W pełni naturalny kamień szlachetny, który nie posiada żadnych pęknięć ani inkluzji, a ma idealny kolor, to marzenie każdego jubilera. Natura jest na szczęście bardzo hojna i zróżnicowana,a diamenty są najlepszymi tego przykładami, gdyż występują w praktycznie wszystkich odcieniach. Jednakże naturalne kolorowe diamenty to prawdziwa rzadkość, a ich cena jest niezwykle wysoka, nawet, jeśli są małe. Z tego względu powstały nowoczesne sposoby technologicznego ich barwienia, dzięki czemu kolorowe diamenty są bardziej dostępne.
W naszym studiu jubilerskim oferujemy szeroki wybór zabarwionych diamentów, znanych także jako “modyfikowane diamenty”, które odznaczają się intensywnym kolorem i wysoką jakością. Dla studia KLENOTA szczególnie ważne są czarne diamenty. Wychodzą poza klasyczne diamenty, ale wciąż przyciągają spojrzenia. Dodając do tego ich unikatowość i ponadczasowość, są perfekcyjne do ozdabiania nowoczesnej biżuterii.
Limitowana edycja NOIR z urzekającym czarnym diamentem
Stworzyliśmy specjalną jesienną limitowaną edycję bransoletki NOIR, która wnosi tajemniczą elegancję do świata biżuterii. Intensywny kolor i metaliczny połysk czarnego diamentu sprawiają, że jest urzekająca i wyjątkowa. Ta minimalistyczna biżuteria z 14-karatowego złota łączy w sobie delikatność z wyrafinowaniem. Urzeka też swoją oryginalnością – zawieszony na niej diament nie jest osadzony w metalu, co pozwala na podziwianie jego pełnego blasku i okrągłego, genialnego szlifu ze wszystkich stron. Bransoletka jest dostępna w trzech opcjach kolorystycznych – w białym, żółtym i różowym złocie. Jej cena to 1780 zł, jednak dostępna jest tylko w ograniczonych ilościach do wyczerpania zapasów.
Czym są czarne diamenty?
Czarne diamenty wyglądają jak dokładne przeciwieństwo białych, bezbarwnych klejnotów. Nie są przezroczyste, nie mają charakterystycznego blasku, ale metaliczny połysk. Jak to możliwe, że ten sam minerał wygląda tak różnorodnie? Pomimo że czarne diamenty, czy też “carbonado” należą do “fantazyjnych diamentów” (fancy diamonds), czyli kolorowych, klasyfikowanie ich w ten sposób jest odrobinę niewłaściwe. Bezbarwne diamenty zawierają tylko jedną formę chemiczną pierwiastka, jakim jest węgiel. W przypadku “carbonados” możemy mówić o mieszance diamentu, grafitu oraz amorficznego węgla. Swój intensywny kolor zawdzięczają obecności grafitu.
Pogrubione i stylowe
Jak mogą Państwo zobaczyć w naszej kolekcji, ich piękno jest szczególnie wyraźne w kontrastującym połączeniu z białym złotem. Jeszcze bardziej luksusowo prezentują się, gdy są połączone z bezbarwnymi diamentami. Popularność czarnych diamentów wzrasta od lat 90-tych i wiele celebrytek zachwyca się ich niezwykłym urokiem.
Pierścionki zaręczynowe z czarnymi diamentami nie są już wyjątkiem. Postać Carrie Bradshaw z telewizyjnego serialu “Seks w wielkim mieście”, która otrzymała pierścionek z 5-karatowym, czarnym diamentem, bez wątpienia spopularyzowała ten trend. To kamień, który najlepiej pasuje do kobiet będących indywidualistkami, odważnych i nie bojących się wyróżniać z tłumu. Czarne diamenty są szczególnie popularne wśród milenialsów, ale stanowią też interesujący dodatek do męskiej biżuterii.
Tak jak inne klejnoty, czarne diamenty mają swoich słynnych reprezentantów. Istnieje kamień o szlachetnej nazwie Black Orlov, który waży 67,5 karata, a którego dumną właścicielką była Rosyjska księżniczka Nadia Vyegin-Orlov. Został oszlifowany na kształt poduszkowy, a swoje miejsce znalazł w pięknej broszy, łączącej się z naszyjnikiem z platyny i diamentu.
Pochodzenie i właściwości czarnych diamentów
Wybierając czarne diamenty, należy zwrócić uwagę na ilość inkluzji, które zawierają. Mogą one tworzyć małe linie, dziurki i pęknięcia w powierzchni. Szlifierze uważają je z tego powodu za wyjątkowo trudne do obróbki i znają wszystkie ich mankamenty.
Czarne diamenty pojawiają się naturalnie w przyrodzie i są rzadsze, niż bezbarwne. Ich złoża można znaleźć w Republice Środkowoafrykańskiej i w Brazylii, gdzie są zbierane z osadów.
Jednakże czarne diamenty mogą zostać stworzone także ze zwykłych diamentów o niższej jakości, poprzez ich ogrzewanie albo napromieniowanie. Metody te zakładają, że dzięki tym warunkom utworzą się warstwy czarnego węgla. Umiejscowione w przestrzeniach i pęknięciach, zmienią jego barwę na czarną. Klejnot, który został tak zmodyfikowany, może być przecięty i oszlifowany tak samo, jak klasyczny.