Naturalny cytryn jest bardzo rzadki, ponieważ na świecie jest tylko kilka miejsc, w których może zostać odnaleziony. W studiu jubilerskim KLENOTA cytryny są jednak jednymi z najbardziej popularnych żółtych kamieni i mogą Państwo wybierać spośród szerokiej gamy ich kolorów - od jasnożółtej aż do pomarańczowej i brązowej z nutą czerwieni. Najbardziej popularnymi są cytryny Madeira, lśniące złoto-pomarańczowym kolorem, zmieniającym się czasem w czerwonobrunatny.

W studiu KLENOTA wykorzystujemy jedynie naturalne cytryny od sprawdzonych dostawców, a ich jakość potwierdzamy Certyfikatem Autentyczności, który otrzymują Państwo do każdego egzemplarza biżuterii KLENOTA. Każdy cytryn jest unikatowy i traktowany z wielką ostrożnością oraz uwagą. Zanim biżuteria trafia do Państwa, przechodzi przez ręce ekspertów, co zapewnia jej najwyższą jakość. Jeśli jednak nie są Państwo pewni, którą biżuterię z cytrynami wybrać, nasi specjaliści gemmologii z chęcią doradzą i pokażą, jak zadbać o te klejnoty.

Skąd pochodzą cytryny?

W Europie cytryny są znajdowane w Rosji, Hiszpanii i Francji. Jeśli jednak nie chcemy wędrować aż tak daleko, okazjonalnie można znaleźć je także na Morawach. Dalsze, ale znane złoża znajdują się na Madagaskarze i w Brazylii.

Cytryn z początku nazywany był żółtym kwarcem. Nazwę nadał mu w 1556 roku niemiecki metalurg Georg Bauer w swojej publikacji o kamieniach szlachetnych i jubilerstwie. Słowo najpewniej pochodzi od francuskiej nazwy cytryny lub łacińskiego określenia citrus.

złoty naszyjnik z brylantem i cytrynem - KLENOTA naszyjnik z białego złota z cytrynem - KLENOTA

Nawet w starożytności cytryn był prawdziwą gwiazdą

W starożytności wierzono, że cytryny chroniły osoby je noszące przed złem i jadem węży. W Egipcie oddawano im cześć jak słońcu, a w Chinach symbolizowały sukces. Chińscy władcy nosili je, wierząc, że mogą wyostrzyć ich umysły. W Grecji zyskały popularność w okresie helleńskim i często używane były jako dekoracja. 

Cytryny nie były wykorzystywane jedynie w jubilerstwie. Przykładowo, od XVII wieku w Szkocji używano ich jako dekoracji rękojeści sztyletów i mieczy. Inną szkocką specjalnością były zapinki z cytrynami, zdobiące kilty.

Cytrynowe brosze również były popularne w ciągu minionych wieków. Kilka z nich przetrwało z epoki wiktoriańskiej. W tym rodzaju biżuterii cytryn zazwyczaj oszlifowany jest owalnie i stanowi prawdziwą gwiazdę.

Na początku XX wieku piękno cytrynów zostało uwydatnione przez epokę Art Deco. Wiele gwiazd ekranu z tamtych czasów posiadało biżuterię zdobioną cytrynami. Wśród nich była Greta Garbo, która posiadała całą kolekcję cytrynów i kochała się w nich pokazywać. W efekcie w tamtych czasach ich cena niezwykle podskoczyła.

bransoletka i kolczyki z żółtego złota z cytrynem - KLENOTA

Cytryn pod mikroskopem

Tak jak ametyst, kwarc i kwarc dymny, cytryn jest jedną z odmian kwarcu i posiada taką samą twardość. Na skali Mohsa osiąga siedem spośród dziesięciu stopni. Krystalizuje w układzie heksagonalnym, nie ulega rozszczepieniu, pęka konchoidalnie i ma biała smugę.

Ich połysk jest szklisty i zazwyczaj są przezroczyste lub półprzezroczyste. Cytryny są bardzo stabilne i odporne na warunki zewnętrzne, dlatego czasem są odnajdywane podczas prac rolnych lub w osadach rzecznych. Wykrystalizowały w zagłębieniach skalnych podczas zestalania lawy.

Przez wiele lat wierzono, że za ich piękny kolor odpowiada żelazo, które jest też odpowiedzialne za fiolet ametystu. Obecnie jednak preferowana jest teoria, która mówi, iż kolor cytrynu zawdzięczamy glinowi. Ta teoria poparta jest przez fakt, że żelazo zawsze zabarwia minerały na pomarańczowo, a nie na żółto lub żółto-zielono, jak bywa w przypadku naturalnych cytrynów.

złota bransoletka z cytrynem - KLENOTA pierścionek z żółtego złota z brylantami i cytrynem - KLENOTA

Właściwości cytrynów: Pozytywna energia, spokój i powodzenie

Cytryny są uważane za klejnoty wewnętrznego spokoju. Mówi się, że posiadają niezwykłą moc, właściwości oczyszczające i mogą rozpraszać negatywną energię. Mają moc magazynowania energii słońca. Dzięki temu mogą przegnać smutek, rozświetlić życie, wzmocnić pewność siebie i pozytywne postrzeganie świata. Są idealne dla bankierów, skarbników i sprzedawców, ponieważ przyciągają bogactwo i powodzenie. Uważa się także, że cytryny są idealnymi klejnotami dla atletów i trenerów fitness, choć ci, którzy mają choleryczny temperament powinni na nie uważać, aby nie pogłębił agresji.

