Każdy, kto kocha ciepło i rozgrzewającą moc promieni słonecznych z łatwością zakocha się w żółtych i pomarańczowych klejnotach. Każdy z nich promieniuje pozytywną energią, a jego widok naprawa radością i szczęściem. Najpewniej nie muszą Państwo szukać więcej powodów do zakupu biżuterii z żółtymi i pomarańczowymi kamieniami szlachetnymi. Być może jednak nie wiedzą Państwo, którą najlepiej będzie wybrać. Ten artykuł powinien pomóc w dokonaniu wyboru.

Znaczenie i symbolika koloru żółtego

W skrócie, żółty może być opisywany jako radosny, ciepły, odświeżający i podnoszący na duchu. Zazwyczaj wiązany jest ze słońcem, a w naturze często znajdujemy go na kwiatach i owocach. Symbolizuje radość płynącą z życia.

Symbolizm koloru żółtego koresponduje także z pozytywnymi efektami na ludzką psychikę. Stymuluje układ nerwowy, pomaga w zachowaniu uwagi i pobudza pamięć. Wspiera komunikację z innymi i interakcje między ludźmi. W niektórych kulturach żółty jest kolorem bogactwa, zdrowia i szczęścia. Istnieje wiele odcieni żółtego, od jasnego pastelowego aż do wyjątkowo wyrazistego, mającego złote tony, w tym miodowy, barwę ochry i żółto-brązową.

pierścionek z żółtego złota z cytrynem wysadzanym brylantami - KLENOTA bransoletka z żółtego złota z cytrynem i brylantami - KLENOTA

Pomarańczowy nie pozwoli zmarznąć

Pomiędzy żółtym a czerwonym w szerokim spektrum kolorów znalazł się pomarańczowy. Leży na pograniczu pozostałych dwóch barw. Nie sposób go zignorować, dlatego często odzwierciedla silne emocje. Nie jest łagodny, neutralny czy też pozostający bez wpływu na otoczenie. Wręcz przeciwnie, z łatwością przyciąga wzrok i wskazuje ludziom, gdzie mają patrzyć. Symbolizuje ogień, stymuluje apetyt, dodaje energii i wzmacnia aktywność.

Biżuteria z żółtymi klejnotami pozwoli ci lśnić

Jednym z głównych czynników, które pozwalają określić jakość i wartość klejnotu to jego kolor, jego odcień i intensywność. Tak samo wygląda sprawa z żółtymi kamieniami szlachetnymi. Najwyższe oceny zarezerwowane są dla tych klejnotów, które mają czysty, żółty kolor, bez dodatku żadnego innego koloru. Oczywiście, jest to pogląd gemmologów i osób wyceniających kamienie. Na co dzień niektórzy mogą na przykład preferować kamienie z zielonymi tonami, które dla znawców mogą być niepożądane. Jeśli zieleń jest delikatna, może dodawać kamieniowi interesującego, niemal neonowego wyglądu i umieszczać go pośród zimnych odcieni w całym spektrum. Tony pomarańczowe w klejnotach są bardzo częste i zazwyczaj są pozytywnie oceniane przez ekspertów. Podobnie ma się sprawa z ziemistymi, żółto-brązowymi tonami, które odzwierciedlają kolor żywicy.

biżuteria z cytrynem wykonana z żółtego złota - KLENOTA bransoletka z żółtego złota z cytrynem i diamentami - KLENOTA

Kamienie szlachetne w kolorze żółtym zazwyczaj osadzane są w żółtym lub białym złocie. Żółte złoto podkreśla harmonijny wygląd całej ozdoby, podczas gdy białe podkreśla barwę klejnotu i przyciąga do niego uwagę. Tak czy inaczej, oba połączenia wyglądają elegancko i stylowo. Żółte kamienie szlachetne mają zdolność do pobudzania osób, które je noszą, a także do przyciągania do nich uwagi. Nie można o nich zapominać także podczas większych uroczystości, gdyż sztuczne światło może wzbudzić w nich nowe kolory i blask. Może na nie liczyć każdy, kto nie chce wyglądać ponuro. Warto po nie sięgnąć, gdy naszym celem jest lśnić. Doskonale sprawdzą się do minimalistycznych strojów i do uzupełnienia kombinacji innych kolorów. Zarówno żółty, jak i pomarańczowy mogą stworzyć stylowy kontrast z niebieskim, turkusowym, zielonym i fioletowym.

biżuteria z żółtego złota z kamieniami szlachetnymi - KLENOTA

Każda biżuteria z żółtymi lub pomarańczowymi klejnotami, którą przedstawiamy w niniejszym artykule, jest idealna do noszenia na co dzień. Jeden po drugim przedstawimy cytryn, w tym jedną z jego odmian nazywaną Madeira, następnie kwarc cytrynowy, żółte i pomarańczowe szafiry, a także rzadkie, żółte diamenty. Wszystkie mają twardość przynajmniej 7 na skali Mohsa. 

