Jeśli do tej pory nie słyszeli Państwo o uroczym, różowym morganicie, najwyższa pora poznać ten mały cud. Kamień ten nie ma długiej historii, gdyż został odkryty w 1910 roku. Został odnaleziony w Kalifornii i nazwany imieniem słynnego finansisty i kolekcjonera minerałów Johna Pierponta Morgana. Po odkryciu potrzeba było nieco czasu, by stał się szeroko znany i by wzrosła jego popularność.

Dlatego, że morganit znany jest dopiero od czasów współczesnych, nie ma żadnych legend z nim związanych. Możemy domyślać się, iż w starożytności nazywano go różową różą. Jednak czy ten opis rzeczywiście dotyczy morganitu nie jest pewne.

Pierścionki z różowego złota wykonane z morganitu i diamentów - KLENOTA

Współczesne tradycje i legendy

Morganit, nazywany także “anielskim kamieniem”, swoimi właściwościami obdarowuje przede wszystkim osoby spod takich znaków zodiaku jak Waga, Wodnik i Byk. Uważany jest za zmniejszający stres i kojący nerwy. Często wykorzystywany jest podczas medytacji. Przynosi kobietom poczucie niezależności i harmonii z płcią przeciwną, a mężczyznom pomaga w zrównoważeniu ich męskiej i żeńskiej energii.

Morganit wydaje się mieć zdolność do ujawniania i pomocy w okazywaniu uczuć, w szczególności miłości do innych ludzi. Jest powiązany z miłością i romansem, co zawdzięcza swojej delikatnej, różowej barwie. W związku z tym biżuteria z morganitem, taka jak naszyjnik czy kolczyki, będzie wspaniałym prezentem na Walentynki lub rocznicę ślubu. Pierścionek zaręczynowy z morganitem będzie z kolei wspaniałym, stylowym symbolem tego ważnego dnia.

Pierścionek z różowego złota wykonany z morganitu i diamentów - KLENOTA

Chemiczne i mineralne właściwości morganitu

Tak jak szmaragd i akwamaryn, morganit należy do mineralnej grupy beryli. Z tego powodu czasem nazywany jest różowym szmaragdem lub różowym berylem. Jego chemiczna nazwa jest nieco mniej poetycka: krzemian berylu i glinu. Zabarwienie minerału waha się od różowego, poprzez łososiowy, aż do fioletu, a jego lekko pastelowe odcienie są wynikiem obecności domieszek magnezu i cezu.

W skali twardości plasuje się tuż ponad kwarcem, wahając się od 7,5 do 8. Jednakże pomimo dość wysokiej twardości, morganit jest stosunkowo delikatny. Posiada szklisty połysk, pęknięcia konchoidalne i pozostawia białą smugę, oddzielając się od podstawy. Poszczególne okazy różnią się przezroczystością, od transparentnych do nieprzezroczystych. Krystalizuje w układzie heksagonalnym.Tworzy formy od pryzmatycznych do tabularnych, a jego kryształy mogą być relatywnie duże. Najczęściej występuje jako narośl na pegmatytach.

Szlifowane naturalne morganity - KLENOTA

Niektóre morganity mają efekt kociego oka. Te kamienie są cięte i szlifowane w kształt kaboszonu. Kolejną właściwością morganitów jest pleochroizm: pod odpowiednim kątem można na nich zaobserwować różowe i błękitne refleksy. Aby efekt ten został uzyskany, kamień musi być odpowiednio zorientowany podczas cięcia.

W jaki sposób w pełni cieszyć się pięknem morganitów

Wielkość, kolor i czystość to najważniejsze cechy służące ocenie jakości morganitu. Zasadą jest, że im większy kamień, tym głębszy jego kolor. Najwyżej cenione są morganity o głębokim odcieniu różowego, bez choćby odrobiny pomarańczowego zabarwienia. To tradycyjne podejście powoli się jednak zmienia i obecnie kolekcjonerzy coraz częściej poszukują różnobarwnych kamieni z dodatkowymi odcieniami. Jeśli chodzi o czystość, morganit jest wyjątkiem pośród kamieni szlachetnych i najczęściej nie zawiera żadnych inkluzji. Na świecie nie ma zbyt wielu złóż morganitu, co jest odzwierciedlone przez jego cenę. Należy on do najdroższych kamieni na świecie.

Halo pierścionek z różowego złota wykonany z morganitu i diamentów - KLENOTA

W szczególności polecamy połączenie morganitu z białym i różowym złotem. Jego naturalna delikatność idealnie pasuje do białego złota. Z kolei oprawiony w różowe złoto wygląda bardzo romantycznie, łagodnie i kobieco. Morganit oprawia się również w żółte złoto, choć może ono nieco słabiej współgrać z jego zabarwieniem. Jeśli chcieliby Państwo wybrać biżuterię, w której morganitowi towarzyszy inny kamień, nie ma lepszej alternatywy od króla wszystkich klejnotów - białego brylantu. Jego blask uwydatni piękno i połysk biżuterii, nie będzie jednak odwracać uwagi od głównego bohatera - morganitu. W szczególności pierścionki w stylu halo wyglądają w tym połączeniu wyjątkowo luksusowo.

