Obecnie, kiedy wybieramy biżuterię z bezbarwnym klejnotem, kilka różnych kamieni może walczyć o naszą uwagę. Oprócz klasycznych, naturalnych diamentów, można sięgnąć także po laboratoryjnie stworzone diamenty, moissanity, a także kubiczne cyrkonie. Czy można rozróżnić je gołym okiem? I jak wybrać taki klejnot, który nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale też będzie z nami w jakiś sposób związany?

Naturalne diamenty: skarby ukryte w głębi ziemi

Gdybyśmy mieli opisać diament jednym słowem, użylibyśmy określenia ponadczasowy. Od niepamiętnych czasów diament symbolizuje tradycję, luksus i niezmienną wartość, dzięki czemu zawsze posiada honorowe miejsce w naszym portfolio. Diamenty mają długą historię, która owiała je wieloma legendami i nadała im symbolizmu. Najczęściej były łączone z ideą miłości, dlatego są pierwszym wyborem na pierścionek zaręczynowy.

Naturalne diamenty wyróżniają się wysoką ceną, która odzwierciedla ich ekskluzywność i rzadkość. Diamenty są wydobywane z całych ton skał, które muszą być usunięte, aby wyprodukować jeden karat (0,2 grama) diamentu. Co więcej, tylko 20% wydobywanych kamieni nadaje się do wyrobu biżuterii. Pieniądze zainwestowane w diamenty są jednak solidną inwestycją.

Więcej o pochodzeniu diamentów i o tym, jaką drogę przechodzą, nim trafią w ręce nabywców, można przeczytać w naszym artykule

Na skali twardości Mohsa diamenty zajmują pierwsze miejsce jako najtwardsze minerały na Ziemi. Są bardzo odporne na zniszczenia, co pozwala przewidywać, że diamentowa biżuteria będzie wieczna.

pierścionek zaręczynowy z brylantem w białym złocie 14k - KLENOTA diament - KLENOTA

Laboratoryjne diamenty: prawdziwy cud współczesnej technologii

Podczas gdy naturalne diamenty uformowały się miliony lat temu w głębinach Ziemi pod wpływem ekstremalnych temperatur i ciśnienia, tak historia laboratoryjnych diamentów rozpoczęła się dopiero kilka lat temu. Warto przy tym podkreślić, że oba rodzaje diamentów są prawdziwymi diamentami. Dzięki rozwojowi nauki mogliśmy po prostu odtworzyć warunki, które służą do ich tworzenia.

Laboratoryjne diamenty mają ten sam skład chemiczny i dokładnie identyczne fizyczne i optyczne właściwości, jak naturalne diamenty. Z kolei to, co je różni, to czystość i perfekcja ich wewnętrznej struktury. Czystość jest jednym z głównych kryteriów, które pozwalają ocenić diament. Inna istotna różnica to cena: laboratoryjne diamenty są zazwyczaj o około 20-50% tańsze niż naturalne. To właśnie atrakcyjna cena i wysoka czystość sprawiają, że laboratoryjne diamenty mogą wśród niektórych osób zdobyć przewagę nad naturalnymi. Nie trzeba już iść na kompromis pomiędzy ceną a jakością, kupując biżuterię z dużym klejnotem. Biżuteria z wyjątkowym kamieniem klasy premium nie musi już być luksusem dla wybranych.

Naturalne i laboratoryjne diamenty reagują w taki sam sposób z testerem diamentów, który jest powszechni używany w sklepach jubilerskich. Aby więc rozpoznać pochodzenie diamentu niezbędne są specjalne laboratoria gemmologiczne. Sprawdzają one klejnot pod kątem pierwiastków śladowych, sposobu narastania kryształu i innych parametrów. Nawet w przypadku diamentów laboratoryjnych, międzynarodowe laboratoria wydają certyfikaty potwierdzające ich pochodzenie z produkcji laboratoryjnej (w studiu KLENOTA diamentowa biżuteria posiada certyfikaty IGI lub GIA).

diament w szlifie okrągłym - KLENOTA luksusowy pierścionek zaręczynowy z brylantem laboratoryjnym w białym złocie 14k - KLENOTA

Moissanity: blask gwiazd na wyciągnięcie ręki

W 1893 roku francuski chemik Henri Moissan, badając skały pochodzące z krateru po upadku meteorytu w Arizonie, odkrył mikroskopijne drobinki kamienia szlachetnego, który uznał za diament. Zaledwie kilka lat później chemiczne analizy wykazały jednak różnice w strukturze klejnotu. Przypadkowo minerał o takim samym składzie został wyprodukowany w laboratorium zaledwie dwa lata wcześniej.

Podczas gdy diament zbudowany jest wyłącznie z węgla, struktura moissanitu zawiera również krzem. Moissanity są odnajdywane w przestrzeni kosmicznej w pobliżu gwiazd, czemu zawdzięczają swoją drugą nazwę: gwiezdny pył. Z rzadka znajduje się je w naturze. Biżuteria jest obecnie tworzona praktycznie wyłącznie z laboratoryjnych moissanitów, które są chętnie wybierane ze względu na swoje właściwości i podobieństwo do diamentów.

