Wybór i kupno obrączki to jeden z najważniejszych etapów podczas przygotowań do ślubu. Co więcej, w przeciwieństwie do kwiatów czy tortu, rezultat podjętej decyzji będziesz widzieć dokładnie każdego dnia na swojej ręce, przez całe życie. Ale tu pojawia się pytanie: na której dłoni powinna być noszona obrączka? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie historycznych i współczesnych zasad, udzielimy też kilku praktycznych porad.

Złoty pierścionek zaręczynowy i obrączka z brylantami - KLENOTA

Palec serdeczny lewej dłoni: tradycja trwająca do dziś

W krajach zachodnich lewy palec serdeczny to ten, na którym zazwyczaj nosi się obrączkę. Ten zwyczaj posiada korzenie wywodzące się ze starożytnego Egiptu. Egipcjanie wierzyli w tak zwaną „żyłę miłości”, która miała prowadzić od czwartego palca, poprzez rękę, wprost do serca.

Umiejscowienie, ale także kształt pierścienia miłości były symboliczne. Obrączka, która nie posiada początku ani końca, reprezentuje nieskończoność miłości. Otwarta przestrzeń, którą otacza pierścień, to z kolei symbol bramy otwartej na nową i do tej pory nieznaną relację.

Złote obrączki ślubne z diamentami - KLENOTA

Historyczne zmiany w obrączkach

Tradycja kontynuowana jest od starożytności, ale obrączki wyglądają obecnie inaczej, niż w tamtych czasach. Kiedyś wykonywane były z powszechnych materiałów, takich jak drewno czy skóra. Tylko wyżej postawione osoby posiadały metalowe obrączki, jednak z reguły było to żelazo. Rzymianie prawdopodobnie byli pierwszymi, którzy wykorzystali obrączkę jako potwierdzenie zawarcia małżeństwa.

W ciągu wieków następowały zmiany w znaczeniu, sposobach ofiarowywania sobie obrączek, w ich wyglądzie oraz miejscu noszenia. Był nawet okres, kiedy noszone były na kciuku. Ich wygląd również ulegał znaczącym zmianom. Kształt dwóch złączonych dłoni był bardzo popularny i szeroko rozprzestrzeniony. Grawerunek także stał się popularny, najpierw na zewnętrznej, a potem wewnętrznej stronie obrączki. Pierścionki zaręczynowe oraz obrączki nie zawsze były też dwoma oddzielnymi przedmiotami, zdarzało się, iż łączyły się w jeden symbol.

Kolejnym ciekawym faktem jest ten, że aż do XX wieku obrączki były noszone wyłącznie przez kobiety. Mężczyźni noszący obrączki mogli być w tym czasie postrzegani jako osoby, które opowiadały się za równością płci. Zmiany nastąpiły w czasie I Wojny Światowej, kiedy żołnierze zaczęli nosić obrączki, by przypominały im o pozostałych w domach żonach.

Złoty pierścionek zaręczynowy i obrączka z brylantami - KLENOTA

Lewa czy prawa ręka? Europa i świat są podzielone

A teraz przechodzimy do sedna rzeczy, czyli na której ręce powinna być noszona obrączka. Odpowiedź nie jest prosta, jeśli zastanawiamy się nad całym światem. Nawet w Europie jest wiele możliwości. A teraz krótkie podsumowanie:

Republika Czeska należy do tych krajów, w których obrączkę nosi się na palcu serdecznym lewej dłoni. Tak samo jest w wielu krajach Zachodniej Europy, w części Europy Wschodniej i wielu krajach pozaeuropejskich. Wymienić możemy kilka z nich: Wielką Brytanię, USA, Australię, Botswanę, Kanadę, Egipt, Nową Zelandię, Południową Afrykę, Francję, Włochy, Portugalię, Szwecję, Finlandię, Słowację, Szwajcarię, Chorwację, Słowenię, Rumunię i dwa autonomiczne regionu Hiszpanii: Katalonię i Walencję.

Złota obrączka damska z rowkowaniem - KLENOTA

Jednocześnie obrączki w wielu krajach noszone są na serdecznym palcu prawej dłoni. Przykładowo w Bułgarii, Grecji, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Rosj, Serbii, Ukrainie, Austrii, Belgii, Danii, Niemczech, na Węgrzech, w Polsce, Holandii, Norwegii, większości regionów Hiszpanii, a także w Kolumbii, Peru, Wenezueli i na Kubie.

W Turcji, Libanie, Syrii, Rumunii i Brazylii, obrączka noszona jest na serdecznym palcu prawej ręki aż do dnia ślubu, po czym przekładana jest na palec serdeczny lewej ręki.

Złota obrączka damska z diamentami - KLENOTA

W czasie tradycyjnej żydowskiej ceremonii ślubnej, kobiety otrzymują obrączkę na wskazujący palec prawej dłoni, ale obecnie z reguły tuż po zaślubinach jest ona przekładana na palec serdeczny lewej dłoni.

W większości krajów muzułmańskich, za wyjątkiem Iranu i Jordanii, wymiana obrączkami nie należy do tradycji ślubnych. Tradycyjnie w tych krajach zarówno mężczyźni, jak i kobiety noszą pierścionki zaręczynowe, mężczyźni na prawej, a kobiety na lewej dłoni. Podobny zwyczaj obowiązuje w Indiach.  

Pierścionek zaręczynowy z morganitem i złotą obrączką z brylantami - KLENOTA

Nie odkładaj swojego pierścionka zaręczynowego do pudełka po ślubie

Jeśli zastanawialiśmy się nad zwyczajami w naszym kraju, kwestia noszenia obrączki została już rozstrzygnięta. Kolejnym pytaniem jest jednak, co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym, który do tej pory zajmował miejsce, na którym obecnie znalazła się obrączka. Aby uniknąć przekładania pierścionka podczas ceremonii ślubnej, warto znaleźć rozwiązanie z wyprzedzeniem. Istnieje kilka opcji, a decyzja należy do samej panny młodej.

  1. Pierścionek zaręczynowy można przenieść na palec serdeczny prawej dłoni. Dzięki temu każdy symbol miłości będzie miał odpowiednią ilość miejsca, by lśnić swoim blaskiem. Zmniejsza się także prawdopodobieństwo, że zaistnieje konieczność zmiany rozmiaru pierścionka. 
  2. Można przenieść pierścionek na środkowy palec tej samej dłoni. To najlepsza opcja dla osób, które uważają, że pierścionek i obrączka powinny być blisko siebie. Może się jednak zdarzyć, że jeśli pierścionek dobrze pasuje na palec serdeczny, może nie udać się go włożyć na nieco szerszy palec środkowy. 
  3. Pierścionek zaręczynowy i obrączka mogą być noszone na tym samym palcu lewej dłoni. To popularny wybór, choć może się zdarzyć, że te dwa symbole nie będą idealnie pasować do siebie kształtem i stylem. Dlatego warto przemyśleć tę kwestie jeszcze podczas ich wybierania.

Obrączka i obrączka z różowego złota z brylantami - KLENOTA

Noszenie obrączki ma długą tradycję i głęboką symbolikę. Ale niezależnie od tego, na którym palcu i której dłoni się znajdzie, najważniejsze jest to, że będzie przypominać każdego dnia o ukochanej osobie.

Obrączki z białego i żółtego złota z brylantami - KLENOTA