Kolor zielony jest pozytywnym symbolem. To kolor bezpieczeństwa, oznaczający „jedź” na skrzyżowaniu, a jednocześnie stanowiący przyzwolenie, kiedy mówimy „daję ci zielone światło”. To najbardziej rozpowszechniony kolor na Ziemi. W rezultacie, ludzkie oko jest na niego najbardziej wyczulone. W psychologii kolorów reprezentuje z kolei życie, energię, młodość, wiosnę i nadzieję.

W przypadku mody i dodatków, zielony ma ogromną zaletę: bogactwo jego odcieni doskonale pasuje zarówno do chłodnych, jak i ciepłych karnacji. Prawie każdy wygląda w nim dobrze - wystarczy wybrać odpowiedni ton. Do chłodnej karnacji pasuje groszkowy, oliwkowy i khaki. Do ciepłej z kolei najlepsze będą barwy żółto-zielone.

Pierścionek z diamentem i zielonym turmalinem w żółtym złocie - KLENOTA Zielone kamienie szlachetne - KLENOTA

Zielone kamienie szlachetne

Słysząc o zielonym kamieniu szlachetnym, większość osób myśli o szmaragdzie, jednym z najcenniejszych klejnotów świata. Jednakże, Matka Natura obdarowała zielenią także wiele innych rodzajów kamieni szlachetnych. Niektóre z nich są wykorzystywane w jubilerstwie coraz częściej.

Każdy zielony kamień szlachetny jest wyjątkowy na swój sposób. Ale jedna cecha - piękno - jest dla nich wspólna. Niezależnie od tego, czy dana biżuteria ozdobiona jest delikatnie zielonym ametystem, odświeżającym oliwinem, szlachetnym szmaragdem czy tajemniczym mołdawitem, zawsze przyciąga wzrok swoją niezwykłością i elegancją. Przyjrzyjmy się więc bliżej sześciu zielonym kamieniom szlachetnym w kolekcji KLENOTA.

Infografiki cenne zielone kamienie w biżuterii - KLENOTA

Szmaragd: kamień mądrości i powodzenia

Jest to klejnot doceniany przez wiele kultur od niepamiętnych czasów, wraz z rubinem i szafirem tworzy tak zwaną wielką trójkę” najcenniejszych kolorowych kamieni szlachetnych. Najpewniej swoją nazwę otrzymał od greckiego słowa smaragdos, które oznacza „zielony kamień”. Szmaragdowa biżuteria tradycyjnie wręczana jest z okazji 20. i 35. rocznicy ślubu. Połączenie pierścionka, kolczyków oraz naszyjnika tworzy wyjątkowo luksusowy zestaw biżuterii. Pierścionki zaręczynowe ze szmaragdami również zdobyły sobie popularność w ciągu ostatnich lat.

Szmaragd - KLENOTA pierścionek z diamentem i szmaragdem w białym 14k złocie - KLENOTA

Pierwsze wzmianki o szmaragdach pochodzą z Egiptu i są datowane na 1500 lat przed naszą erą. Kleopatra miała do nich ogromną słabość - lubiła je nosić i obdarowywać nimi ważnych gości. W ciągu wieków wiele cech zostało przypisanych szmaragdom. Na przykład dla Rzymian był symbolem miłości i piękna. Wierzono także, iż osobie go noszącej nadawał zdolność do widzenia prawdy, wzmacniał pamięć i intuicję. Jednakże większość starożytnych szmaragdów odeszła w zapomnienie na rzecz tych, które pochodzą z Kolumbii i zostały odkryte w XVI wieku.

Wraz z bladoniebieskim akwamarynem, szmaragd należy do grupy berylowców. Swój zielony kolor zawdzięcza jonom chromu i wanadu. Wewnętrzne inkluzje są dla niego charakterystyczne i z reguły tolerowane. Wynika to z faktu, iż zupełnie czyste szmaragdy są niezwykle rzadkie. Co więcej, te maleńkie niedoskonałości nadają każdemu szmaragdowi unikatowego wyglądu.

pierścionek z diamentem i centralnie umieszczonym szmaragdem w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Mołdawit: kamień intuicji i zdrowia

Mołdawit jest typowo czeskim kamieniem szlachetnym, który został odnaleziony w kilku miejscach nad Wełtawą. Jego kolor waha się od jasnego, do ciemnego, brązowo-zielonego. Przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoje piękno, ale również długą historię. Mołdawit prawdopodobnie został uformowany 15 milionów lat temu, w wyniku uderzenia meteorytu w Ziemię. Wówczas zmielone skały zostały wystrzelone do atmosfery. Dlatego też niektórzy ich entuzjaści wierzą, że niosą w sobie kosmiczną energię.

moldawit - KLENOTA pierścionek vltavine z brylantami w żółtym 14k złocie - KLENOTA

Pomimo że mołdawit był znany mieszkańcom tych ziem już w Epoce Kamiennej, o czym świadczą produkowane z niego narzędzia, oficjalnie został odkryty w 1787 roku przez profesora Józefa Meyera z miasta Týn nad Wełtawą. Zaczął być wykorzystywany w jubilerstwie w okresie Art Nouveau. Prezentuje się doskonale, zwłaszcza w wyrazistym, złotym pierścionku lub kolczykach. Wisiorek z mołdawitem jest z kolei bardziej delikatny.

