W pełni naturalny kamień szlachetny, który nie posiada żadnych pęknięć ani inkluzji, a ma idealny kolor, to marzenie każdego jubilera. Natura jest na szczęście bardzo hojna i zróżnicowana,a diamenty są najlepszymi tego przykładami, gdyż występują w praktycznie wszystkich odcieniach. Jednakże naturalne kolorowe diamenty to prawdziwa rzadkość, a ich cena jest niezwykle wysoka, nawet, jeśli są małe. Z tego względu powstały nowoczesne sposoby technologicznego ich barwienia, dzięki czemu kolorowe diamenty są bardziej dostępne.

W naszym studiu jubilerskim oferujemy szeroki wybór zabarwionych diamentów, znanych także jako “modyfikowane diamenty”, które odznaczają się intensywnym kolorem i wysoką jakością. Dla studia KLENOTA szczególnie ważne są czarne diamenty. Wychodzą poza klasyczne diamenty, ale wciąż przyciągają spojrzenia. Dodając do tego ich unikatowość i ponadczasowość, są perfekcyjne do ozdabiania nowoczesnej biżuterii.

Czym są czarne diamenty?

Czarne diamenty wyglądają jak dokładne przeciwieństwo białych, bezbarwnych klejnotów. Nie są przezroczyste, nie mają charakterystycznego blasku, ale metaliczny połysk. Jak to możliwe, że ten sam minerał wygląda tak różnorodnie? Pomimo że czarne diamenty, czy też “carbonado” należą do “fantazyjnych diamentów” (fancy diamonds), czyli kolorowych, klasyfikowanie ich w ten sposób jest odrobinę niewłaściwe. Bezbarwne diamenty zawierają tylko jedną formę chemiczną pierwiastka, jakim jest węgiel. W przypadku “carbonados” możemy mówić o mieszance diamentu, grafitu oraz amorficznego węgla. Swój intensywny kolor zawdzięczają obecności grafitu.

złote pierścionki wysadzane małymi brylantami z centralnym czarnym brylantem - KLENOTA złote naszyjniki z czarnym diamentem żółte złoto - KLENOTA

Pogrubione i stylowe

Jak mogą Państwo zobaczyć w naszej kolekcji, ich piękno jest szczególnie wyraźne w kontrastującym połączeniu z białym złotem. Jeszcze bardziej luksusowo prezentują się, gdy są połączone z bezbarwnymi diamentami. Popularność czarnych diamentów wzrasta od lat 90-tych i wiele celebrytek zachwyca się ich niezwykłym urokiem.

Pierścionki zaręczynowe z czarnymi diamentami nie są już wyjątkiem. Postać Carrie Bradshaw z telewizyjnego serialu “Seks w wielkim mieście”, która otrzymała pierścionek z 5-karatowym, czarnym diamentem, bez wątpienia spopularyzowała ten trend. To kamień, który najlepiej pasuje do kobiet będących indywidualistkami, odważnych i nie bojących się wyróżniać z tłumu. Czarne diamenty są szczególnie popularne wśród milenialsów, ale stanowią też interesujący dodatek do męskiej biżuterii.

Tak jak inne klejnoty, czarne diamenty mają swoich słynnych reprezentantów. Istnieje kamień o szlachetnej nazwie Black Orlov, który waży 67,5 karata, a którego dumną właścicielką była Rosyjska księżniczka Nadia Vyegin-Orlov. Został oszlifowany na kształt poduszkowy, a swoje miejsce znalazł w pięknej broszy, łączącej się z naszyjnikiem z platyny i diamentu.

Pochodzenie i właściwości czarnych diamentów

Wybierając czarne diamenty, należy zwrócić uwagę na ilość inkluzji, które zawierają. Mogą one tworzyć małe linie, dziurki i pęknięcia w powierzchni. Szlifierze uważają je z tego powodu za wyjątkowo trudne do obróbki i znają wszystkie ich mankamenty.

Czarne diamenty pojawiają się naturalnie w przyrodzie i są rzadsze, niż bezbarwne. Ich złoża można znaleźć w Republice Środkowoafrykańskiej i w Brazylii, gdzie są zbierane z osadów.