Wiele odcieni cytrynów ma różne właściwości. Przykładowo, jasnożółte kryształy pomagają w komunikacji i zapewniają dobry początek nowych relacji. Cytryny w odcieniach żółtego pomagają w budowaniu dalszych relacji i zachęcają do spojrzenia na różne sprawy z innych punktów widzenia. Z drugiej strony cytryny w ciemnych odcieniach pomagają swoim właścicielom w zachowaniu determinacji, wzmagają dar przekonywania i precyzję. Cytryny w odcieniu złocistym są symbolem królów i bogactwa. Uważa się, że mogą przynosić szczęście, siłę, entuzjazm i sukces.

Razem z topazami, cytryny są kamieniami urodzeniowymi dla osób z listopada. Jeśli chcą Państwo ofiarować je z okazji rocznicy ślubu, przyjęło się, że są symbolem 13-tej z nich. Symbolizują początek lata, dlatego doskonale pasują też do osób, które urodziły się w tym okresie. Żółte z nich świetnie pasują do osób spod znaku raka, a złociste do lwów.

naszyjniki złote z cytrynem - KLENOTA

Biżuteria, w której pokochają Państwo cytryny

Cytryn to rzadki, wspaniały i szlachetny kamień. Ciemniejsze odcienie, w których żółcień zmienia się w pomarańcz lub brąz są szczególnie cenne. Bazują na kolorze, cytryny mogą zostać podzielone na “żółte”, “złociste” i niezwykle popularne oraz cenione “cytryny Madeira” (mające złoto-pomarańczowy lub czerwono-brązowy kolor i pochodzące z Brazylii). Wyróżnia się także “ogniste cytryny”, co jest nazwą handlową “głęboko pomarańczowych klejnotów”, które mają wspaniały, mocno pomarańczowy kolor, sięgający aż do brązowego z nutą czerwieni. Są także “cytryny Palmeira”, posiadające jaskrawy, pomarańczowy kolor.

Cytryny najlepiej prezentują się w tradycyjnym, żółtym złocie, ale wspaniale będą wyglądać także w białym. Ich piękno może być jeszcze bardziej podkreślone przez inne klejnoty, takie jak diament, obok którego cytryn prezentuje się naprawdę pięknie.

Cytryny mogą zostać oszlifowane na wiele kształtów, co zawdzięczają twardości i czystości. W kolekcji biżuterii KLENOTA mogą Państwo wybierać spośród tradycyjnych, okrągłych i owalnych szlifów, ale także z nowoczesnych kształtów, na przykład łzy. Jeśli preferują Państwo kwadratowe kształty, z pewnością ucieszą Państwa pierścienie lub wisiorki z cytrynem o szlifie szmaragdowym lub poduszkowym. Z kolei aby wyrazić miłość, cytryn o kształcie serca będzie wręcz idealny.

 Kolczyki z cytrynami z żółtego 14K złota - KLENOTA Zlaté citrínové náušnice ve tvaru srdce - KLENOTA

Na co zwracać uwagę: Ametyst w przebraniu

Często mogą Państwo znaleźć kamienie o praktycznie pomarańczowym kolorze, które sprzedawane są jako “cytryny”. W rzeczywistości nie są nimi, tylko ametystami, które zostały ogrzane, a wysoka temperatura zmieniła ich zabarwienie na pomarańczowe.

Kolejny trik dotyczy szlifowania i polerowania cytrynów. Kwarc i ametyst mogą zostać przygotowane w podobny sposób. Jednak stosunkowo łatwo rozpoznać ich kryształy - są perfekcyjne. Powierzchnia kryształu jest idealnie gładka, a rogi nie są w żaden sposób zniszczone, a wręcz przeciwnie - są idealnie ostre. Często kryształy kształtowane są także w nienaturalne kształty, co ma dodać im atrakcyjności, choć jest niemożliwe w naturze. 

Kolejny klejnot, który można pomylić z cytrynem, to żółty kwarc cytrynowy. Jest to napromieniowany kwarc, który przyjmuje podobną barwę jak naturalny cytryn.

Jak dbać o biżuterię z cytrynami

Podobnie jak ametysty, cytryny nie powinny być wystawiane przez długi czas na intensywne działanie promieni słonecznych, ponieważ ich blask może po jakimś czasie zniknąć. Nie wymagają jednak większej dbałości. Nie pękają łatwo, więc nie są też tak podatne na uszkodzenia jak szmaragdy czy topazy.

 

kolczyki z żółtego złota z cytrynem - KLENOTA naszyjniki z żółtego złota z cytrynem - KLENOTA


Interesujące fakty o cytrynach: zachwycające ametryny

W naturze cytryny od czasu do czasu łączą się z ametystami, tworząc dwubarwne kamienie szlachetne o żółto-fioletowym kolorze. Nazywamy je ametrynami. Jeśli są Państwo miłośnikami tych dwóch kolorów i nie potrafią zdecydować, który wybrać, te rzadkie, unikatowe kamienie rozwiążą ten problem.

Przy okazji, czy wiedzą Państwo, że największy cytryn na świecie ważył 20 200 karatów i miał 20 x 15 x 10 cm? Nazywany jest Malaga i pochodzi z Brazylii, gdzie został odkryty w 1990 roku (nie został jednak oszlifowany przez kolejne 19 lat). Oprócz pięknego koloru słońca, którym odznacza się Malaga, jest także wyjątkowo czystym i przezroczystym klejnotem.