Romantyczne, delikatne, eleganckie. Takie określenia najczęściej kojarzą się z różowymi kamieniami szlachetnymi. Jednakże symbolika i pełen charakter koloru różowego zależy od kombinacji, w jakiej występuje. Połączony z bielą wygląda niewinnie. Z pastelowymi odcieniami wydaje się delikatny i radosny, a towarzysząc czerwieni staje się kontrastującym połączeniem modnym w dzisiejszych czasach, może nawet nieco ekstrawaganckim. Kiedy połączymy go z czernią, staje się uwodzicielski.

Jednakże podobnie jak inne kolory, róż nie jest tylko jeden. Ma wiele odcieni, od bladego (dziecięcego), aż po neonowy róż, czy wyjątkową fuksję. Nie można także zapomnieć o wyrafinowanych antycznych odcieniach różowego.

romantyczne pierścionki z różowymi kamieniami szlachetnymi - KLENOTA pierścionki do układania w oryginalnym 14k złocie - KLENOTA

Krótka, ale bogata historia koloru różowego

Mogą Państwo być zaskoczeni tym, że kolor różowy został nazwany dopiero pod koniec XVII wieku. Jednym z powodów, dla których tak się stało, być może jest fakt, iż w naturze występuje on rzadko.

Specyficzne cechy kultury sprawiają, że to, czy jest ważny, czy nie, często ulega zmianie. Jest odbierany bardzo subiektywnie, zwłaszcza, iż jest połączeniem innych barw, przede wszystkim czerwieni i bieli. Dodatki żółtego czy niebieskiego mogą sprawić, iż posiada on naprawdę wiele odcieni.

Różowy cieszył się wielką popularnością w modzie i sztuce w XVIII wieku, zwłaszcza w okresie Rokoko, kiedy lubili go przedstawiciele obu płci. Tak samo jest obecnie z odcienie różowego nazywanym millennial (milenijny), który wydaje się być czymś więcej niż chwilowym szaleństwem mody. To odcień, który jest znacznie bardziej neutralny niż klasyczny “róż typu Barbie”, dlatego zdobył sobie w ostatnich latach uznanie w modzie i designie.

przegląd różowych kamieni szlachetnych - KLENOTA

Różowe kamienie szlachetne

Chęć posiadania biżuterii z różowymi kamieniami jest nawet popularniejsza od samego koloru różowego. Większość osób różową biżuterię wiąże z miłością i romantyzmem. Nic więc dziwnego, że pierścionki zaręczynowe z tym kolorem są jednymi z najbardziej popularnych.

Różowe kamienie szlachetne prezentują się pięknie z metalami w każdym kolorze. Z białym złotem tworzą wyjątkowe, eleganckie zestawienie. Żółte złoto jest nieco kontrastowe i pozwala klejnotowi na ukazanie całego piękna. Z różowym złotem uzyskuje się harmonię dwóch odcieni różu.

A który z kamieni szlachetnych jest najbardziej pożądany? Jest ich kilka. Wśród nich wyróżnić można niezwykły różowy kwarc, rzadki różowy diament, olśniewający różowy szafir, czy słabiej znane morganity i rubelity.

kamienie szlachetne w kolorze różowym - KLENOTA

Różowy szafir

Nazwa szafiru nawiązuje do jego koloru (pochodzi od greckiego słowa sappheiros, które oznacza niebieski), ale nie ma wątpliwości co do tego, iż szafiry mogą występować także jako różowe, pomarańczowe, żółte czy białe. Kolor różowego szafiru, który może przybierać odcienie od jasnego do ciemnego, związany jest z obecnością chromu w kamieniu.

Wartość różowego szafiru związana jest przede wszystkim z jego czystością, a intensywność koloru nie odgrywa aż tak znaczącej roli. Najbardziej pożądane są jaśniejsze odcienie szafirów, które zbliżone są wyglądem do różowych diamentów, ale mają bardziej przystępną cenę.

Aż do niedawna różowe szafiry były bardzo rzadkie, lecz zmieniło się to po odkryciu ich złóż na Madagaskarze. Różowe szafiry należą do grupy kamieni zwanych korundem, które należą do najtwardszych zaraz po diamencie. Różowy szafir może dlatego z powodzeniem zdobić biżuterię, która noszona będzie każdego dnia. Dla miłośników nieprzemijającego piękna, polecamy połączenie różowych szafirów z białym złotem, a dla romantyków z różowym złotem.

różowy szafir - KLENOTA pierścionek z różowym szafirem w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Morganit

Ten czarujący kamień szlachetny cieszy się rosnącą popularnością w ostatnich latach. Charakteryzuje się delikatnym odcieniem pastelowego różu, aż do różowo-pomarańczowego koloru łososiowego. Morganit należy do grupy beryli, podobnie jak szmaragd i akwamaryn.Był odkryty stosunko niedawno, bo w 1910 roku, na Madagaskarze. Nazwano go na cześć wpływowego bankiera i kolekcjonera kamieni szlachetnych, J. P. Morgana.

