Mołdawit jest tajemniczym, czysto czeskim kamieniem szlachetnym. Przez lata nagromadziło się wiele legend: wielu sądziło, że to mogą to być kawałki szklanego meteorytu albo też łzy wylewane przez komety, a może nawet fragmenty Księżyca, które spadły na Ziemię. Unikalne cechy mołdawitu, jego tajemnicze pochodzenie i głęboka rzadkość w Czechach sprawiają, że jest to najbardziej niezwykły klejnot na całym świecie.

Jeśli szukasz klejnotu, który jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju, takiego, którym niewielu może się pochwalić, kamienia, który sprawi, że będziesz świecić jak jasna gwiazda na nocnym niebie, to mołdawit jest dla ciebie idealny. W naszych kolekcjach KLENOTA znajdziesz pierścionki z mołdawitem połączone z eleganckim białym złotem czy ciepłym żółtym złotem.

pierścionek z diamentem i moldawitem w żółtym 14k złocie - KLENOTA moldawity - KLENOTA

Starożytna historia mołdawitu, jego odkrycie i tajemnicze pochodzenie

Mołdawit został po raz pierwszy „oficjalnie” przedstawiony publicznie w 1787 r., w eseju profesora Josefa Mayera. Ludzie znali jednak mołdawity od epoki kamienia łupanego, kiedy to naturalne szkło stanowiło idealne prymitywne narzędzie do przetwarzania żywności i skóry oraz wytwarzania broni. Mieszkańcy Czech Południowych również uprawiali złoża mołdawitów na swoich polach na długo przed tym, jak Mayer w 1787 r. Przedstawił go na papierze.

Jednakże pochodzenie tego kamienia przez długi czas pozostawało zagadką. Wielu naukowców poświęciło swoje badania mołdawitowi. Wśród nich był Franz Eduard Suess, austriacki naukowiec pracujący w Pradze. To on jako pierwszy prawidłowo zidentyfikował mołdawity jako tektyty: odłamki naturalnego szkła, które uformowały się w czasie uderzenia meteorytu.

luksusowy pierścionek z diamentem i moldawitem w żółtym 14k złocie - KLENOTA

Tradycje, mity i legendy

W południowych Czechach powstała dawna tradycja związana z mołdawitami. Każdy mężczyzna, który chciał poślubić swoją Prawdziwą Miłość, musiał podarować jej mołdawit na weselu. W ten sposób mołdawit stał się kamieniem miłości - dowodem uczuć mężczyzny do kobiety.

Mołdawity, podobnie jak inne kamienie, były również wykorzystywane do celów leczniczych. Dla farm i pól uprawnych miały one znaczenie kosmiczne. Uważano również, że są w stanie ujawnić choroby w ciele, zanim chora osoba wykaże objawy, a nawet pobudzić układ odpornościowy do walki. Powszechnie uważa się, że mołdawity wpływają nie tylko na naszą esencję fizyczną, ale także na umysł - wzmacniając intuicję i umiejętność rozumowania.

naszyjnik z moldawitem w żółtym złocie 14k - KLENOTA kolczyki z moldawitem - KLENOTA

 

Trochę nauki: unikalne cechy mołdawitów

Mołdawity różnią się znacznie od innych kamieni szlachetnych ze względu swoje niezwykłe pochodzenie. Nie mają krystalicznej struktury, więc każdy kamień jest prawdziwym oryginałem. Nie ma dwóch dokładnie takich samych! Z chemicznego punktu widzenia w skład mołdawitu wchodzą: topiona krzemionka (SiO2) ze zmiennymi złożami glinu lub potasu, małymi złożami żelaza (mniej niż 0,4%) i prawie bez zawartości wody (zaledwie 0,02%).

