Podczas gdy w zwykłe dni są bezpiecznie schowane, przyciągają uwagę kiedy zostaną wyciągnięte na specjalną okazję. Mówimy oczywiście o Brytyjskich Klejnotach Koronnych, które, jako kolekcja, składają się z ponad 100 różnorodnych ozdób o niezwykłej wartości. Ale Klejnoty Koronne są także niezwykle interesujące z punktu widzenia gemmologii. Łącznie zawierają ponad 23 000 drogocennych kamieni, w tym również te najrzadsze na świecie.

Korona świętego Edwarda

Najstarszą i jednocześnie najcięższą (ważącą 2,2 kg lub 5 lbs) istniejącą obecnie koroną brytyjską jest Korona Świętego Edwarda. Została zrobiona z 22-karatowego złota w 1661 roku i jest udekorowana 444 klejnotami, w tym szafirami, rubinami, ametystami i turmalinami. Oryginalnie wypełniana była klejnotami, które były wypożyczane specjalnie na koronację. Miało to miejsce aż do początków XX wieku, kiedy król Jerzy V zdecydował o wypełnieniu korony kamieniami na stałe. Korona ta ma wielkie symboliczne znaczenie dla monarchii brytyjskiej, ponieważ jest używana wyłącznie podczas koronacji królów Wielkiej Brytanii. Była umieszczona także na głowie królowej Elżbiety II podczas koronacji. Jednakże ze względu na to, że korona jest zbyt ciężka, nie została uwieczniona na portrecie koronacyjnym. Królowa Elżbieta zastąpiła ją znacznie lżejszą Koroną Imperium Brytyjskiego na pozostałą część ceremonii koronacyjnej. Ze względu na to, że Korona Świętego Edwarda jest używana wyłącznie podczas koronacji, bardzo rzadko opuszcza mury londyńskiej Tower, gdzie jest przechowywana. Wyjątkiem była uroczystość sześćdziesięciolecia koronacji królowej, która miała miejsce w 2013 roku.

Korona Imperium Brytyjskiego

Najczęściej noszoną publicznie i widywaną koroną jest Korona Imperium Brytyjskiego. Jest noszona przez władców podczas wszystkich ważnych wydarzeń, takich jak coroczne otwarcie Parlamentu. Obecna Korona Imperium Brytyjskiego została wykonana specjalnie na koronację króla Jerzego VI w 1937 roku i zastąpiła wcześniejszą koroną noszoną przez Królową Wiktorię w 1838 roku, która przez przypadek się złamała. Jest znacznie mniejsza i lżejsza od Korony Świętego Edwarda. Jest unikatowa również ze względu na inne cechy, przede wszystkim ze względu na diament Cullinan II, który ją ozdabia, znany także jako Druga Gwiazda Afryki. Powstał poprzez podział największego znalezionego diamentu, który został rozcięty na kilka fragmentów, a każdy z nich oszlifowany. Innym ważnym klejnotem Korony Imperium Brytyjskiego jest Rubin Czarnego Księcia, który w rzeczywistości jest spinelem. W przeszłości dość często zdarzało się, że spinele były mylone z rubinami. Z kolei krzyż na szczycie korony został ozdobiony klejnotem zwanym Szafirem Świętego Edwarda.

Korona Królowej Elżbiety Korona Królowej Matki

Ta elegancka platynowo-diamentowa korona została stworzona specjalnie dla mate królów na koronacje. Korona Królowej Matki była po raz pierwszy noszona przez Królową Elżbietę - Królową Matkę, która była babcią obecnie panującego króla, Karola III - w trakcie koronacji jej męża, Króla Jerzego VI w 1937 roku. Jednym z najsłynniejszych klejnotów, który znajduje się w tej koronie, jest kontrowersyjny diament Koh-i-Noor. Odznacza się niezwykłą czystością, blaskiem i stylowym owalnym kształtem, a także wagą 105 karatów. Diament Koh-i-Noor został znaleziony w XVIII wieku w Indiach i w czasie wieków wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1894 roku, po podbiciu Pendżabu, został przejęty pod ścisłą ochronę Londynu, gdzie został wręczony Królowej Wiktorii. Do dziś roszczą sobie do niego prawo m.in. Indie, Afganistan oraz Pakistan.

Berło Władcy

530-karatowy Cullinan I, znany też jako Wspaniała Gwiazda Afryki (obecnie największy bezbarwny diament świata) ozdabia Berło Władcy. Został w nim osadzony w 1910 roku, kiedy oryginalne, XVII-wieczne berło zostało na nowo zaprojektowane, może jednak zostać wyjęty i noszony jako brosza. Wraz z Kulą Władcy oraz Łyżeczką Koronacyjną, berło stanowi serce kolekcji świętych klejnotów koronnych (Regaliów Koronnych) i jest wykorzystywane podczas ceremonii koronacyjnej.

Naszyjnik koronacyjny

Podczas koronacji Królowej Elżbiety II w 1953 roku ujrzeliśmy, między innymi, także Naszyjnik Koronacyjny. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy? Zawiera 26 dużych diamentów, w tym centralnie osadzony ważący 23 karaty Diament Lahore. Ten zachwycający naszyjnik ma łącznie wagę 161 karatów i jest uważany za najdroższy naszyjnik świata. Nic dziwnego, że był ulubionym naszyjnikiem Królowej Elżbiety. Często nosiła go podczas najważniejszych uroczystości wraz z parą pasujących kolczyków.

Brytyjskie Korony Królewskie oraz Klejnoty są integralną częścią dziedzictwa brytyjskiego i symbolizują długą i piękną historię królestwa. Są nie tylko ozdobami, ale przede wszystkim pamiątkami wspaniałej historii kraju i mocy władców. Wraz z upływającym czasem zmieniają się, ale zawsze pozostają ważnym elementem kultury Wielkiej Brytanii.