Delikatny różowy odcień morganitu czyni z niego interesującą alternatywę dla diamentu. W skali twardości waha się pomiędzy 7,5 a 8, co gwarantuje jego dużą odporność. Jednak kluczową rolę odgrywa cena morganitu, która jest kilkakrotnie niższa niż cena diamentu. Dla kobiet, które marzą o pierścionku z dużym kamieniem, morganit może być spełnieniem nadziei.

Morganit jest idealnym wyborem dla kobiet, które chciałyby podkreślić swoją kobiecość i szukają biżuterii, która jednocześnie jest delikatna i przyciąga uwagę. Biżuteria z morganitami ma wyjątkowo subtelny i elegancki wygląd, a złote kolczyki z tymi kamieniami potrafią odmłodzić wygląd i uczynić twarz delikatniejszą.

jasnoróżowy morganit - KLENOTA pierścionek z morganitem w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Rubelit – różowy turmalin

Turmalin nie jest dobrze znanym kamieniem w jubilerstwie. W naturze występuje on niemal we wszystkich kolorach i łatwo można go pomylić z innymi kamieniami, w tym szmaragdami i rubinami. Odmiany różowe, aż do różowo-fioletowych, nazywane są rubelitami. Nazwa ta pochodzi z łaciny, wywodzi się od słowa rubellus, które oznacza zaróżowiony lub podobny do rubinu. Turmalin zachwyca także pleochroizmem, który sprawia, że zmiana kąta ustawienia zmienia dostrzegalną barwę kamienia. W medycynie był wykorzystywany do uśmierzania bólu.

Jeśli preferują Państwo kamienie szlachetne o bogatym kolorze i mniej znanych odcieniach, bez wątpienia przypadnie Państwu do gustu biżuteria z turmalinami. Naszyjnik z nimi może być doskonały do codziennego noszenia, ale także na specjalne okazje. Tymczasem pierścionek z rubelitem i diamentami to subtelny prezent, który wyraża miłość i może stać się wymarzonym pierścionkiem zaręczynowym.

rubelit z turmalinem - KLENOTA luksusowy pierścionek z diamentem i turmalinem w różowym złocie 14k - KLENOTA

Różowy kwarc

Różowe odmiany kwarcu, typowo mlecznego, mogą przybierać formę od nieprzezroczystych do transparentnych. Są odnajdywane w dużych naturalnych skupiskach na świecie, co czyni je łatwo dostępnymi. Bransoletka z różowym kwarcem jest szczególnie popularna. Różowy kwarc jest najczęściej szlifowany w kształt kaboszonu czy kuli, ale klejnoty wysokiej jakości mogą być również szlifowane jako fasetki. Od niepamiętnych czasów różowy kwarc był uważany za klejnot wspierający miłość, a także jako talizman przynoszący szczęście i odpędzający zło. W nocy miał zapewniać spokojny sen i odpędzać koszmary. 

Różowy kwarc był wykorzystywany we wszystkich typach biżuterii przez setki lat. Na obszarze starożytnej Mezopotamii, znaleziono ozdoby z różowego kwarcu, które datowane są na 7000 lat p.n.e.  

Jednym z najbardziej znanych i wartościowych przykładów różowego kwarcu jest La Madona Rosa, który jest pojedynczym klejnotem mierzącym 39 cm x 20 cm. Został znaleziony w Brazylii w 1950 roku.

rubelit turmalinowy - KLENOTA

Różówy diament

Oprócz klasyczny, czystych diamentów, istnieją także kolorowe diamenty fantazyjne. Mają takie same właściwości fizyczne jak czyste diamenty, ale wyróżniają się połyskliwymi barwami. Różowe diamenty są jednymi z najbardziej cenionych na świecie gdyż są znajdowane w naturze wyjątkowo rzadko. Ich unikatowość jest jeszcze większa dlatego, że nikt nie jest pewien, skąd bierze się ich kolor. Może on być wynikiem ciśnienia, które powoduje zmiany w wewnętrznej strukturze kamienia. Przy czym im czystszy i intensywniejszy kolor, tym większa wartość różowego diamentu.

Historia słynnego filmu Różowa Pantera skupia się właśnie na różowym diamencie. Diament z tego filmu jest fikcyjny, ale podobne do różowej pantery klejnoty pojawiają się na świecie. Jednym z nich jest słynny diament The Winston Pink Legacy, który osiągnął najwyższą cenę za karat podczas aukcji. Dokładniej, zapłacono za niego 2,6 miliona dolarów za karat, co daje łącznie 50 milionów dolarów.

Różowy diament to wyjątkowo luksusowy klejnot, idealnie pasujący do każdej kobiety. Zachwyci każdą z nich, jeśli zostanie wybrany w pierścionku zaręczynowym.

certyfikat autentyczności dla biżuterii KLENOTA złote pierścionki z różowym kamieniem szlachetnym w kształcie serca - KLENOTA