Mołdawity są czyste lub przezroczyste z zielonymi, czarno-zielonymi lub brązowo-zielonymi odcieniami i kategorycznie są tektytami. Co więcej, mołdawity są jedynymi naturalnie występującymi tektytami europejskimi! Zrodzone z kosmicznego zderzenia z Ziemią, mołdawity mogą mieć wiele wariantów. Najczęściej występują w kulistych, elipsoidalnych, jajowatych lub spłaszczonych kształtach, ale ich powierzchnie są pełne różnych prążków, wgłębień, kolców i guzków. Ich różnorodne struktury (zwane rzeźbieniem) i unikalne kolory (różne odcienie zieleni) zapewniają, że każdy kamień jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju. Szczególne cechy mołdawitów sprawiają, że idealnie nadają się do ulubionej biżuterii: ich twardość (5,5-6,5), biała smuga, szklisty połysk i pęknięcia konchoidalne to doskonałe cechy kamienia szlachetnego. Pamiętaj tylko, aby unikać kwasu fluorowodorowego (używanego do niektórych dezynfekcji) który uszkadza mołdawit.

moldawit - KLENOTA

Zagadka mołdawitu rozwiązana

Pochodzenie mołdawitu przez długi czas było tajemnicą. Jedna z pierwszych teorii mówi o mołdawitach jako o pochodzących z kosmosu: piękne fragmenty meteorytów, które spadły na Ziemię. Fakty okazały się nieco bardziej skomplikowane. Z czasem naukowcy wykorzystali tę teorię, aby stworzyć bardziej szczegółową analizę, która jest obecnie powszechnie uznawana.

W epoce miocenu, około 15 milionów lat temu meteoryt naprawdę spadł na Ziemię. Uważany za szeroki na ponad 1500 metrów i spadający z zachodu meteoryt uderzył w Ziemię pod kątem w rejonie dzisiejszej Bawarii. Nawet dzisiaj możemy zobaczyć uderzenie: Nördlinger Ries w zachodniej Bawarii w Niemczech to krater uderzeniowy o średnicy prawie 20 - 24km i głębokości kilkuset metrów! Naukowcy sądzą, że meteoryt mógł się lekko rozpaść po wejściu do atmosfery, ponieważ stworzył również kolejny krater około 30km od głównego punktu uderzenia.

złoty pierścionek z diamentem i moldawitem w szlifie kropelkowym - KLENOTA biżuteria z żółtym 14k złotem z moldawitem - KLENOTA

Większość naukowców zgadza się, że skała, z której powstały mołdawity, znajdowała się już na ziemi, a gdy meteoryt się zbliżał, ta bogata w krzemionkę skała stopiła się, a następnie została wyrzucona do atmosfery podczas zderzenia. Ten podmuch gorącej skały i innych odłamków został wyrzucony na około 450 km i ostatecznie wylądował w Południowych Czechach i na Morawie. Schłodzone w locie, ich kształty stwardniały. Brzmi to jak nie z tego świata, ale to właśnie sprawia, że mołdawity są takie wspaniałe! I nauka to potwierdza. Jak widać, mołdawity odbyły długą podróż, aby znależć się w pierścionku na twoim palcu!

Każdy mołdawit jest wyjątkowy

Mołdawity, pochodzące z różnych po-zderzeniowych stref lądowania, różnią się właściwościami. Kamienie znalezione w południowych Czechach mają na ogół więcej pęcherzyków, bardziej zielone odcienie i więcej rzeźb. Południowomorawskie mołdawity są zwykle większe, bardziej brązowawe i ciemniejsze, bez tylu prążków.

złoty naszyjnik z moldawitem i małym diamentem - KLENOTA naszyjnik z zawieszką z moldawitem i małym diamentem - KLENOTA 

 

Mołdawity, bez względu na pochodzenie, mogą również zawierać inkluzje. Najczęściej wtrąceniami tymi są rzadkie naturalne szkła zwane lechatelierytami. W mołdawitach można również znaleźć dłuższe, włókniste struktury o żółtych, zielonych lub brązowych odcieniach, ale są one widoczne tylko pod mikroskopem.

Jak wybrać ten właściwy

Obecnie w biżuterii wykorzystywane są zarówno kamienie oszlifowane jak i surowe. Mołdawity są wyceniane przy użyciu kilku właściwości: integralności, wielkości, kształtu, struktury prążkowania i barwy. Jeśli chcesz kupić ten kamień w celach inwestycyjnych, zalecamy kamień surowy, aby jego właściwości zostały jak najlepiej zachowane. Surowe mołdawity mogą być właściwą inwestycją: jedyne kopalnie produkujące wysokiej jakości kamienie znajdują się w Czechach, więc te kosmiczne skarby powinny szybko zyskać na wartości.

