Czysty, szlachetny i spokojny kolor niebieski

Wraz z barwą zieloną tworzy nasze otoczenie - to kolor nieba i wody. Dlatego jest nieco zaskakujące, iż ludzkość przez długi czas go nie nazwała. Nawet tak rozwinięta cywilizacja, jak starożytna Grecja, nie miała żadnego słowa na „niebieski”. W „Odysei” Homera morze opisywane było jako ciemnoczerwone, a barwa niebieska nie pojawiła się ani razu w całym eposie. Co więcej, nasz odbiór nieba lub wody jako niebieskich, to pewnego rodzaju zwyczaj. Kolor ten tak naprawdę w naturze pojawia się wyjątkowo rzadko. Z tego powodu prawdopodobnie jego nazwa i koncepcja pojawiła się dopiero wówczas, gdy ludzie zaczęli nadawać barwom umowne znaczenia.

Kiedy Egipcjanie zaczęli produkować pierwszy na świecie barwnik, był nim właśnie niebieski. Używali naturalnego piaskowca zmieszanego z minerałami, które zawierały miedź, takimi jak lapis lazuli oraz malachit. W związku z tym, że produkcja była droga, niebieski był kolorem wyższej klasy i arystokracji, a jego rozpowszechnianie się było powolne. Przełomowym wydarzeniem stało się przypisanie go do Dziewicy Maryi w 431 roku. Dziś kolor jej sukienki nazywamy błękitem. Niebieski stał się także symbolem niewinności i zaufania, dlatego często jest wybierany przez policję i wojsko na kolor munduru. Obecnie jest jednym z najbardziej popularnych kolorów wśród kobiet i mężczyzn, posiada także wiele odcieni.

Pierścionek z akwamarynem i diamentami - KLENOTA niebieskie kamienie - KLENOTA

Niebieskie kamienie dawniej i dziś

Jak już wspomnieliśmy, niebieski kamień stał się przyczyną narodzin niebieskiego barwnika i całej idei tej barwy w starożytnym Egipcie. Czysty kolor jest rzadkością w naturze - to samo dotyczy także drogocennych kamieni szlachetnych. Szafir jest wyjątkiem - tylko on jest czystoniebieski. Inne kamienie szlachetne posiadają domieszki pozostałych barw. Tanzanit fioletowej, turkus i akwamaryn zielonej. Większość niebieskich kamieni posiada swój kolor w rezultacie pewnych modyfikacji.

Niebieskie klejnoty mają kojący wpływ. Mają także zdolność chłodzenia, dlatego przez wiele wieków były wykorzystywane jako lekarstwo na zapalenia, wysokie ciśnienie i oparzenia. Jednakże postrzeganie dokładnego koloru w dużej mierze zależy od intensywności i tonu. Lapis lazuli, szafir i topaz London mają ciemne odcienie. Symbolizują mądrość i szacunek, budzą zaufanie i dodają autorytetu. Świetlisty niebieski kolor topazu Swiss i intensywny akwamaryn mają efekt chłodzący, który przywołuje wrażenie czystości i spokojnej siły. Jasnoniebieskie kamienie, włączając w to akwamaryny o bledszym zabarwieniu, turkusy oraz topazy Blue Sky symbolizują pokój, harmonię i nieskończoność.

niebieskie kamienie topazu - KLENOTA

Biżuteria z niebieskim klejnotem pasujesz wszystkich okazji i może towarzyszyć kobiecie na każdym etapie jej życia. Pomoże przejść pomyślnie przez wszystkie spotkania biznesowe, doda spokoju umysłu i ukoi emocje, kiedy będzie to potrzebne. Będzie towarzyszyć w najważniejszych momentach życia.

Pierścionek z szafirem, niebieskim diamentem albo akwamarynem to wspaniałe pomysły na pierścionki zaręczynowe. W studiu jubilerskim Klenota najczęściej pracujemy z szafirami, akwamarynami i niebieskimi topazami. W naszej kolekcji są także stylowe tanzanity i rzadkie, niebieskie diamenty.

