kolorowe diamenty zdobywają sobie popularność także w pierścionkach zaręczynowych. Połączenie kremowo-szampańskiego diamentu i różowego złota jest perfekcyjne na taką okazję, jak oświadczyny. Biżuteria wygląda bardzo delikatnie i doskonale podkreśli urodę noszącej ją osoby. Z kolei romantycznym kobietom na pewno spodoba się złoty pierścionek z różowym diamentem o okrągłym szlifie.

Pierścionek z 14k złota z szampańskimi diamentami - KLENOTA

Biżuteria z fantazyjnymi diamentami może być noszona też na co dzień. To dodatek idealny do prostych kompozycji, w których będzie pięknie błyszczał. Przykładem mogą być złote kolczyki z zielonymi diamentami. Pięknie wygląda także połączenie kolorowych i bezbarwnych diamentów. Dowodem na to jest pierścionek z białego złota wysadzany diamentami.

Dla fanów minimalizmu świetnym wyborem może być biżuteria z czarnymi diamentami, które prezentują się elegancko i nieco ekstrawagancko. Złoty pierścionek z czarnym diamentem w oprawie pave na pewno zostanie doceniony przez kobiety o wyrafinowanym guście.