Diament jest cudem natury i najtwardszym minerałem na Ziemi. Jest 58 razy twardszy od najtwardszej substancji naturalnej. Mimo to ludziom udało się go poskromić i opracować metody wydobywania jego olśniewającego blasku. Od tego czasu stał się niezastąpioną częścią najpiękniejszej biżuterii jaką stworzyła ludzka ręka.

Piękno, które zachwyca wiecznie

Dzięki swoim unikalnym cechom, diamenty utrzymują swój piękny wygląd przy minimalnej trosce, a ich blask nie znika z upływem czasu. Są odporne na mechaniczne i chemiczne uszkodzenia, poza tym znoszą nawet ekstremalnie wysokie temperatury. Te cechy czynią z nich idealną część biżuterii. Połączenie diamentu ze złotem tworzy perfekcyjną biżuterię, o prawdziwie nieśmiertelnym pięknie.

Na przełomie XIV i XV wieku, belg Loedewijck van Bercken odkrył jak nadawać kształt nieoszlifowanemu diamentowi - przy pomocy innego diamentu. Cięcie diamentu w ten sposób pozwoliło na stworzenie błyszczących arcydzieł.

pierścionek ręcznie robiony KLENOTA złote pierścionki z brylantami KLENOTA

Prezent na każdą okazję

Uniwersalne piękno diamentów pasuje do każdego, bez względu na wiek, czy styl. Ich czyste piękno tworzy stylowe kombinacje zarówno z każdym kolorem złota jak i każdym innym kamieniem szlachetnym. To prawdziwa ponadczasowa elegancja, która pasuje zarówno na wyjątkowe okazje jak i na co dzień. Jeśli szukasz idealnego prezentu, polecamy proste diamentowe kolczyki, luksusowy pierścionek, drobne wkrętki lub naszyjnik.

naszyjnik z diamentami bezel KLENOTA

Miłość na całe życie

Modowe trendy zmieniają się nieustannie oraz powracają w regularnych cyklach, ale diamenty pozostają ponadczasowe. Nigdy nie wychodzą z mody, a będąc częścią pierścionków zaręczynowych i obrączek, pozostają zawsze najlepszym wyborem. Od wieków perfekcyjny pierścionek zaręczynowy wygląda tak samo: wykwintne wzornictwo, klasyczne złoto oraz wyróżniający się pojedynczy brylant, tak zwany solitaire.

Diamenty zajęły również stałe miejsce w obrączkach ślubnych. W połączeniu ze złotem lub platyną stanowią idealny symbol wiecznej miłości.

komplet złotych obrączek z brylantami KLENOTA obrączka KLENOTA

Czy znasz różnicę pomiędzy diamentem a brylantem? Diament jest minerałem - kamieniem szlachetnym. Brylant (od francuskiego słowa “brilliant” oznaczającego “jasny, błyszczący”) jest diamentem szlifowanym w specjalny sposób: ma w sumie 57 faset, 32 w koronie i 24 w podstawie.

Dotyk luksusu

Diamenty dekorowały najważniejsze elementy biżuterii w dziejach ludzkości: korony, dziedzictwo znamienitych dynastii, klejnoty rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Symbolizowały dobrobyt i luksus. Kupujemy je nie tylko ze względu na ich piękno, ale również jako dobrą inwestycję. Wartość diamentów rośnie regularnie o 5 do 10% w skali roku, a w ciągu ostatnich stu lat spadła tylko dwa razy.

diamenty KLENOTA

Wyjątkowa paleta kolorów

Diament jest jednym z niewielu kamieni szlachetnych, które można odnaleźć w naturze we wszystkich barwach i ich kombinacjach, najczęściej w zakresie od białego do żółtego.

Czy wiesz, że tylko jeden na 10 tysięcy diamentów jest kolorowy? Nazywamy je diamentami ‘o barwie fantazyjnej’ (eng. fancy diamonds).