Przyjrzyjmy się teraz najbardziej popularnym, niebieskim klejnotom.

Niebieski diament

Diamenty o naturalnie niebieskim kolorze są wyjątkowo rzadkie. Jedynie 0,02% z wydobytych diamentów posiada ten niezwykły kolor. Jednocześnie, są z reguły bardzo czyste, gdyż posiadają niewiele inkluzji. Z tych dwóch powodów mają ogromną wartość. Studia geologiczne z 2018 roku wykazały, że niebieskie diamenty formowane są na głębokości około 400 mil (644 km), czyli cztery razy głębiej, niż czyste, białe diamenty. Te ostatnie zbudowane są wyłącznie z atomów węgla. Niebieski kolor w diamencie pojawia się, jeśli są w nim także niewielkie ilości boru, domieszkowane pomiędzy atomami węgla. Przez wiele lat nie było jednak wiadome, jak bor dostaje się do diamentu. Naukowcy wysnuli teorię, że bor pochodzi z morskiej wody, która penetruje warstwy ziemi w czasie ruchu płyt tektonicznych.

Najsłynniejszy niebieski diament to The Hope Diamond (Diament Nadziei), który waży 45,52 karata i którego historia zaczęła się w XVII wieku. Obecnie można go oglądać w Muzeum Narodowym Historii Naturalnej w Waszyngtonie.

pierścionek z niebieskim diamentem - KLENOTA niebieski diament - KLENOTA

Niebieski szafir

Królewski niebieski szafir to jeden z najrzadszych klejnotów. Odznacza się wyjątkową czystością i głębią barwy, a także wysoką twardością, która sięga 9 w skali Mohsa. W geologii należy on do rodziny korundów, tak samo jak rubiny i różowe szafiry. Uważa się, iż w szczególności pasuje on osobom urodzonym we wrześniu. Tradycyjnie uważany jest za symbol prawdy, szlachetności, serdeczności i mądrości. W starożytnej Grecji i Rzymie miał przynosić szczęście i odpędzać zło oraz niebezpieczeństwo. W średniowieczu symbolizował Niebo i był wykorzystywany do ozdabiania insygniów królewskich oraz religijnych.

W przeszłości pojawia się wiele biżuterii ozdobionej szafirami, cieszącej się pięknem, jakością i oryginalnością wykonania. Jednak ich wartość osiąga astronomiczne sumy ze względu na coś innego - ich historię. Kiedy Napoleon poprosił swoją ukochaną Józefinę, by za niego wyszła, posiadał pierścień z szafirem i diamentem, obydwoma w kształcie kropli.

pierścionek z białego złota z szafirem - KLENOTA szafir - KLENOTA

Innym słynnym klejnotem jest 104-karatowy Stuart Sapphire (Szafir Stuartów), który wielokrotnie zmieniał właścicieli, nim ostatecznie znalazł się w angielskiej koronie, z której obserwował koronację Królowej Elżbiety. Jest także najsłynniejszy pierścionek zaręczynowy - pierścionek z szafirem w stylu halo, który należał do Księżnej Diany, a obecnie zdobi dłoń Księżnej Kate. Ze względu na ten pierścionek, biżuteria z szafirami symbolizuje także romantyczną miłość.

Tanzanit

Nazwa tego fioletowo-niebieskiego klejnotu pochodzi od afrykańskiej Tanzanii. Jest tam także jedyne złoże tego kamienia szlachetnego. Odkryto go w interesujący sposób w 1967 roku. Masajski pasterz, Ali Juuyawatu, zauważył kilka niebieskich kamieni w miejscu, w którym wcześniej ich nie było. Niedługo wcześniej w tym miejscu była burza, która wywołała pożar, a ten z kolei zmienił barwę tanzanitu z oryginalnej, brązowej, na niebieską. Tanzanit zyskał następnie popularność dzięki biżuterii Tiffany’ego, w której znalazł swoje miejsce.