Ze względu na to, iż morganit jest stosunkowo nowym kamieniem, a co więcej, doskonale poddaje się cięciu i szlifowaniu, szlifierze z chęcią z nim eksperymentują. Dzięki jego fizycznym właściwościom istnieje możliwość wytworzenia relatywnie dużych kamieni, co często jest trudne lub wręcz niemożliwe do uzyskania w przypadku innych klejnotów. Najczęściej spotykane są morganity oszlifowane owalnie lub okrągło. Ze względu na pokrewieństwo do szmaragdu, morganit doskonale prezentuje się w szmaragdowym szlifie. Interesującym wyborem jest trójkątny szlif trillion, który wygląda wyjątkowo nowocześnie. W naszej kolekcji znajdą Państwo także morganity o kształcie łzy.

Kolczyki sztyfty z białego złota z morganitem - KLENOTA

Na co zwracać uwagę kupując i dbając o morganity

Morganit może być sztucznie przerabiany w stosunkowo niskich temperaturach (około 400 °C). Często jest to wykorzystywane do dostosowania koloru oraz usunięcia pomarańczowych lub żółtych odcieni. Taka modyfikacja jest akceptowana przez jubilerów i w chwili obecnej niemal wszystkie morganity są jej poddawane. Co więcej, morganity można uzyskać dzięki promieniowaniu z czystych beryli. Klienci powinni być jednak uprzedzeni o każdej takiej zmianie przez sprzedawcę. 

Morganit może zostać pomylony z różowym kwarcem (odmiana kwarcu). W przeciwieństwie do morganitu, różowy kwarc jest jednak bardziej mleczny, mniej przezroczysty i nie aż tak błyszczący. Jest też bardziej miękki. Kolejnym podobnym minerałem jest kunzyt - odmiana spodumenu. Jest bardziej miękki od morganitu i ma bogatszy pleochroizm. Inne różowe kamienie, takie jak topaz, spinel czy rubelit mają wyrazistszy różowy kolor i częstsze inkluzje (są praktycznie zawsze znajdowane w rubelitach). Jeśli mają Państwo obawy względem prawdziwości morganitu, na pewno zostaną one rozwiane przez certyfikat autentyczności, który otrzymają Państwo wraz z biżuterią KLENOTA.

Pierścionek z żółtego złota wykonane z morganitu i diamentów - KLENOTA

Tak jak akwamaryn, morganit jest czysty i bardzo delikatnie zabarwiony. Dzięki temu możemy zobaczyć to, co znajduje się pod nim. Jeśli zabrudzi się na przykład podczas gotowania, szybko traci swój połysk i wydaje się zmieniać kolor. Co więcej, jest stosunkowo kruchy i delikatny. Tak jak inne beryle może zostać zniszczony przez chemikalia. Dlatego rekomendujemy, aby za każdym razem zdejmować biżuterię z morganitami (zwłaszcza pierścionki) przed ćwiczeniami czy pracami w domu, co ochroni go przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. Jeśli jednak już to nastąpi, lekkie zabrudzenia mogą zostać usunięte przy pomocy wody i mydła. W przypadku poważniejszych nie rekomendujemy samodzielnego ich usuwania.

Największe, najpiękniejsze i najbardziej znane morganity

Najlepsze różowe morganity wydobywane są na Madagaskarze. To stąd pochodzą kamienie najwyższej jakości, nieporównywalne z innymi. Brzoskwiniowe morganity importowane są z Brazylii, a pozostałe złoża znajdują się w Chinach, Pakistanie, Rosji, Zimbabwe, Burmie, Afganistanie, Mozambiku, i w Stanach Zjednoczonych (w Kalifornii i stanie Maine).

Halo pierścionek z różowego złota wykonany z morganitu i diamentów - KLENOTA

Największy oszlifowany morganit ma 600 karatów (120 g) i pochodzi z Madagaskaru. Ma poduszkowy szlif (cushion) i można go zobaczyć w Muzeum Brytyjskim. Smithsonian Institute w Waszyngtonie jest w posiadaniu dwóch morganitów. Pierwszy z nich waży 250 karatów (50 g), a drugi 236 karatów (47,2 g).

Jeden z największych morganitów został znaleziony 7 października 1989 roku w kamieniołomie Bennet w Buckfield w stanie Maine. Kamień miał pomarańczowy odcień i wielkość 23 x 30 cm. Wskaźnik wagi zatrzymał się na 50 funtach, czyli prawie 22,7 kg! Został nazwany Różą z Maine (Rose of Maine). Również brazylijscy górnicy odkryli, że morganity mogą osiągać duże rozmiary. Natrafili między innymi na kryształy o masie sięgającej 10 kg.

Halo pierścionki z białego złota wykonane z morganitu i diamentów - KLENOTA