Diamenty odznaczają się najwyższą twardością na skali Mohsa. Moissanity uplasowały się tuż za nimi, z wartością 9,25. Pozostawiają w tyle nawet tak rzadkie klejnoty jak szafiry i rubiny. Są więc bardzo odpornymi kamienia, nadającymi się do codziennego noszenia. Moissanity mają także charakterystyczny, wysoki połysk, który może być nawet o 18% większy niż blask diamentów. W pewnych warunkach mogą wydawać się wręcz opalizujące, co wynika z podwójnej refrakcji, jaka je charakteryzuje. Światło, penetrując je, rozdziela się na dwie wiązki, które później rozbijane są na wiele kolorów spektralnych. Gdybyśmy mieli ocenić moissanity na skali czystości odnoszącej się do diamentów, otrzymałyby ocenę VS. Posiada ją jedynie 10% najlepszych diamentów.

złoty pierścionek z przezroczystym moissanitem - KLENOTA Biżuteria z moissanitem w żółtym złocie 14k - KLENOTA

Kubiczna cyrkonia i jej wyblakła chwała

Kubiczne cyrkonie najpewniej wciąż są najpopularniejszymi kamieniami imitującymi diamenty w jubilerstwie. Sprzedawcy zazwyczaj opisują je jako CZ, kubiczna cyrkonia (cubic zirconia) lub nieprawidłowo jako cyrkon. Z chemicznego punktu widzenia kubiczna cyrkonia to dwutlenek cyrkonu, o wzorze ZrO2. Dawniej często były uważane za świetne imitacje diamentów ze względu na twardość 8,5 i wysoki indeks refrakcyjny (odbicia światła). Obecnie kubiczne cyrkonie uważane są za przestarzałe.

W rzeczywistości nie są nawet w stanie zbliżyć się do jakości diamentów. Zazwyczaj wywołują wrażenie szklistych z powodu optycznych anomalii zwanych “oknami”. Są to przezroczyste fragmenty, które nie odbijają światła. Można przez nie patrzeć jak przez okno. W kamieniu umieszczonym w biżuterii dają z kolei ciemne punkty. Ten negatywny efekt (ang. windowing) jest jeszcze bardziej widoczny, gdy oglądamy je pod różnymi kątami. Inna duża wada cyrkonii to utrata atrakcyjności z upływem czasu - stają się coraz bardziej wyblakłe i pozbawione blasku. Z tego powodu nie polecamy ich w prawdziwej biżuterii, która ma przetrwać wiele lat i upamiętniać ważne chwile.

diamenty laboratoryjne - KLENOTA

Cyrkon: zapomniany kamień szlachetny w cieniu kubicznej cyrkonii

W tym miejscu warto wspomnieć o cyrkonach, które są wysokiej jakości, wartościowymi naturalnymi kamieniami, które często są mylone z kubicznymi cyrkoniami. Cyrkony występują naturalnie w szerokim spektrum kolorów, od brązowego, poprzez żółto-brązowy, żółty, różowy, niebieski, pomarańczowy, szary i, czerwony, aż do bezbarwnego. Najrzadsze z nich są kamienie niebieskie. Na skali twardości, cyrkony mieszczą się w zakresie 6,5 - 7,5. Bezbarwne cyrkony nazywane są często diamentami Matura i były dawniej stosowane jako imitacja diamentów. Jednakże obecnie, za sprawą dostępu do bardziej zaawansowanych technologii, używane są w tym celu inne materiały syntetyczne

Bardziej szczegółowe porównanie podstawowych właściwości wszystkich wspomnianych kamieni szlachetnych znajduje się w tabeli:

 Porównanie diamentu, diamentu wyhodowanego w laboratorium, moissanitu, cyrkonu - KLENOTA

Który kamień w pierścionku zaręczynowym wybrać?

Oczekujemy, że pierścionek zaręczynowy zachowa swoje piękno przez wiele, wiele lat po ślubie, nawet noszony codziennie i przy minimalnej opiece. Dlatego tak ważne jest, aby kamień szlachetny osadzony w pierścionku był odporny na różne czynniki i nie ulegał zadrapaniom czy innym zniszczeniom. Te wymagania najlepiej spełnia diament - zarówno naturalny, jak i laboratoryjny.

diamenty w szlifie okrągłym - KLENOTA luksusowy pierścionek zaręczynowy z charakterystycznym, wyhodowanym w laboratorium brylantem w szlifie asscher - KLENOTA

Piękno jest oczywiście bardzo subiektywne. Różne właściwości, takie jak czystość i połysk, mogą być mierzone i porównywane, ale nikt nigdy nie powie, czy dla konkretnej kobiety piękniejsze będą przezroczyste diamenty, połyskujące moissanity, czy na przykład różowe szafiry. Ale nie bez powodu to diamenty nazywane są królami wśród klejnotów. Ich piękno jest po prostu olśniewające.

Ale biżuteria to nie tylko to, co widać gołym okiem. Diamenty, które utożsamiane są z miłością i małżeństwem od wieków, są oczywistym i tradycyjnym wyborem dla ukochanej. Naturalne diamenty można traktować także jako inwestycję, ponieważ ich wartość wzrasta z czasem. Złoża naturalnych klejnotów są ograniczone, dlatego diamenty otoczone są aurą ekskluzywności i unikatowości. Co więcej, wiele kobiet po prostu chciałoby posiadać choć jeden prawdziwy diament.

Przystępna cena, a co za tym idzie szansa na kupno pierścionka z dużym, wysokiej jakości kamieniem, to z kolei zalety laboratoryjnych diamentów.

Stanowczo nie rekomendujemy tylko oszczędzania na pierścionku zaręczynowym kosztem jakości. Z tego powodu należy wykluczyć kubiczne cyrkonie i cyrkony.

Moissanity są bardzo interesującymi, pięknymi i wysokiej jakości kamieniami, które z pewnością mogą ozdobić niejeden pierścionek zaręczynowy. Podobnie jak kolorowe kamienie szlachetne i fantazyjne diamenty uważamy je za ciekawą alternatywę dla klasycznych diamentów.

Złoty pierścionek z zielonym moissanitem - KLENOTA