Nawiązując do kamieni urodzeniowych, tanzanit znalazł swoje miejsce wśród nich i przypisany jest do grudnia. To także doskonały klejnot, jeśli chcemy podarować prezent matce z okazji narodzin jej dziecka.

W tanzanitami podziwiać można nie tylko ich niezwykły fioletowo-niebieski kolor, ale również wielobarwne refleksy, które pojawiają się w wyniku rozproszenia światła na jego powierzchni. Jeden ze wspaniałych tanzanitów odegrał między innymi rolę niebieskiego diamentu w filmie „Titanic”. Z pewnością w pamięć zapadł każdemu widzowi piękny naszyjnik z niebieskim, sercowatym klejnotem „Serce Oceanu”. Biżuteria została wykonana przez markę Asprey & Garrard, a wzorem dla niej był wspomniany już The Hope Diamond.

W naszej kolekcji także znajdą Państwo wspaniałą biżuterię z diamentami i tanzanitami.

tanzanit - KLENOTA pierścionek z 14k białego złota z tanzanitem - KLENOTA

Akwamaryn

Akwamaryn osiąga 7,5 do 8 na skali Mohsa. Posiada jasnoniebieski kolor, czasem z lekko zielonkawym zabarwieniem. W przeszłości zielone odmiany były bardziej wartościowe, lecz dziś sytuacji się odwróciła i to czysto błękitne są preferowane. Wartość klejnotu wzrasta wraz z intensywnością jego koloru. Największy znany akwamaryn, Minas Gerais, waży ponad 100 kg i został znaleziony w Brazylii w 1910 roku. Prawdopodobnie najbardziej znany jest jednak Akwamaryn Brazylijski w tiarze Królowej Elżbiety, który był prezentem ofiarowanym jej przez prezydenta Brazylii z okazji koronacji w 1953 roku.

Akwamaryn, ze względu na swój kolor, zawsze łączony był z czystym morzem. Marynarze w starożytności nosili je ozdobione symbolami Neptuna, aby przynosiły im szczęście. Wierzyli, że miały moc uspokajania wody i chroniły ich przed niebezpieczeństwem. Ale piękno to nie jedyna cecha, która czyni te klejnoty tak popularnymi w ciągu wieków. Na przykład w średniowieczu wierzono, że stanowiły antidotum na trucizny i były niezwykle popularne wśród szlachty. W przeciwieństwie do wielu innych klejnotów, nie wymagały rozcierania - wystarczyło nosić je w pierścionku lub wisiorku. Z kolei akwamaryn o kształcie kuli miał służyć przewidywaniu przyszłości.

Aquamarine to kamień urodzeniowy osób urodzonych w marcu.

akwamaryn - KLENOTA Pierścionek z 14k białego złota z akwamarynem - KLENOTA

Topaz

Ten doskonale znany i popularny klejnot posiada wiele odcieni. Przez wieki topaz łączony był z bogactwem, zdrowiem i miłością. Aż do XX wieku wszystkie kamienie, które miały brązowy, pomarańczowy lub żółty kolor uważane były za topazy. Tylko najnowsze metody badań mogą wykazać, czy rzeczywiście nimi są, czy nie. 

Jeszcze kilka dekad temu, dostępne topaz miały przede wszystkim takie kolory. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku pojawiły się niebieskie topazy. Ten atrakcyjny kolor uzyskuje się, podgrzewając oryginalne kamienie. Dzięki swojej barwie zadowalają wszystkich, którzy pragną posiadać niebieski kamień, wystarczająco wytrzymały, aby został osadzony w pierścionku. Co więcej, są one także znacznie bardziej przystępne w cenie, niż szafiry, akwamaryny czy niebieskie diamenty. Jako kamień urodzeniowy, topaz przypisany jest do osób z listopada. Warto pamiętać, źe decydując się na zakup topazu, wybrać można spośród trzech pięknych odcieni:

topaz - KLENOTA

Topaz Sky Blue (Błękit Nieba)