Jednakże czarne diamenty mogą zostać stworzone także ze zwykłych diamentów o niższej jakości, poprzez ich ogrzewanie albo napromieniowanie. Metody te zakładają, że dzięki tym warunkom utworzą się warstwy czarnego węgla. Umiejscowione w przestrzeniach i pęknięciach, zmienią jego barwę na czarną. Klejnot, który został tak zmodyfikowany, może być przecięty i oszlifowany tak samo, jak klasyczny.

Szampańskie diamenty

Klasyfikacja szampańskich diamentów zalicza do nich wszystkie odcienie brązów z dodatkami żółci i pomarańczu. Tak samo jako czarne, również te klejnoty należą do grupy fantazyjnych diamentów. Ich kolor jest wynikiem dodatku azotu. Im go więcej, tym intensywniejszy jest kolor. Jest równie prawdopodobne odnalezienie zarówno bardzo delikatnych w zabarwieniu, jak i intensywnych kamieni. Niektóre odcienie mają nawet swoje nazwy, takie jak pomarańczowy koniak czy brąz czekolady, który jest zarejestrowanym znakiem towarowym marki Le Vian.

 Pierścionek aureola z białego złota z czarnym diamentem i brylantami - KLENOTA  minimalistyczne złote pierścionki z czarnym diamentem - KLENOTA

Czy szampańskie diamenty są rzadkie?

Wartość brązowych diamentów zależy od odcienia, jaki mają, wielkości, jakości oraz szlifu. Najwyżej oceniane są kamienie bez żadnego, drugorzędnego odcienia. Ogólnie można jednak powiedzieć, że brązowe diamenty nie są tak rzadkie i z pewnością są tańsze od bezbarwnych klejnotów o tej samej jakości. Praktycznie zawsze zawierają jakieś inkluzje. Szampańskie diamenty są wydobywane w kilku miejscach na świecie, takich jak Syberia i Afryka. Niektóre z nich pochodzą z kopalni Argyle w Australii, która słynie ze swoich rzadkich, różowych diamentów. Ta kopalnia ma nawet swoją własnę skalę ocen. Wyróżnia odcienie: jasnego szampana (C1 - C2), średniego szampana (C3 - C4), ciemnego szampana (C5 - C6) i koniaku (C7). Jednakże my polecamy bardziej znany system oceny jako GIA i AGS. Słowo “szmapański” nie jest używane dla wszystkich diamentów, które są tam wyróżnione, zaliczane są bowiem do brązowych. Dla bardzo jasnych diamentów używa się tej samej skali, która obowiązuje dla bezbarwnych, czyli D-Z. Zgodnie z nią, N-V to bardzo jasno żółte klejnoty, a W-Z to jasnożółte. Z reguły odznaczają się one niską jakością i wartością, dlatego nie są nawet sprzedawane. Wartość diamentów wzrasta, kiedy rośnie intensywność zabarwienia, dzięki czemu klejnot można opisać jako kolorowy diament.

Szampańskie diamenty w jubilerstwie

Łagodne tony, piękny połysk i naturalny wygląd, który pasuje do każdego koloru skóry. To główne cechy, które charakteryzują szampańskie diamenty i powód, dla którego zdobyły sobie uznanie w świecie biżuterii. I nawet jeśli ich popularność rośnie, ich cena wciąż jest bardzo korzystna. Ich zaletą jest neutralny kolor, który odznacza się uniwersalnością. Nie ma stroju, do którego by nie pasował. Świetnie prezentują się w różowym złocie, z którym tworzą bardzo kobiece połączenie. Żółte złoto także do nich pasuje, wydobywając wewnętrzny “ogień”, podczas gdy białe umożliwia im zabłyśnięcie pełnią blasku. Warto jednak zauważyć, że szampańskie diamenty nie są przeznaczone tylko dla pań. W kombinacji z białym złote i wyrazistymi innymi kamieniami mogą stworzyć niezwykle interesującą biżuterię dla mężczyzn.

Pierścionki zaręczynowe z brązowymi diamentami są bardzo modne i gwiazdy takie jak Halle Berry albo Jennifer Lopez noszą je z prawdziwą dumą.

Czarne i szampańskie diamenty to eleganckie i ponadczasowe kolory, które można włączyć do kolekcji najbardziej niezwykłych klejnotów. Zachęcamy do czerpania inspiracji z naszej kolekcji diamentowej biżuterii.

 pierścionek zaręczynowy z brylantem szampańskim z białego złota - KLENOTA  Złoty pierścionek z brylantem z szampańskim diamentem z białego złota - KLENOTA