 • Żółte diamenty są najbardziej popularnymi poza bezbarwnymi. Mogą osiągać wysoki stopień nasycenia i mają charakterystyczny i niepowtarzalny wygląd.
 • Brązowe diamenty również znajdują się wśród najpopularniejszych. Dawniej były używane do biżuterii przez Rzymian. Dziś te o jasnobrązowej barwie z odcieniem żółcieni należą do najbardziej pożądanych, a nazywamy je diamentami champagne.
 • Czarny diament uchodzi za jeden z najbardziej pożądanych. Najpiękniejsze kombinacje tworzy z białym diamentem. Biżuteria powstała z takiego połączenia jest unikatowa i ponadczasowa.
 • Niebieskie diamenty są bardzo rzadkie. Ich barwa nie jest tak głęboka jak w przypadku szafirów, są one raczej jasnoniebieskie z nutą szarości, zieleni lub fioletu.
 • Czerwone diamenty są ekstremalnie rzadkie i wysoko cenione: im ciemniejszy odcień czerwieni, tym wyższa wartość diamentu. Ich wygląd zmienia się w zależności od kąta padania światła.
 • Różowe diamenty należą do najcenniejszych na świecie, ich wartość może być do dwudziestu razy wyższa niż klasycznych białych diamentów.

kolorowe diamenty KLENOTA

Diamenty w naturalnym kolorze są najczęściej jasne i stonowane, dlatego bardzo często barwi się je sztucznie. Takie diamenty nazywa się "traktowanymi" (ang. “treated”). KLENOTA najczęściej oferuje traktowane diamenty. Kamienie te zachowują wszystkie cenione i poszukiwane cechy diamentów - połysk, twardość i wspaniałe piękno.

Jak ocenić wartość diamentu?

Podczas oceny i certyfikacji diamentu oceniane są jego podstawowe parametry, a mianowicie 4C: kształt (cut), klarowność (clarity), kolor (color) i waga (carat). Te właściwości mają duży wpływ na cenę diamentu.

KLENOTA wydaje certyfikat autentyczności z informacjami o materiałach użytych w każdym zakupionym klejnocie.

certyfikat KLENOTA certyfikat KLENOTA

Czy to KSZTAŁT nadaje diamentowi jego wspaniałe piękno. Podstawowym, najstarszym i najbardziej popularnym szlifem jest szlif okrągły, znany również jako brylantowy. Najlepsi szlifierze diamentów na świecie byli zaangażowani w jego rozwój. Dzięki temu szlifowi z 57 fasetami, diament odbija do 99% światła - co oznacza, że dosłownie świeci.

Diamenty są cięte na wiele tak zwanych "fantazyjnych" kształtów: owalne, łzy, markizy, poduszki, czy serca. W dzisiejszych czasach, zwłaszcza przy wyborze pierścionka zaręczynowego, szlif princessa zyskuje coraz większą popularność; to czworoboczny kształt z ostrymi, precyzyjnymi krawędziami.

złote pierścionki z diamentem KLENOTA

WAGA diamentu przedstawiana jest w karatach (ct) z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. 1 ct = 0.2 g; 1 gram to 5 karatów.

KLAROWNOŚĆ zależy głównie od ilości tak zwanych "inkluzji" lub wewnętrznych niedoskonałości diamentu. Ich wielkość i umiejscowienie określają przypisanie kamienia do odpowiedniej klasy czystości:

 • IF (Internal Flawless) - diament nieskazitelny, bez inkluzji,
 • VVS 1, VVS 2 (Very Very Small) - diament o nieznacznych inkluzjach,
 • VS 1, VS 2 (Very Small) - diament o bardzo małych inkluzjach,
 • SI 1, SI 2 (Small Inclusions) - diament o inkluzjach widocznych przez szkło powiększające,
 • I1, I2, I3 (Included), oznaczane również symbolem P - diamenty o większych inkluzjach, widocznych gołym okiem.

KOLOR diamentów białych i żółtych jest oceniany na podstawie międzynarodowej skali:

 • D, E, F diamenty bezbarwne,
 • G, H, I, J niemalże bezbarwne,
 • K, L, M lekko żółte,
 • N - Z żółte i brązowe.

Inne odcienie są ogólnie nazywane “fantazyjnymi” (fancy).

pierścionek z brylantem KLENOTA pudełko KLENOTA