Ametyst jest pięknym, fioletowym kamieniem półszlachetnym. Swoją nazwę zawdzięcza starożytnym wierzeniom, iż chroni ludzi przed upijaniem się. Wywodzi się od greckiego amethyein lub amethystos, co oznacza „nie być pijanym”. Grecka legenda opowiada o pięknej dziewczynie o imieniu Amethyst i Dionizosie, bogu wina i radosnej zabawy. Dziewczyna nie okazała Dionizosowi odpowiedniego szacunku, a on, rozzłościwszy się na to, wysłał dwa tygrysy, by ją zabiły. Jednakże bogini Artemida ulitowała się nad nią i zmieniła ją w biały kryształ. Dionizos pożałował tego, co zrobił i wylał wino na kryształ, dzięki czemu ametyst uzyskał swój kolor.

Ametyst w historii, legendach i tradycji

Opierając się na archeologicznych znaleziskach z Egiptu, Sumeru, Afganistanu i innych miejsc, możemy podejrzewać, że ametysty były bardzo popularne w starożytnych imperiach - na tych terenach odnaleziono wiele ametystowych naszyjników. Są także wspomniane w Biblii. W czasie panowania Imperium Rzymskiego oraz później, purpura była uznawana za kolor podkreślający wysoką pozycję społeczną. Z tego powodu wysoko postawieni mężowie nosili purpurowe płaszcze, a ich dłonie często zdobiły pierścienie z ametystami. Zazwyczaj byli to biskupi, którzy uzyskali polityczne wpływy. W rezultacie ametyst stał się symbolem Kościoła Świętego i często jest noszony przez dygnitarzy religijnych.

Pierścionek z centralnie umieszczonym ametystem i małymi brylantami w białym 14-karatowym złocie - KLENOTA fioletowy ametyst - KLENOTA

W nawiązaniu do historycznych źródeł, ametyst był także kamieniem szczęścia marynarzy i żołnierzy. Grecy i Rzymianie lubili pić z ametystowych czar lub nosić pierścienie z ametystami, aby uniknąć upicia się. Włoski astronom, Camillo Leonardi, który żył na przełomie XV i XVI wieku, napisał, że ametyst ożywia umysł i chroni przed złymi myślami. Ciemniejsze odcienie tego kamienia przypisywane są artystom i odkrywcom, którym dają inspirację i energię.

Ametyst wydaje się także mieć zdolność ochrony przed nocnymi koszmarami. Ma symbolizować prawdę i stałość w miłości, przez co jest prawdziwym kamieniem Świętego Walentego. Powinien być noszony na prawym palcu wskazującym. Przypisywany jest do lutego, a naszyjniki i kolczyki z ametystami są idealnymi prezentami dla osób urodzonych w tym miesiącu. Wiąże się go także z 6-tą i 17-tą rocznicą ślubu.

Pierścionek z ametystem z 14k złota - KLENOTA

Ametyst, prazjolit, cytryn i ametryn: właściwości i różnice między nimi

Ametysty są rodzajem kwarcu i tak samo jak różowy czy dymny kwarc osiągają 7 stopień w skali twardości. Są dość popularnie występujące w naturze i z reguły odnajdywane są w formie pryzmatycznych kryształów. Mogą rosnąć do ogromnych rozmiarów albo tworzyć piękne geody, które ważą nawet kilka ton. Ich fioletowy, lawendowy lub purpurowy kolor zawdzięczamy domieszce żelaza. Mogą być przezroczyste, półprzeźroczyste lub nieprzeźroczyste. Krystalizują w układzie trygonalnym, nie rozszczepiają się i mają pęknięcia konchoidalne. Ich połysk jest szklisty lub oleisty. Ametysty mogą zostać skorodowane jedynie przez fluorowodór.

fioletowy ametyst - KLENOTA Pierścionek z ametystem i małymi brylantami w białym złocie 14k - KLENOTA

Jeśli ametyst zostanie podgrzany, nawet do stosunkowo niskiej temperatury 250 °C, traci swój kolor i zmienia się w żółto-brązowy kamień nazywany cytrynem. Większość cytrynów, która jest dziś w sprzedaży, to tak naprawdę ametysty, które zostały poddane ogrzewaniu w specjalnym piecu. Czasami nazywane są brazylijskimi cytrynami lub brazylijskimi topazami. W przeciwieństwie do naturalnych cytrynów, te uzyskane poprzez ogrzewanie są nieco bardziej pomarańczowe. Jest to jednak praktycznie nierozpoznawalne gołym okiem. Ametryn to wyjątkowy przypadek - kamień, który plasuje się pomiędzy ametystem a cytrynem. Jedna jego połowa jest purpurowa, podczas gdy druga żółta.

W obecnych czasach kolejną popularną odmianą ametystu jest zielony ametyst. W naturze taki kamień nie występuje. To tak naprawdę zielono zabarwiony kwarc, który został domieszkowany żelazem i niklem. Lepszym określeniem dla niego jest zielony cytryn lub jeszcze lepiej: prazjolit. Jednakże ze względu na to iż prazjolity są sztucznie wytwarzane jako pochodne naturalnych ametystów poprzez ogrzewanie (tak samo jak cytryny), klasyfikuje się je jako zielone ametysty.