Cytryn, kamień kreatywności i energii

Cytryn to rzadka odmiana kwarcu, odnajdywana jedynie w kilku miejscach na świecie. Był znany jako żółty kwarc aż do XVI wieku, kiedy otrzymał swoją obecną nazwę, zaczerpniętą od łacińskiego słowa citrus. Jednakże należy wiedzieć, że wiele kamieni, sprzedawanych jako cytryny, to tak naprawdę ametysty, które zostały przebarwione na skutek ogrzewania. Takich przypadków nie znajdą Państwo w naszej biżuterii, w której zawsze używamy naturalnych, prawdziwych klejnotów.

Cytryny są tradycyjnie powiązane ze zdolnością do odpędzania negatywnych myśli. W starożytności ludzie wierzyli, że cytryny kryją w sobie energię słoneczną i starali się ich używać do utrzymania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wierzono, że cytryny mogą odegnać smutek, a w zamian przywołać bogactwo i powodzenie. Swoją popularność zdobyły w epoce Art Deco, kiedy między innymi gwiazda Hollywood, Greta Garbo, posiadała swoją kolekcję biżuterii z cytrynami.

biżuteria z cytrynem wykonana z żółtego złota - KLENOTA naszyjnik z cytrynów z żółtego złota - KLENOTA

Ze względu na swoją urodę oraz cenę, cytryny są bardzo popularne. Z tego względu znajdziesz też w studiu KLENOTA szeroki wybór biżuterii w tymi kamieniami szlachetnym. Wystarczy wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia. Może to być bogaty w kolorze cytryn o owalnym kształcie, który ozdabia minimalistyczny naszyjnik, przypominający swoim designem słońce. Z kolei kolczyki sztyfty z cytrynem o szlifie poduszkowym dodadzą elegancji i blasku do każdego stroju.

Cytryn Madeira - kamień sukcesu i powodzenia

Nazwa portugalskiej wyspy została nadana wyrazistemu cytrynowi z nutami miodowego i pomarańczowo-brązowego koloru. Aby być precyzyjnym, należałoby nawet powiedzieć, że nazwa została zaczerpnięta od portugalskiego wina Madeira, produkowanego na wyspie i przypominającego swą barwą ten klejnot. Jednak same kamienie wydobywane są w Brazylii.

Cytryny Madeira przyciągają uwagę swoim wyjątkowym ciepłem. Ich atrakcyjna barwa sprawia, że są najbardziej pożądanym typem cytrynów w jubilerstwie. Również w biżuterii marki KLENOTA znaleźć można cytryny Madeira, jak choćby w tym naszyjniku z klejnotem w kształcie kropli.

naszyjnik z kamieniem szlachetnym cytryn madera i małym diamentem w żółtym złocie - KLENOTA

Żółty szafir - kamień zdrowia i długowieczności

Razem z rubinami i szmaragdami, szafiry należą do “wielkiej trójki” klejnotów o wyjątkowych kolorach. Królewski błękit to nieodłączna barwa szafirów, choć mogą występować też w innych kolorach, jak różowy, fioletowy, zielony i żółty. Te nietypowe odmiany nazywane są fantazyjnymi (fancy), ale jest jeden kolor, którego pośród nich nie da się znaleźć. To czerwień. To dlatego, że korund, czyli minerał, którego typem jest szafir, nazywany jest rubinem, gdy przybiera czerwoną barwę. 

Najważniejsze złoża żółtych szafirów (które czasem nazywa się orientalnymi topazami) posiada Sri Lanka. Pochodzące stamtąd klejnoty w kolorze kanarkowym swoją nazwę zawdzięczają temu, że nie posiadają nawet odrobiny pomarańczowego zabarwienia. Jest to rzadkie pośród naturalnych kamieni.