Chociaż surowe kamienie mogą być najlepszą inwestycją, oszlifowane mołdawity nie mają sobie równych, jeśli chodzi o ich fascynujące zabarwienie. W większych mołdawitach kolor jest naprawdę wyraźny tylko wtedy, gdy jest trzymany na światło. W przeciwnym razie wydają się ciemne, a nawet czarne. Aby najlepiej zachować ten wspaniały zielony odcień, mołdawitom najczęściej nadaje się okrągły lub owalny szlif. Jeśli chcesz uzyskać efekt ‘wow’ u większego kamienia, zalecamy szlif poduszkowy (cushion), który ma kwadratowo-zaokrąglony kształt.

Mołdawity są tak rzadkie i magiczne jak spadająca gwiazda. Ale czym byłaby spadająca gwiazda bez błyszczącego ogona? Połączenie mołdawitów z błyszczącymi białymi diamentami podkreśli ich naturalnie piękny, tajemniczo zielony odcień. W zestawie z żółtym lub białym złotem, a na pewno rozświetlisz każde pomieszczenie!

Bransoletki z żółtego złota Flexi - KLENOTA

Jak kupić odpowiedni mołdawit i zachować jego piękno przez długi czas

Mołdawit to prawdziwe, rzadkie piękno, jest mimo wszystko szkłem, więc może być dość delikatny i łatwo go rozbić. Ogólnie rzecz biorąc, ciepło nie uszkodzi kamienia, ale jego pęcherzyki i inkluzje są wrażliwe na ekstremalne temperatury, więc lepiej być ostrożnym.

Podobnie jak w przypadku kupna innych kamieni szlachetnych, może znaleźć się ktoś, kto chce nas oszukać. W przeszłości mołdawity często podrabiano zielonym szkłem butelkowym i prawie niemożliwe było ich rozróżnienie. Teraz, dzięki analizom mikroskopowym, możemy łatwo zidentyfikować prawdziwe mołdawity. W naszej firmie jesteśmy dumni z piękna i wartości naszych prawdziwych, certyfikowanych kamieni szlachetnych, więc kupując biżuterię KLENOTA gwarantujemy autentyczność kamienia i dołączamy certyfikat autentyczności do każdej biżuterii za darmo!

naszyjnik z żółtego złota z moldawitem i małym brylantem - KLENOTA kolczyki i naszyjnik z żółtego 14k złota z moldawitem - KLENOTA

Gdzie wydobywane są mołdawity

Mołdawity odpowiednie do wyrobu biżuterii można znaleźć tylko w Czechach. 99% wszystkich mołdawitów pochodzi z Czech Południowych, ale można je również znaleźć w dalszym, zachodnim regionie Czech, niedaleko od niemieckiego Drezna lub w pobliżu Radessen w Austrii. Popularnym miejscem wydobywania mołdawitów są okolice Besednic oraz Chlum w Czechach Południowych. Mołdawity z tego obszaru są tak dobrze znane ze swoich unikalnych kolców, że nazywa się je „jeżami”.

moldawit - KLENOTA

Zapisy i ciekawe fakty

Mołdawity znajdujące się w Czechach są zwykle mniejsze niż ich morawscy odpowiednicy. Jeden z największych mołdawitówów znalezionych w Czechach został znaleziony w 1980 roku i waży 142,4 grama (ponad 5 uncji!). Jednym z największych morawskich mołdawitów jest słowiański mołdawit (1971), ważący aż 265,5 gramów.

Mołdawity były bardzo popularne w ruchu Art Nouveau (secesja), ale niestety ich czas w świetle reflektorów nie trwał długo. Ich zmierzch został spowodowany przez fałszerzy, którzy zamiast prawdziwych, czeskich kamieni sprzedawali cięte szklane butelki w zielonym kolorze. Ludzie stracili zaufanie do handlowców. Jednak mołdawity znów znalazły się w centrum uwagi, a to za sprawą królowej Elżbiety II, która otrzymała kolekcję biżuterii od szwajcarskiego rządu - wśród diamentów, czarnych pereł i innej biżuterii dominował naturalny, nieobrobiony mołdawit. Publiczność po raz kolejny zachwyciła się tajemniczymi barwami, a mołdawit wrócił do łask. 

DOBRA RADA NA KONIEC: Jeśli będziesz w Czechach i zechcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym wyjątkowym kamieniu, polecamy muzea w Czeskim Krumlovie, Czeskich Budziejowicach lub w mieście Týn nad Vltavou.

pierścionek z diamentem i moldawitem w żółtym złocie - KLENOTA opakowanie prezentowe - KLENOTA