Mołdawit ma amorficzną strukturę, w przeciwieństwie do większości innych kamieni szlachetnych o budowie krystalicznej. Charakteryzuje go pomarszczona powierzchnia, nazywana także rzeźbioną, jak również maleńkie bąbelki. Największy mołdawit został odnaleziony w pobliżu miasta  Slavice i ważył 265,5 g.

biżuteria z żółtego złota 14k - KLENOTA

Oliwin: kamień magicznych mocy i wiedzy

Oliwin, lub też perydot, jest najbardziej wyróżniającym się spośród zielonych kamieni. Ma jasny, zielony, aż do żółtozielonego kolor. Jednakże brązowo-zielone lub nawet czysto zielone egzemplarze także są spotykane. Z tego powodu często był w przeszłości mylony ze szmaragdem. Swój kolor zawdzięcza jonom magnezu i żelaza.

oliwin - KLENOTA pierścionek z oliwinem i diamentami - KLENOTA

Najstarsze znane złoże oliwinu znajdowało się na wyspie Św. Jana (Zabardżad) na Morzu Czerwonym i było kopalnią już 3500 lat temu. Kamień zawsze związany był ze światłem. Egipcjanie nazywali go „kamieniem słońca” ze względu na jego ciepłą barwę. Miał chronić swojego właściciela przed ciemnością. Jego moc miała być wzmocniona przez złoto. Najbogatsze zasoby kryształów oliwinu można znaleźć w USA, Chinach, Wietnamie, Finlandii, Pakistanie i Birmie. Oliwin odnajdywany jest także w naszym kraju, w regionie Kozákov. Z rzadka może być znaleziony w meteorytach.

Pierścionki oraz kolczyki z oliwinami będą docenione w szczególności przez kobiety, które lubią przyciągać uwagę i być podziwiane. Wszystko dlatego, że tego kamienia po prostu nie da się przegapić.

naszyjnik z oliwinów w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Zielony ametyst: kamień prawdziwej miłości i Walentynek

To najmniej znany rodzaj tego stosunkowo dobrze znanego kamienia szlachetnego. Zielone ametysty nazywane są także prasiolitami. Ta nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: prason (por) oraz lithos (kamień). Z geologicznego punktu widzenia, prasiolit to rodzaj kwarcu, tak samo jak purpurowy ametyst, cytryn, różowy oraz dymny kwarc.

Zielony ametyst charakteryzuje się delikatnym, zielonkawym kolorem o chłodnym odcieniu, który można nazwać także mentolowym czy miętowym. Doskonale pasuje do diamentów i białego złota, prezentując się wśród nich bardzo subtelnie. Z kolei połączenie zielonego ametystu z różowym złotem sprawia wyjątkowe wrażenie.

zielony ametyst - KLENOTA pierścionek z zielonym ametystem w różowym złocie 14k - KLENOTA

Zielone ametysty (prasiolity), które wykorzystywane są w jubilerstwie, powstają na skutek ogrzewania fioletowych ametystów. Tylko kilka miejsc na świecie, takich jak Brazylia, Arizona i Polska, posiada naturalne warunki umożliwiające tworzenie się prasiolitów. Co ciekawe, zielone ametysty wyprodukowane w laboratorium pojawiły się na rynku wcześniej (w połowie XX wieku) niż zostały odkryte w Polsce naturalne zielone ametysty (1990).

naszyjnik z zielonym ametystem w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Zielony diament: kamień energii i równowagi

Diament jest jednym z niewielu kamieni szlachetnych, który jest naturalnie odnajdywany we wszystkich kolorach. Jego barwne odmiany w ciągu ostatnich lat zdobyły sobie ogromną popularność. Odznaczają się taką samą wytrzymałością jak białe diamenty, a co więcej, pięknie połyskują swoimi kolorami. Jako połączenie tradycji i oryginalności, są idealne jako klejnoty w pierścionkach zaręczynowych

Zielone diamenty należą do najrzadszych. Mają także ciekawą historię. Ich zielony kolor prawdopodobnie związany jest z promieniowaniem radioaktywnym, na które były narażone w czasie kształtowania się przez miliony lat. Jednakże obecnie zielone diamenty nie wykazują właściwości radioaktywnych, są więc w pełni bezpieczne.

Największy i najbardziej znany zielony diament nosi nazwę Dresden Green (Zielony Brylant z Drezna) i waży 41 karatów. Ma delikatnie szarawy odcień. Pochodzi z indyjskiej kopalni Kollur. Został przeznaczony dla Fryderyka Augusta II króla Saksonii w 1741 roku. Kilka lat później został umieszczony w broszy wraz z 413 diamentami. Ten niezwykły klejnot koronny został wykonany przez jubilera z Pragi, Diessbacha.

 

Pierścionek z zielonym diamentem w żółtym złocie 14k Pierścionek z zielonym diamentem w białym 14k złocie - KLENOTA

Tsaworyt: kamień pozytywnego myślenia i sukcesu

Zielona odmiana granatu jest stosunkowo nowa w jubilerstwie. Tsaworyt został odkryty dopiero w 1967 roku w Parku Narodowym Tsavo, w Kenii, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jego największe złoża znajdują się w Kenii, Tanzanii, Pakistanie, Kanadzie oraz na Sri Lance.

Wanad i chrom odpowiadają za zielony kolor tsaworytu. Barwą przypomina szmaragd, ale w przeciwieństwie do niego posiada bardziej wyrazisty połysk i jest bardziej wytrzymały. Te cechy sprawiają, że jest idealnym kamieniem do codziennego noszenia. Tsaworyt na pewno zachwyci miłośników naturalnych kamieni szlachetnych, ponieważ z reguły dostępny jest w znakomitej jakości i nie zawiera żadnych inkluzji. Z tych powodów nie wymaga praktycznie żadnych modyfikacji.