Pierścionek z zielonym ametystem w różowym złocie 14k - KLENOTA Zielony ametyst - KLENOTA

Jak wybrać idealną biżuterię z ametystami

Łatwo możemy rozpoznać ametysty już na pierwszy rzut oka. Żaden inny kamień nie ma tak charakterystycznego, fioletowego koloru. Kamienie najwyższej jakości to te, które mają najbogatszy odcień purpury, bez śladów innych barw. Ze względu na swoje właściwości, ametysty są bardzo wytrzymałe, czyste i pozbawione pęknięć czy inkluzji. Z tych względów mogą być cięte na stosunkowo duże kawałki. Jeśli więc lubią Państwo wyrazistą biżuterię z dużymi klejnotami, a jednocześnie nie chcą Państwo wydawać kilkunastu tysięcy złotych, ametysty są idealnym wyborem. Ich niezaprzeczalną zaletą jest łatwa dostępność (są wydobywane praktycznie na całym świecie) i świetna cena.

Purpurowe ametysty doskonale pasują do wszystkich odcieni złota. Naprawdę doskonale wyglądają w białym złocie, podkreślają piękno żółtego złota i tworzą niezwykłą grę barw z różowym złotem. Dzięki temu każdy wybierze spośród nich coś dla siebie, gdyż możliwości są wręcz nieskończone. Tak samo jest też z zielonymi ametystami. W naszej kolekcji znajdą Państwo zielone ametysty w białym i różowym złocie. Ametysty świetnie prezentują się także u boku innych kamieni szlachetnych. Pięknie wyglądają w klasycznym zestawieniu z diamentami. Może zainteresują Państwa także nowoczesne połączenia z czerwonymi rodolitami.

Naszyjnik z zielonym ametystem w białym 14-karatowym złocie - KLENOTA

Ametysty zazwyczaj szlifowane są w tradycyjny, owalny lub okrągły kształt. Z kolei kształt kropli (spadek) podkreśla ich prostą elegancję. Jeśli poszukują Państwo czegoś bardziej niezwykłego, proponujemy ametyst w kształcie serca. Z drugiej strony nowoczesnym i doskonale pasującym do kolorowych kamieni szlachetnych jest szlif poduszkowy (cushion) - prostokątny, z lekko zaokrąglonymi rogami.

Jak dbać o piękno ametystów

Z czasem ametysty tracą kolor pod wpływem ekspozycji na światło. Jest to naturalny proces, który nie może zostać odwrócony. Jedynym sposobem na przywrócenie pierwotnego koloru kamienia jest wystawienie go na działanie promieniowania, choć niestety zaowocuje to radioaktywnością biżuterii. Dlatego mamy inną radę: jeśli nie noszą Państwo swoich ametystów, powinny być schowane w zamykanym pudełku. Ametysty należą do grupy stosunkowo odpornych kamieni, więc nie ulegają zbyt szybkiemu uszkodzeniu. Powinny być jednak chronione przed szokiem temperaturowym, podgrzewaniem i wysokim ciśnieniem.

Kolczyki z ametystami i diamentami w białym złocie 14k - KLENOTA Diamentowe pierścionki z kamieniami szlachetnymi - KLENOTA

Możliwość wytwarzania sztucznych pochodnych naturalnego kwarcu w warunkach laboratoryjnych została odkryta w XIX wieku. Pierwszy hydrotermalnie uzyskany kwarc pojawił się w 1890 roku i został przeznaczony dla przemysłu. Obecnie możemy znaleźć sztuczne ametysty nawet w zakładach jubilerskich, a bez gemmologicznej analizy nie będziemy w stanie odróżnić ich od naturalnych. Jednocześnie ze względu na to, iż proces laboratoryjny jest długi i kosztowny, naturalne ametysty nie są warte zastępowania ich sztucznymi. Jednak dla Państwa pewności do każdej biżuterii KLENOTA dołączamy Certyfikat Autentyczności.

Gdzie wydobywane są ametysty

Ze względu na swoje rozpowszechnienie, ametysty są wydobywane niemal na całym świecie. W zależności od regionu, z którego pochodzą, będą jednak nieznacznie różnić się kolorem. Piękne purpurowe kamienie pochodzą z Afryki, Sri Lanki i Borneo. Wiele ametystów pochodzi również z Indii. Od XIX wieku są importowane z Brazylii i Urugwaju. Warto zauważyć, że przed odkryciem złóż w Brazylii, ametysty były tak samo drogie jak rubiny czy szmaragdy.

Również w Republice Czeskiej znajduje się wiele złóż. Ametysty z Ciboušova, leżącego w Rudawach, zdobią ważne obiekty i przedmioty, nie tylko w Czechach. Można je znaleźć na przykład w Katedrze Świętego Wita na Praskim Zamku. Również kaplice Świętej Katarzyny i Świętego Krzyża w Karlštejnie zostały ozdobione ametystami z Ciboušova. Wykorzystując je, Karol IV pragnął, by kaplice swoim wyglądem upamiętniały Jerozolimę. Warto wspomnieć, że Karol IV tak bardzo kochał ametysty, że jeden z nich znalazł się w krzyżu koronacyjnym.

fioletowy ametyst - KLENOTA