Jego barwę można opisać jako kolor nieba w środkowej części popołudnia. Wygląda podobnie do akwamarynu i często jest stosowany jako jego tańszy odpowiednik.

błękitny topaz - KLENOTA pierścionek z białego złota z błękitnym topazem - KLENOTA

Topaz Swiss Blue (Szwajcarski)

Jest jedynie odrobinę ciemniejszy od poprzednika. Posiada wyjątkowy odcień, którego nie daje się pomylić. Jego kolor zbliżony jest nieco do turmalinu Paraiba.

swiss topaz - KLENOTA kolczyki z białego złota ze szwajcarskim topazem - KLENOTA

Topaz London (Londyński)

Jest ciemnoniebieski, z lekko szarawym odcieniem. W zależności od światła, może zawierać także nutę zieleni, co znacząco odróżnia go od pozostałych topazów. Różnica pojawia się także w cenie i topaz London jest nie o droższy od poprzedników.

london topaz - KLENOTA pierścionek z 14k białego złota z topazem london i diamentami - KLENOTA

Turkus

To wyjątkowy, nieprzezroczysty kamień półszlachetnym posiadający wiele odmian, od czysto niebieskiej, poprzez niebiesko-zieloną, aż do wyraźnie zielonej. Jego wypolerowana powierzchnia może być gładka i czysta, albo przerośnięta innymi minerałami, przez co tworzy skomplikowaną i nieregularną mapę. Pomimo iż turkus znajduje wiele zastosowań w biżuterii, jego delikatność jest wadą. Jest czuły na wiele czynników, głównie ze względu na porowatość i stosunkowo małą gęstość.

Jest to jeden z najstarszych kamieni znanych człowiekowi. Był ceniony w starożytnym Egipcie i Chinach, a do Europy sprowadzony został przez Turków, którym zawdzięcza także swe imię. Pochodzi ono od francuskiego określenia pierre tourques, czyli „turecki kamień”. Turkusy odgrywają także istotną rolę podczas ceremonii rdzennych Amerykanów. Plemię Apaczów wierzy, że turkusy wzmacniają wzrok i siłę wojowników oraz łowców. Tradycyjna turkusowa biżuteria wciąż jest produkowana w USA. Jako kamień urodzeniowy, przypisany jest do grudnia.

biżuteria z perłami i turkusem - KLENOTA naszyjnik z pereł z topazem - KLENOTA

Lapis lazuli

Piękny, głęboki kolor niebieskiego charakteryzuje ten półszlachetny kamień. Nie jest on przezroczysty i składa się z mieszaniny kilku minerałów, takich jak lazuryt, kalcyt i piryt. Ostatni z nich odpowiada za złociste odcienie na powierzchni kamienia, które sprawiają, że przypomina on rozgwieżdżone niebo. Z drugiej jednak strony, większe odłamki kalcytu, widoczne na powierzchni, zmniejszają jego wartość. Największe złoże lapis lazuli znajduje się w Afganistanie.

lapis - KLENOTA

Historia tego kamienia sięga aż 6500 r.p.n.e. W starożytnych kulturach, takich jak Mezopotamia, Egipt, Chiny czy Grecja, miał nawet wartość podobną, jak szafir. Maska pośmiertna Tutankhamuna została bogato ozdobiona między innymi kawałkami lapis lazuli. Kleopatra także uwielbiała ten kamień. W późniejszych czasach, w Renesansie, wiele ważnych prac artystycznych, takich jak Kaplica Sykstyńska czy słynny portret Vermeera „Dziewczyna z Perłą” zostały wykonane dzięki niemu. Wszystko dzięki najsłynniejszymi pigmentowi tamtych czasów - ultramarynie, stworzonej na bazie lapis lazuli.