Żółte szafiry uważa się za klejnoty, które wspomagają zdrowie i długowieczność. Mogą wyciszać umysł, usuwać napięcie i łagodzić emocje. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się wspaniałym blaskiem i błyszczącą powierzchnią, mają też twardość 9 na skali Mohsa. Bransoletka wykonana z nieregularnie fasetowanych żółtych szafirów jest przykładem biżuterii, która wpisuje się w trendy boho i która na pewno rozjaśni każdy strój.

Kwarc cytrynowy - kamień obfitości i jasnych myśli

Na pierwszy rzut oka ten blado żółty kamień szlachetny przypomina cytryn. Dzieli z nim także pewne cechy jako minerał. Wynika to z faktu, że oba kamienie należą do rodziny kwarcu. Jednakże jeśli umieścimy je obok siebie, łatwo dostrzeżemy różnice. Podczas gdy cytryny odznaczają się ciepłymi tonami, kwarc cytrynowy posiada delikatne zielone tony, które sprawiają, że robi chłodne wrażenie. Inna różnica polega na tym, że kwarcu cytrynowego nie znajduje się w naturze. Jest on produkowany sztucznie z kwarcu, poddawanego działaniu promieniowania gamma oraz niewielkiemu ogrzewaniu.

naszyjniki złote z kamieniem szlachetnym kwarcem cytrynowym - KLENOTA złote pierścionki z kamieniami szlachetnymi - KLENOTA

Kwarc cytrynowy wiąże się z czystością, obfitością i szczęściem. Wspiera porozumienie między ludźmi, oczyszcza myśli i przynosi zbalansowanie oraz pozytywną energię do życia. Jest idealną alternatywą dla każdego, kto szuka żółtego klejnotu, ale preferuje chłodne odcienie. W naszej kolekcji pojawia się na przykład w tych wyjątkowych kolczykach, w których towarzyszą mu zielone ametysty.

Żółty diament - kamień determinacji i siły

Żółte diamenty to rodzaj fantazyjnych diamentów, które odznaczają się wysokim połyskiem, blaskiem, twardością i wytrzymałością, a do tego niezwykłym kolorem. Żółte zabarwienie w diamencie może być wynikiem obecności azotu. Naturalne klejnoty są bardzo cenne, a te, które mają wagę ponad jednego karata, sprzedawane są za oszałamiające kwoty. Co ciekawe, osoba, która jako pierwsza znalazła żółty diament, nie miała pojęcia jak jest rzadki. Mówi się, że był to chłopiec z Południowej Afryki, który podniósł kamień z trawy.

Naszą biżuterię ozdabiamy jasno żółtymi diamentami, które są dokładnie takie jak stworzyła je natura. Nie przechodzą żadnych chemicznych czy fizycznych zabiegów w celu poprawy koloru. Ich barwa jest delikatna, lekka i świeża. Jeśli więc szukają Państwo najlepszego spośród żółtych klejnotów, a cena nie stanowi problemu, diament na pewno spełni Państwa oczekiwania. Zazwyczaj używamy ich w pierścionkach zaręczynowych, tak jak w tym unikatowym modelu.

złote pierścionki wieczyste z centralnie umieszczonym żółtym diamentem w żółtym złocie - KLENOTA Naszyjniki z żółtych diamentów w żółtym złocie - KLENOTA

Pomarańczowy szafir - kamień ochrony i intuicji

Pomarańczowe szafiry to szafiry o ciepłym odcieniu, od złotego, poprzez mandarynkowy, aż do pomarańczowo-czerwonego. Te kamienie szlachetne są bardzo rzadkie i można je znaleźć tylko wyjątkowo na rynku w ich niezmienionej formie, bez żadnych dodatkowych zabiegów poprawiających kolor. Miłośnicy drogocennych kamieni z pewnością jednak nie będą chcieli ich przegapić, zwłaszcza takich okazów jak szafir padparadscha, w którym odcienie pomarańczowe i różowe mieszają się ze sobą. W ostatnich latach te szafiry przyciągnęły ogromną uwagę, ponieważ jeden z nich znalazł się w pierścionku zaręczynowym brytyjskiej księżniczki Eugenii. 

Pomarańczowe szafiry są także częścią tej bransoletki w stylu boho, stworzonej z szafirów w wielu odcieniach.